Skvělý Bárta. V časovce na MS dojel na sedmém místě

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
19. 9. 2012 16:51
Jan Bárta má důvody k úsměvům.
Jan Bárta má důvody k úsměvům. | Foto: ČTK

Limburg - Český cyklista Jan Bárta obsadil v časovce na mistrovství světa v nizozemské provincii Limburg výborné sedmé místo.

Zlato z loňského šampionátu obhájil Němec Tony Martin, výborný výkon českého reprezentanta ale dokumentuje fakt, že k historické medaili mu chybělo jen 28 vteřin.

Bárta startoval brzo a dlouho byl na medaili

Jediný Čech na trati 46,3 km dlouhého závodu potvrdil, že jízda proti chronometru je silná stránka úřadujícího českého šampióna. Sedmadvacetiletý Bárta sice startoval v první polovině pole, svým časem se ale dlouho držel na medailových pozicích.

Bárta tak potvrdil velmi dobrou formu českých závodníků na letošním šampiónatu, podobně si totiž o den dříve vedla v časovce i krajanka Martina Sáblíková. Ta taktéž startovala hned v úvodu, dlouho se držela na čele a nakonec skončila na velmi dobrém devátém místě.

Bárta, který minulý týden prodloužil smlouvu s německou kontinentální stájí NetApp nakonec na bronzového Vasila Kirijenku ztratil necelou půlminutu.

Bártův výsledek nadějí do budoucna

Ovšem i tak si připsal nejeden cenný skalp včetně toho patřícímu vítězi nedávné Vuelty a výtečnému časovkáři Albertu Contadorovi, který dojel na devátém místě.

Výsledek Bárty je pro českou cyklistiku skvělý i s ohledem na další šampiónat, do kterého se počty startujících za jednotlivé země určují právě podle pořadí na předešlém MS. Je tak velmi pravděpodobné, že za rok by se v časovce mohli představit i dva čeští zástupci.

Na obhájce titulu - Němce Martina ale neměl. Jezdce stáje Omega Pharma-Quick Step proháněl na dálku mladý Američan Taylor Phinney, jenž po skvělém závěru ztratil na nyní již dvojnásobného mistra světa pět vteřin. Kirijenka pak zaostal už o minutu a tři čtvrtě.

Martinovi chyběli největší soupeři, přesto měl namále

Sedmadvacetiletý Martin získal v Nizozemsku druhé zlato, poté co v neděli triumfoval v týmové časovce se sestavou Omegy, jejíž součástí byl i Slovák Peter Velits (chyběl naopak Čech František Raboň).

Startovní pole bylo ale dnes ochuzeno o několik časovkářských es - chyběl olympijský vítěz v této disciplíně Bradley Wiggins z Velké Británie i jeho krajan Chris Froome, který byl v Londýně třetí za Wigginsem a právě Martinem.

Podruhé za sebou chyběl na startu i švýcarský fenomén a čtyřnásobný mistr světa Fabian Cancellara, který se ve druhé polovině sezóny potýká stejně jako loni se sérií zranění.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Nizozemsku:

Muži - časovka jednotlivců (46,3 km): 1. Martin (Něm.) 58:38, 2. Phinney (USA) -5, 3. Kirijenka (Běl.) -1:45, 4. Van Garderen (USA) -1:50, 5. Kessiakoff (Švéd.) -1:51, 6. Gruzděv (Kaz.) -1:57, 7. Bárta (ČR) -2:13, 8. Dowsett (Brit.) -2:26, 9. Contador (Šp.) -2:30, 10. Malori (It.) -2:41.