reklama

Skokan Koudelka měl při tréninku v Harrachově vážný pád

Roman Koudelka Roman Koudelka autor: Reuters
Do pátečního závodu může nastoupit sedm Čechů

Harrachov - V pátečním závodu Světového poháru ve skocích na lyžích v Harrachově se může představit sedm českých reprezentantů.

Otazník však visí nad Romanem Koudelkou, který měl v dnešním druhém tréninku vážný pád.

Nejlepším z Čechů v kvalifikaci byl na děleném šestém místě Jakub Janda, vyhrál Nor Vegard-Haukoe Sklett před krajanem Tomem Hildem za skok dlouhý 128,5.

Čtěte také:
Dusík a Pán Bůh spasili skokanskou parádu v Harrachově
Koudelka byl v Lillehammeru dvanáctý, vyhrál Kofler

Janda skočil 119,5 metru a dostal 117,7 bodu. "Ten skok nebyl vůbec špatný, docela to odletělo, i když jsem neměl dobré podmínky," uvedl po kvalifikaci Janda. Hodně se mu ulevilo. "Ta kvalifikace byla zase dost stresující, takže jsem rád, že to docela vyšlo mám klid," prohlásil.

Do pátečního závodu postoupili také třiadvacátý Borek Sedlák, šestadvacátý Antonín Hájek, třicátý Lukáš Hlava, pětatřicátý Jan Matura a sedmatřicátý Martin Cikl.

Nad Koudelkou visí velký otazník

Koudelka má jako sedmý muž průběžného pořadí Světového poháru v závodu jistý start, ale s velkou pravděpodobností skákat nebude, neboť je po vážném pádu z tréninku na vyšetření hlavy v nemocnici.

Aktuálně nejlepší český závodník v prvním tréninku skočil 118 metrů a obsadil šestnácté místo, při druhém pokusu mu však při dopadu na značku 117,5 metru praskl kolíček, který drží patu boty ve vázání, které mu okamžitě povolilo, a aktuální sedmý muž průběžného pořadí SP upadl na hlavu. Když se zastavil, snažil se zvednout, ale hned opět sesunul k zemi.

Dvaadvacetiletého českého skokana museli na místě ošetřit záchranáři, kteří ho odvezli na skútru do sanitky. Ta ho transportovala na traumatologii do liberecké nemocnice. Podle prvních vyšetření nemá sice nic zlomeného, ale zřejmě pohmožděnou páteř a otřes mozku.

SP Harrachov Skokanský areál v Harrachově Foto: Sportovní areál Harrachov

"Má na čele podkožní hematom, zřejmě pohmožděnou krční páteř a otřes mozku," řekla novinářům lékařka závodu Olga Škodová. "Ten pád byl velký, proto chceme, aby podstoupil podrobná vyšetření. Měl by se ale teď vyléčit do plného zdraví," prohlásila.

Podle jejích slov je možné, že by Koudelka mohl do pátečního závodu nastoupit, neboť jako muž elitní desítky Světového poháru nemusí skákat kvalifikaci. "Teoreticky by mohl skákat," prohlásila Škodová. Podle všeho ale pro českou medailovou naději závodní víkend v Harrachově nejspíš skončil, v nejlepším případě by mohl nastoupit do nedělního závodu. Přesto ho kouč David Jiroutek nechal ve startovní listině pro páteční klání, o jeho startu se rozhodne dopoledne.

Koudelka si nejspíš vlastní nedůsledností špatně upevnil šroub na vázání, který drží kolík na botě. Spojení se mu uvolnilo ve stokilometrové rychlosti v momentě, když byl zhruba metr nad zemí. "Kdyby přišel ten poryv protivětru už za hranou, nejspíš by mu to vyletělo už tam a bylo by to hodně špatné," nechtěl vůbec přemýšlet nad možným vážnějšími následky pádu Jiroutek.

Český skokan se vinou vysoké rychlosti nestihl na pád připravit. "To nejde reagovat, zpevnit tělo a připravit se na to. Ale věřím, že bude jen potlučený," řekl kouč. S Koudelkou odjel do nemocnice fyzioterapeut Daniel Švec. Skokan byl při vědomí, komunikoval a snažil se i vtipkovat. "Tak snad to nebude mít nějaké velké následky," věřil Jiroutek.

Trenér byl ve špatné náladě, která se přenesla do celého týmu. Jiroutek i proto nechtěl spekulovat, jestli by mohl Koudelka nastoupit během víkendu alespoň do jednoho ze tří závodů.

"Vím, že když se člověk takhle potluče, tak to dva dny hodně bolí. Kdyby se mu náhodou nic nestalo a byl jen na pozorování a měl zhmožděniny, což ale předbíhám, tak možná neděle..." spekuloval Jiroutek. "Ale bavíme se zcela hypoteticky o lepší variantě. O té špatné vůbec nepřemýšlím," uvedl. Konečné rozhodnutí prý nechá na doktorech.

reklama