Skromné areály a málo fanoušků. Biatlon se stěhuje za moře i na úkor Nového Města

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
28. 1. 2016 6:00
Český biatlonový boom nepomáhá. Světový pohár v biatlonu se v letošní sezoně do Nového Města na Moravě nepodívá, i když závodníci na předchozí závody na Vysočině pějí ódy. Podle šéfa českého biatlonového svazu Jiřího Hamzy jsou stále důležitější peníze a atraktivita pro sponzory. Pomoci by mohlo rozšíření počtu závodů na 10.
Na opakování tohoto obrázku si musíme počkat do příští sezony
Na opakování tohoto obrázku si musíme počkat do příští sezony | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha - Parádní areál, skvělá organizace a neskutečná atmosféra. O biatlonových závodech v Novém Městě na Moravě neřekne nikdo ze závodníků křivého slova. Přesto se tady kolotoč Světového poháru v této sezoně nezastaví, místo toho přeletí oceán a představí se příští týden v Kanadě a poté v USA.

Bohužel i za cenu toho, že tam nebudou davy fanoušků či nejlepší podmínky pro závodníky a že evropské reprezentace utratí víc peněz za přesun na jiný kontinent.

"Samozřejmě že je to finančně náročnější, na druhou stranu kalendář Světového poháru je dlouho dopředu naplánovaný, takže jsme se na to mohli připravit a musíme to respektovat. IBU (Mezinárodní biatlonová reprezentace) si přeje, aby se jednou za čtyři roky závody v Americe jely, aby se tím biatlon šířil i na ostatní kontinenty," vysvětlil pro deník Aktuálně.cz šéf českého biatlonového svazu Jiří Hamza.

Přenosy ze závodů až v deset večer

V USA nebo Kanadě nemá biatlon takovou tradici jako v Evropě, a tak tu na závodníky nečekají ty nejlepší podmínky. "Areály jsou tam určitě skromnější než v Evropě a stejně tak je to s diváckou účastí. Mezinárodní federace ale chce propagovat biatlon po celém světě i za cenu toho, že sledovanost půjde v Evropě dolů, protože přenosy poběží v jiných časech," říká Hamza.

Časový posun s vysíláním opravdu zahýbal. Z tradičních dopoledních či odpoledních hodin budou čeští fanoušci biatlon sledovat od 18 či 19 hodin. V neděli 7. února už to bude pro noční sovy, protože smíšená štafeta se pojede až po desáté hodině večerní.

V budoucnu to může být ještě horší, protože se plánují podniky Světového poháru i na asijském kontinentu. "Obě nejbližší olympiády budou v Asii, takže nějaké závody se před tím musejí zajet i tam, toho prostoru, abychom se někam prosadili i my, ubývá," připomíná Hamza fakt, že na Nové Město nezbylo místo.

Přitom reference Vysočina Arény jsou jen ty nejlepší, mistrovství světa v roce 2013 se povedlo na jedničku, stejně tak loňský Světový pohár, kam si za tři dny našlo cestu přes 100 tisíc fanoušků, což byl rekord sezony. Dokonce i na "druhořadý" IBU Cup se letos přišlo podívat kolem 7,5 tisíce lidí. Jenže ani to nejsou vysoké karty pro vyjednávání.

Jistotu má šest zemí. Češi ne

"Byl bych rád, kdyby to tak bylo, ale nejsem o tom přesvědčený. Závody chtějí pořádat všichni. V Novém Městě by je chtěla určitě i většina závodníků, ale na tom to nezáleží," povzdychl si šéf svazu.

Velkou roli pochopitelně hrají peníze a sponzorská lobby. Pro firmy jako BMW nebo Viessmann, které se skrze biatlon propagují, není Česká republika příliš lukrativní zemí. Jistotu pořádání tak má Norsko, Švédsko, Německo, Rakousko, Itálie a Rusko.

"Ano, logika říká, že v Östersundu na to chodí málo lidí, v Oberhofu jsou kvůli sněhu také problémy a my bychom s naším zásobníkem dokázali pokrýt jakýkoli termín, jenže na to vám všichni řeknou, že potřebujeme německé peníze, a takhle je to pořád dokola," dodává Hamza.

Areál v Novém Městě totiž disponuje speciálním zásobníkem, kam se vejde 60 tisíc kubíků technického sněhu, který se může v případě nepříznivých podmínek použít. Do Nového Města se Světový pohár podívá příští sezonu od 16. do 18 prosince. Dál je to ale ve hvězdách.

Řešení? Rozšířit počet zastávek SP

"Nyní chystáme podklady pro šéfa IBU a technickou komisi, která přidělování navrhuje a kde máme svého zástupce Vlastimila Jakeše, a uvidíme, jestli naše pádné argumenty vyslyší, nebo ne. Je nás moc vlčáků na málo termínů, je logické, že každý zohledňuje své zájmy," upozorňuje Hamza.

Češi navíc kandidují na pořádání MS 2020 a 2021. "Kdybychom uspěli, tak by to naši pozici ve světě diametrálně posunulo k lepšímu. I když naše síla je obrovská, je už úplně někde jinde než před deseti lety, kdy jsme s tím začali, ale otázka je, na co to bude reálně stačit."

Řešení by bylo. Rozšířit seriál Světového poháru na víc zastávek, než je současných devět včetně mistrovství světa. "Určitě by stálo za to se zamyslet nad tím, že by jednotlivé podniky byly třeba jen třídenní, ale bylo by jich celkově deset. Tím by se to pro pořadatele, kteří nemají stálé místo ve Světovém poháru, vyřešilo," navrhuje Hamza.

K tomu ale vede dlouhá diplomatická cesta, která se naplno rozjede až po sezoně. "Mluvit se o tom asi bude už i na MS v Oslu, ale otázkou je, nakolik k tomu vyjednávání budeme připuštěni. Uvidíme, jestli naše diplomatická síla, fanouškovský i marketingový boom zafungují. Můžeme pro následující čtyři roky dostat tři Světové poháry, ale taky třeba jen IBU Cup, což by bylo zklamání," říká.

 

Právě se děje

Další zprávy