Skokan Janda skončil v Zakopaném pátý

ČTK
26. 8. 2006 22:45
Zakopané  - Dva čeští skokani na lyžích útočili na prvenství v sobotním závodu letní Grand Prix v Zakopaném, ale skončili těsně pod stupni vítězů

Vítěz zimního Světového poháru Jakub Janda a Roman Koudelka se v Polsku po prvním kole dělili o vedení, Janda nakonec obsadil páté místo a Koudelka byl šestý.

K radosti domácích fanoušků se z triumfu radoval domácí hrdina Adam Malysz. Druhý skončil Rakušan Gregor Schlierenzauer díky druhému kolu, v kterém předvedl výkonem 131 metrů nejdelší pokus dne. O třetí místo se podělili Slovinec Jernej Damjan s Norem Andersem Bardalem.

"Je to pro nás skvělý výsledek a je dobře, že po dlouhé době nejsem vpředu sám," řekl Janda ČTK krátce po skončení závodu.

V prvním kole skočili Janda i Koudelka shodně 127 metrů a měli na prvním místě i stejné body. "První skok byl velice dobrý, ale bohužel byl lehce pozdě," uvedl Janda.

Před druhým kolem byl prý po dlouhé době nervózní. "Asi z toho, že zase vedu a hodně jsem to rozdýchával," řekl. Skočil 124,5 metru a bronz prohrál o tři desetiny bodu. "Totálně jsem to prošlápl a nešlo odletět," prohlásil Janda, který je osmý v průběžném pořadí. Seriál vede v polovině Malysz.

Před druhým kolem se Janda s Koudelkou spolu příliš nebavili. "Popřáli jsme si hodně štěstí," řekl Janda. Pro sedmnáctiletého Koudelku je šesté místo nejlepším výsledkem v kariéře a nervózní byl prý jako Janda. "On se třepe pořád, ale je to vynikající," chválil Janda svého kolegu.

Osmadvacetiletý Janda skákal poprvé poté, co se jeho manažeři v týdnu víceméně s vedením lyžařského svazu dohodli na tom, že by měl brzy podepsat reprezentační smlouvu. "Nic bližšího o tom zatím nevím, soustředil jsem se pouze na závod," řekl k tomu Janda.

1. Malysz (Pol.) 257 b. (127 m+128), 2. Schlierenzauer (Rak.) 253,3 (122,5+131), 3. Damjan (Slovin.) 252 (127+125,5) a Bardal (Nor.) 252 (126,5+126), 5. Janda 251,7 (127+124,5), 6. Koudelka (oba ČR) 251,1 (127+125), 7. Jacobsen (Nor.) 248,7 (122,5+129), 8. Küttel (Švýc.) 244,3 (119,5+129), 9. Uhrmann (Něm.) 244,2 (124,5+124,5), 10. Romören (Nor.) 243,7 (125+124), ...26. Hájek 227,2 (121+120,5), Mazoch (oba ČR) diskvalifikován.