reklama

Nikdo neví, kde má Ester limit. Bude lepší a lepší, slibuje její trenér Bank

Ondřej Bank. Ondřej Bank. autor: ASC Dukla/Ivana Roháčková
Téměř ideální stopu udržela Ester Ledecká na cestě za třetím místem ve sjezdu Světového poháru v německém Garmisch-Partenkirchenu. Její trenér a bývalý sjezdař Ondřej Bank využil toho, že Ledecká jezdí sebevědomě a i na náročném Kandaharu určil co nejpřímější dráhu.

"Viděl jsem na ní, že si věří a můžu ji tlačit do jakoby vítězné, nejrychlejší linie. I když byl sjezd hodně náročný a v tréninku se jelo opatrněji, přesto jsem to cítil. A to mě baví nejvíc, když ji můžu tlačit do nejrychlejší linie," prozradil Bank.

Cpu to tam na maximum, smála se Ledecká po skvělém bronzu. Rychlost má po mamince Cpu to tam na maximum, smála se Ledecká po skvělém bronzu. Rychlost má po mamince Čtěte zde

Už před třemi lety v německém středisku tvrdil, že Ledecká jednou může sjezd SP vyhrát. V prosinci jeho slova v kanadském Lake Louise naplnila a nyní vystoupila díky třetímu místu v Německu na stupně vítězů znovu.

"Kde má limit? S Ester nikdy nikdo neví, ale rozhodně je tam prostor pro zlepšení. Má pořád rezervy a bude lepší a lepší," uvedl Bank na adresu senzační olympijské vítězky v super-G z Pchjongčchangu.

V Ledecké vidí sjezdařku, která jako jedna z mála umí jezdit rovné sjezdové pasáže i zatočené branky jako v obřím slalomu. "A to je ideální kombinace. Má už i zkušenosti, lyžuje víc a víc a víc si proto věří," konstatoval Bank.

Pomáhá Ledecké k úspěchům určováním co nejlepší linie. Hodně dá na pocity své svěřenkyně. "Když cítím, že chce a dělá to, co si prohlídneme, a vnímá to, je to super. Už je hodně vyspělá," pronesl Bank. Muži jezdí razantněji, ale Ledecká se k jejich linii hodně blíží. "Když na to má nastavenou hlavu, tak jo," řekl Bank.

Najít ideální stopu vyžaduje od Ondřeje Banka i jeho bratra Tomáše někdy dost úsilí. Důležitá je samotná prohlídka trati, ale hodně času stráví u videa. Aby natočili celou trať, běhají po kopcích.

V Garmisch-Partenkirchenu stál Tomáš Bank při tréninku až daleko v údolí za železniční tratí a mohl tak natočit některou z pasáží sjezdu. V Zauchenseee zase Ondřej lezl tři čtvrtě hodiny se sněžnicemi na protější kopec od sjezdovky.

Nová výzva pro Ledeckou: lukostřelba. Těším se, hlásí česká hvězda Nová výzva pro Ledeckou: lukostřelba. Těším se, hlásí česká hvězda Čtěte zde

"Je to třeba a mě to baví. Udělám cokoliv, abychom to udělali dobře," řekl Ondřej Bank. "Běhám s kamerou po lese, jezdím autem po okolí a hledám místo, odkud to bude nejlepší. Máme jednu kameru, která má velký zoom, tak se snažíme to využít a najít místo, kde bychom měli pozici, kterou nikdo jiný nemá," dodal Tomáš Bank s tím, že stejně se chovají i ostatní trenéři. "Je to prostě nezbytné," řekl.

Možná by všem pomohlo využití dronů. "Dokážu si představit, že by to pomohlo, ale zatím to nejde a je to asi dobře," uvedl Tomáš Bank. Drony jsou zakázané po nebezpečném pádu jednoho stroje při večerním slalomu v Madonně di Campiglio před pěti lety, kdy málem zasáhl hvězdného Rakušana Marcela Hirschera.

Určit ideální linii je jedna věc, ale závodník posléze musí plán trenérů naplnit. A to se Ledecké daří téměř dokonale. "Je na to talentovaná a strašně poctivá," chválil Ondřej Bank závodnici, která dlouhé rozbory u videa vydrží.

"Pak jde a ještě si to pouští v brýlích a znovu si to ukládá. Pro někoho jiného by to bylo milion pokynů, které by nemohl pojmout a myslel by na tisíc věcí, ale Ester to dává," řekl Ondřej Bank.

reklama