reklama

Utíkala před stalkerem, na svahu nebrzdí. To je největší rivalka Ledecké před super-G

Lara Gutová-Behramiová Lara Gutová-Behramiová autor: Reuters
V superobřím slalomu momentálně nenajdete na světě lepší lyžařku, než je Švýcarka Lara Gutová-Behramiová. Vyhrála čtyři super-G v řadě a v hodnocení disciplíny zaslouženě vede. Její česká rivalka Ester Ledecká se od ní ráda učí. Dnes si to rozdají spolu s dalšími hvězdami o titul mistryně světa.

Z formy Gutové-Behramiové jde strach. Minulý týden v Garmisch-Partenkirchenu vyhrála už čtvrtý závod super-G v řadě a dýchá na krk vedoucí ženě Světového poháru, Slovence Petře Vlhové. Ztrácí pouhých 42 bodů.

Bez stehů a s vybroušenou technikou. Ledecká kvůli úspěchu na MS prošla rychlokurzem Bez stehů a s vybroušenou technikou. Ledecká kvůli úspěchu na MS prošla rychlokurzem Čtěte zde

"Lara zajela skvělou jízdu, zase se těším, až si ji pustím a poučím se z ní," nešetřila chválou česká lyžařka Ester Ledecká po super-G v Ga-Pa. 

K jejím výkonům vzhlíží i další lyžařské hvězdy. Dnes na startu světového šampionátu v Cortině d´Ampezzo ale bude mít devětadvacetiletá Švýcarku hned několik zdatných soupeřek. Tou zásadní by mohla být Američanka Mikaela Shiffrinová, která bude obhajovat mistrovský titul. 

"Nemám si co dokazovat. Samozřejmě chci vyhrát, ale když se to nepovede, tak mám před sebou pořád spoustu věcí, které můžu dokázat," řekla Gutová v Cortině.

Pravdou je, že manželka švýcarského fotbalisty Valona Behramiho má už teď na kontě spoustu úspěchů. Vyhrála Světový pohár, má medaili z olympijských her, pět cenných kovů z mistrovství světa. Ale žádný neměl barvu zlata. 

Přitom kdo jiný by si titul šampionky zasloužil víc. Rodačka ze Sorenga udělala pro kariéru sjezdařky maximum. Lyže si prý nasadila už v roce a půl a pochodovala na nich po zahradě. Za další rok a půl už poprvé sjela kopec.

"Dostala jsem lyže od tety už k prvním narozeninám a zamilovala si je. Lyžování pro mě byla naprosto přirozená věc, ohromně mě to bavilo. A najednou jsem závodila ve Světovém poháru," uvedla Gutová na webu Rolex.com.

Mezi světovou špičkou si totiž odbyla premiéru už v pouhých 16 letech. O rok později slavila stříbrnou a bronzovou medaili z mistrovství světa.

Celý lyžařský svět o ní mluvil jako o obrovském talentu, který ale umí i pořádně dřít. Však také byli její rodiče lyžařskými instruktory a trenéry. Aby zlepšili její koordinační schopnosti a cit pro rovnováhu, připravili jí cvičení, při kterém sledovala televizi hlavou dolů. 

Nejen její skvělé lyžařské výsledky, ale i blonďatá hříva, pohledná tvář a znalost pěti jazyků z ní udělaly globální hvězdu. Stala se ambasadorkou velkých značek, natáčela reklamy.

Jenže to s sebou přineslo i jedno negativum. Musela se totiž skrývat před stalkerem, který ji pronásledoval na každém kroku. 

Spolupráce s týmem Ledecké se vyplácí. Vlhová v rychlostních disciplínách září Spolupráce s týmem Ledecké se vyplácí. Vlhová v rychlostních disciplínách září Čtěte zde

"Narušoval mi soukromí i během závodů. Snažili jsme se mu vysvětlit, že jeho chování je nevhodné. Mluvilo s ním víc lidí, ale nic nepomáhalo," vzpomíná Gutová-Behramiová.

Všechno utnula až svatba Švýcarky, ale také vážné zranění. Utrhla si přední křížový vaz a meniskus v koleni. Spousta odborníků už její kariéru odepisovala. Ona se však zvládla dát dohromady a zase útočí na velký křišťálový glóbus.

"Trvalo dlouho, než začalo všechno fungovat. Teď mám sebevědomí a nechám lyže jet, na svahu je nebrzdím. V tom je obrovský rozdíl oproti předchozím sezonám," přiznala. 

Pokud to sněhové podmínky dovolí, bude svůj um moci předvést na mistrovství světa v dnešním super-G. Pořadatelé ho posunuli na 13. hodinu, aby měli po přívalech bílé nadílky čas dostatečně upravit trať. Závod přinese deník Aktuálně.cz v on-line reportáži.

reklama