Skifař Synek vstoupil do sezony vítězstvím na SP v Bělehradě

Aktualizováno 3. 6. 2018 12:13
Pětinásobný mistr světa Synek začal finálovou jízdu tradičně pomaleji, zaútočil v poslední čtvrtině závodu.
Ondřej Synek.
Ondřej Synek. | Foto: Ivana Roháčková/ASC DUKLA

Bělehrad - Skifař Ondřej Synek vstoupil vítězně do nové sezony Světového poháru ve veslování. V Bělehradě porazil druhého Romana Röösliho ze Švýcarska o 77 setin sekundy. Třetí skončil Němec Oliver Zeidler.

Pro nejlepší výsledek v seriálu v kariéře si dojela dvojka bez kormidelníka Jakub Podrazil, Lukáš Helešic, která skončila druhá. Čeští reprezentanti nestačili pouze na chorvatské bratry Valentina a Martina Sinkoviče.

Pětinásobný mistr světa Synek začal finálovou jízdu tradičně pomaleji. Před prvním mezičasem na 500 metrech se posunul na druhé místo, které držel až do závěrečné čtvrtiny trati.

V čele jel Zeidler, kterého ale pětatřicetiletý český veslař předstihl a vybojoval první triumf ve Světovém poháru po téměř pěti letech. Zeidler nakonec tempo neudržel a klesl na třetí místo za Röösliho.

"Nebyl to snadný závod, ale je fajn vidět kolem sebe na pódiu nové tváře," uvedl trojnásobný olympijský medailista Synek na adresu o generaci mladších soupeřů, kteří ho doprovodili na stupně vítězů.

Podrazil s Helešicem do finále výborně odstartovali, na pětistovce byli jen o setinu sekundy pomalejší než Sinkovičové. Chorvati si pak vypracovali malý náskok, který udrželi i přes nástup české dvojice v závěru až do cíle.

"Závod se nám podařil od prvního tempa. Upevnili jsme si druhou pozici od startu, snažili se ji zlepšit a zároveň si udržet odstup od dotírajících soupeřů," uvedl Helešic.

Veslařům pražské Dukly se podařilo splnit i taktický cíl ušetřit v první polovině trati co nejvíce sil. "Po skvělém nástupu v půlce trati jsme zase o kousek poodskočili soupeřům a snažili jsme se přiblížit vedoucím Chorvatům. Bohužel nám chybělo půl lodě," litoval Helešic.

Svěřenci trenéra Milana Dolečka staršího si před sezonou vyměnili pozice v posádce a nově je veslovodem Podrazil. "Spousta lidí mi nedůvěřovala a myslela si, že na to nemám. Mě to ale nezajímalo a věděl jsem, že trenér dělá správné rozhodnutí," řekl Podrazil.

Uvědomují si, že je teprve začátek sezony. "Máme teď dobrou motivace pro příští závod a zároveň skvělý feedback, ze jdeme správným směrem," těšilo Helešice. "Čeká nás ještě spousta práce a směrem k mistrovství světa je pořád co zlepšovat," dodal Podrazil po třetím medailovém umístění posádky v SP. Loni byli dvakrát třetí.

Výsledky Světového poháru ve veslování v Bělehradě

Muži:

Skif: 1. Synek (ČR) 6:44,82, 2. Röösli (Švýc.) 6:45,59, 3. Zeidler (Něm.) 6:46,23.

Dvojskif: 1. Nemeravičius, Ritter (Lit.) 6:08,29.

Dvojskif lehkých vah: 1. Kowalski, Jankowski (Pol.) 6:13,04, …finále B: 1. Vraštil, Šimánek (ČR) 6:20,67.

Dvojka bez korm.: 1. V. Sinkovič, M. Sinkovič (Chorv.) 6:19,37, 2. Podrazil, Helešic (ČR) 6:20,99.

Párová čtyřka: 1. Británie 5:38,86, …finále B: 2. ČR (Cincibuch, Viktora, Vetešník, Kopáč) 5:52,54.

Čtyřka bez korm.: 1. Nizozemsko 5:51,05, …finále C: 3. ČR (Klang, Melichar, Potůček, Pilc) 6:27,30.

Osma: 1. Německo 5:24,91.