reklama

Skrz sněhové závěje na bednu. Hladová Ledecká si chce vyjet bonusové závody

Ester Ledecká Ester Ledecká autor: Reuters
Ještě naposledy se pustí ze svahu a popere se o body, než se uzavře pro ni skvělá sezona. Pokud jich ale ve čtvrtečním super-G Ester Ledecká získá alespoň 50, zajistí si o víkendu na finále Světového poháru v Lenzerheide další dva bonusové závody.

Je to víc než měsíc, co česká lyžařka a snowboardistka jela závod. Loučila se tehdy s mistrovstvím osmým místem v kombinaci a těšila se, jak si potvrdí roli favoritky na světovém šampionát na snowboardu.

Ledecká a spol. přišly o poslední sjezd sezony, Lenzerheide zasypal sníh Ledecká a spol. přišly o poslední sjezd sezony, Lenzerheide zasypal sníh Čtěte zde

Jenže start na prkně ji zhatilo blíže nespecifikované zranění a ze Slovinské Rogly zase odjela s tím, že se chce dát dopořádku před finále Světového poháru na lyžích.

A zase přišel zádrhel. Místo startu ve středečním sjezdu, kde mohla vylepšit celkově osmou příčku v hodnocení disciplíny, sledovala, jak se Švýcaři v Lenzerheide bojují s obrovským přívalem sněhu. Čtvrteční program, který měl začít v 9:30, zase komplikuje mlha, ale i tak by se závod super-G měl během dne odjet (aktuální stav sledujeme v online přenosu).

Místní kopec Ledecká moc nezná, jela tu superobří slalom před pěti lety, kdy do lyžařského světa teprve nakukovala a bylo z toho až 45. místo. Teď by ale potřebovala výrazně lepší umístění. Kromě toho, že může ještě vyšperkovat pěkné páté místo v průběžném hodnocení disciplíny, mohla by také zabojovat o první desítku celkového pořadí Světového poháru. V něm je zatím dvanáctá. 

Ale protože je po měsíční pauze hladová, jde jí o něco jiného. Ráda by si vyjela možnost startovat ještě v posledních dvou víkendových závodech. V nich jsou sice na programu točivé disciplíny, tedy slalom a obří slalom, které Ledecká letos kvůli úspoře energie raději vynechávala, i tak ale má šanci se do nich kvalifikovat.

Stačí jí k tomu 500 nasbíraných bodů v žebříčku Světového poháru. Momentálně jich má na kontě 453, což znamená, že pětadvacetiletá Češka potřebuje ve čtvrtek zkrotit švýcarskou sněhovou nadílku a proskočit v super-G někam na první čtyři místa.

"Vlhová mohla vyhrát i bez pomoci." Shiffrinová si stěžuje na slovenské pořadatele "Vlhová mohla vyhrát i bez pomoci." Shiffrinová si stěžuje na slovenské pořadatele Čtěte zde

Její slovenská kolegyně Petra Vlhová má ještě větší starosti. Ráda by uhájila náskok 96 bodů, který má v čele Světového poháru před místní hvězdou Larou Gutovou Behramiovou, která je naopak naprostou hegemonkou superobřího slalomu.

Slovenka je královnou točivých disciplín, a tak je pro ni důležité čtvrteční rychlostní závod dojet alespoň na bodech, aby si sobotní slalom a nedělní obří slalom mohla v klidu pohlídat. Ve hře je posledních 300 bodů.

"Tohle pořadí disciplín Vlhové vyhovuje. Slyšela jsem spekulaci, že kdyby to bylo obráceně a Behramiová držela po obřím slalomu vedení, Švýcaři udělají všechno pro to, aby nedělní slalom zrušili. Ale jsou to samozřejmě jen spekulace," citoval deník Sme bývalou českou lyžařku Evu Kurfürstovou.  

reklama