reklama
11:00 • MS ve sjezdovém lyžování • Cortina d'Ampezzo

Sjezd žen

Dobrý den, vítejte při sledování online přenosu ze sjezdu žen v rámci MS ve sjezdovém lyžování z italské Cortiny d'Ampezzo s Češkou Ester Ledeckou v akci. Závod začíná v sobotu 13. února v 11 hodin.

Startovní listina:

1. Francesca Marsagliaová (ITA)

2. Jasmina Suterová (SUI)

3. Laura Pirovanová (ITA)

4. Nadia Delagová (ITA)

5. Breezy Johnsonová (USA)

6. Kajsa Vickhoff Lieová (NOR)

7. Corinne Suterová (SUI)

8. Michelle Gisinová (SUI)

9. Ester Ledecká (CZE)

10. Christine Scheyerová (AUT)

11. Kira Weidleová (GER)

12. Ragnhild Mowinckelová (NOR)

13. Lara Gutová-Behramiová (SUI)

14. Ramona Siebenhoferová (AUT)

15. Tamara Tipplerová (AUT)

16. Marie-Michele Gagnonová (CAN)

17. Ilka Štuhecová (SLO)

18. Mirjam Puchnerová (AUT)

19. Elena Curtoniová (ITA)

20. Tiffany Gauthierová (FRA)

21. Maruša Ferková (SLO)

22. Laura Gaucheová (FRA)

23. Greta Smallová (AUS)

24. Julija Pleškovová (RUS)

25. Elvedina Muzaferijaová (BIH)

26. Laurenne Rossová (USA)

27. Isabella Wrightová (USA)

28. Ania Monica Caillová (ROU)

29. Jacqueline Wilesová (USA)

30. Lin Ivarssonová (SWE)

31. Nevena Ignjatovičová (SRB)

Po čtvrtečním závodě super-G pokračuje ženský program na mistrovství světa ve sjezdovém lyžování v italské Cortině d'Ampezzo sjezdem. České lyžování bude mít v královské disciplíně znovu svou zástupkyni Ester Ledeckou, která je zároveň žhavou kandidátkou na některou z medailových pozic. Spolu s ní patří k hlavním favoritkám Švýcarky Corinne Suterová a Lara Gutová-Behramiová, Američanka Breezy Johnsonová či Rakušanka Tamara Tipplerová. Vedoucí žena Světového poháru ve sjezdu Italka Sofia Goggiaová na MS kvůli smolnému zranění kolena nestartuje.

Podívejte se na fotogalerii z včerejších tréninků sjezdařek. Na lyžařky čeká v Cortině nádherná, ovšem na druhou stranu velmi náročná trať.

První páteční trénink se odjel na zkrácené trati a nejlépe ho zvládla Rakušanka Mirjam Puchnerová. O 54 setin za ní zaostala krajanka Tipplerová, třetí Švýcarka Gutová-Behramiová ztratila 67 setin. Jedenáctá Ledecká nabrala na trati manko jedné sekundy a 26 setin.

Druhý trénink už znamenal generálku na trati o plné délce. Tady si ženy na prvních třech místech pořadí prohodily. Vyhrála Lara Gutová-Behramiová o 19 setin před Tipplerovou a 34 setin před Puchnerovou. Dvanáctá Ledecká vmáčkla ztrátu pod sekundu na 83 setin. V rozmezí jediné vteřiny dokončilo trénink šestnáct závodnic, můžeme se tak těšit na mimořádně vyrovnanou bitvu.

Olympijská sjezdovka Tofane bude dějištěm trati dlouhé 2 660 metrů. Krátce po startu najedou lyžařky mezi ikonické skály a čeká je pasáž strmá až 62 procent. Dosahují v ní rychlosti až 135 km/h. Bude to pořádná jízda.

V aktuální sezoně Světového poháru se odjelo pět ženských sjezdů. Goggiaová, jež dnes chybí vinou zranění, vyhrála čtyři z nich a v prvním byla druhá za Corinne Suterovou. Američanka Johnsonová byla čtyřikrát na třetím místě, Suterová přidala k vítězství ještě jedno druhé místo, stříbrné byly jednou i Ledecká, Gutová-Behramiová a Tipplerová. Naposled byla třetí Italka Elena Curtoniová.

Průběžné pořadí Světového poháru ve sjezdu: 1. Goggiaová (480), 2. Johnsonová (285), 3. C. Suterová (270), 4. Ledecká (206), 5. Gutová-Behramiová (183). Malý křišťálový glóbus za sjezd obhajuje Corinne Suterová.

Ester Ledecká byla v závodech Světového poháru ve sjezdu už dvanáctkrát v kariéře v první desítce. Má na kontě i tři umístění na stupních vítězů. V prosinci 2019 vyhrála sjezd v kanadském Lake Louise, vloni v únoru byla třetí v Garmisch-Partenkirchenu a před třemi týdny obsadila druhou pozici v Crans Montaně ve Švýcarsku. V minulé sezoně byla v celkovém hodnocení sjezdu dokonce druhá. Přestože je Ledecká olympijskou vítězkou v super-G, právě sjezd je její nejsilnější lyžařskou disciplínou.

V rámci MS má Ledecká za sebou dva sjezdy. Ve Svatém Mořici 2017 byla jednadvacátá, před dvěma lety v Aare sedmnáctá. Letos má ambice mnohem vyšší. V aktuálním ročníku Světového poháru byla Ledecká ve sjezdu postupně šestá, sedmá, čtvrtá a druhá. Druhý sjezd v Crans Montaně po pádu do ochranných sítí nedokončila.

Titul ve sjezdu z let 2017 a 2019 obhajuje v Itálii Slovinka Ilka Štuhecová. Pokud by třicetiletá sympaťačka dokázala zvítězit i dnes, zapsala by jako první v historii třetí vítězný sjezd na MS v řadě. V pěti sjezdech této sezony byla čtvrtá, sedmá, šestá, sedmatřicátá a sedmadvacátá.

Ledecká dnes odstartuje s číslem devět. Další favoritky hledejme ve startovní listině na pozicích pět, sedm, třináct nebo patnáct. Obhájkyně Štuhecová má sedmnáctku, Rakušanka Puchnerová, které se mimořádně dařilo v trénincích, osmnáctku. Ve čtvrtek byla česká závodnice s jedenáctkou čtvrtá, co jí přinese devítka? Sjezd za pár okamžiků začne.

Ráno panovaly na olympijské sjezdovce v Cortině mlhavé podmínky.

Mlha se od rána ovšem roztrhala a aktuálně už v italském středisku svítí sluníčko, lyžařky budou mít na trati jasný výhled. Závod pod alpskými velikány startuje.

Závod začal, Italka Francesca Marsagliaová je na trati.

Marsagliaová nabrala v prudkém úseku mezi skalami rychlost 130 km/h. Na skoku lehce zaváhala.

V prostřední části se Italka pořádně rozjela, drží se ve sjezdovém postoji a sviští tratí bez problémů dolů.

Marsagliaová stanovila úvodní času na hodnotu 1:35.81. Italka nepatří mezi adeptky na přední pozice, ale na pohled zajela slušnou jízdu.

Jasmina Suterová s dvojkou byla na startu o 17 setin rychlejší.

Rychlost Švýcarky dosáhla 135 km/h a náskok na Marsagliaovou udržuje mezi třemi a čtyřmi desetinami.

Postupně se její náskok tenčí. Vlna v prostřední části trati Švýcarku docela rozhodila.

Jasmina Suterová je v cíli o 19 setin pomalejší.

Ondřej Zoubek
Ondřej Zoubek
13. 2. 2021
reklama