Skvělý Razým. Ve sprintu na MS ohromil šestým místem

24. 2. 2009 14:45
Ve finále už Razým nestačil, zlato slaví Hattestad
Aleš Razým postoupil ve sprintu jako jediný z českých reprezentantů.
Aleš Razým postoupil ve sprintu jako jediný z českých reprezentantů. | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Fantastickým výkonem ve sprintu volnou technikou na mistrovství světa v Liberci se blýskl český reprezentant Aleš Razým.

Dvaadvacetiletý závodník liberecké Dukly se probojoval až do finále, ve kterém už ale na světovou špičku nestačil a celkově skončil šestý.

Zlato slaví Nor Ola Vigen Hattestad, který ve finiši předjel svého krajana - nejrychlejšího z kvalifikace - Johana Kjölstada. Bronz získal Nikolaj Morilov z Ruska.

Po čtrnáctém čase v kvalifikaci Razým výborně zvládl i čtvrtfinále a poprvé v sezoně se probojoval až mezi dvanáct nejlepších. A v boji o finále si český lyžař znovu vedl fantasticky.

Čtěte více: Bilance po polovině: Bauer naplnil liberecké naděje

Dlouho stíhal vedoucí trio Dario Cologna ze Švýcarska, Nikolaj Morilov a Nor Johan Kjölstad, a nakonec se dokázal favoritů udržet až do cílové rovinky.

Tam v klidu přespurtoval Švýcara Colognu a útočil i na druhého Morilova. Až fotofiniš rozhodl o tom, že ruský lyžař byl rychlejší, takže Razým musel čekat na čas druhé rozjížďky, který nakonec rozhodl o tom, že jako tzv. lucky looser postoupí do finále.

V souboji šesti nejlepších český reprezentant už neměl tolik sil a oproti soupeřům i trochu pomalejší lyže, a do pořadí na stupních vítězů už promluvit nedokázal. Nakonec mistr světa do třiadvaceti let ve finále dojel na posledním šestém místě, ale i tak dosáhl nečekaného úspěchu.

Čtvrtfinále zvládl Razým mazácky

Český reprezentant se blýskl už v kvalifikaci, ve které skončil čtrnáctý se ztrátou necelých pěti vteřin na nejrychlejšího Johana Kjölstada z Norska. Ten za sebou nechal druhého Andrewa Newella z USA o téměř dvě vteřiny, třetí skončil v kvalifikaci Rus Alexej Peťuchov.

Norové Ola Vigen Hattestad (vlevo) a Johan Kjölstad se radují v cíli lyžařského sprintu na MS v Liberci. | Foto: Ondřej Roubínek, Reuters

Zřejmě jediný start na domácím šampionátu zhořkl druhému českému reprezentantovi Dušanu Kožíškovi.

Po vleklých zdravotních problémech se mu nepodařilo naladit formu natolik, aby se v těžkých podmínkách ve Vesci dostal mezi nejlepších třicet. Na postup mu chyběly tři vteřiny, celkově skončil jednačtyřicátý.

"Lyže nejely špatně, ale před startem mi praskla přezka u boty. Zásadní problém to asi nebyl, ale rozhodilo mě to psychicky," popisoval Kožíšek nezvyklý problém v rozhovoru pro Českou televizi.

"Mezičas nebyl špatný, musel jsem ztratit někde před cílem. Tam mi chyběly i síly," přiznal bronzový medailista z MS ve sprintu dvojic.

Ve čtvrtfinále se Razým v boji o postup mezi nejlepších dvanáct pohyboval dlouho na čele, ale před vjezdem do cílové rovinky byl až na čtvrté pozici.

Dokázal se ale výborně vyvézt za hlavním favoritem svého rozběhu Rusem Morilovem a za ním si doběhl jako druhý pro postup.

Češky propadly, zlato slaví Follisová

Mezi ženami, které jely volný sprint na o tři sta metrů kratší trati, Eva Nývltová a Helena Erbenová na nejlepší vůbec nestačily a skončily v poli poražených daleko za postupem. Ten si z prvního místa zajistila Ruska Natalija Matvějevová před Italkou Follisovou a Pirjo Muranenovou z Finska.

Vyřazovací boje pak nejlépe zvládla Arianna Follisová z Itálie, která stylem start - cíl zvítězila i ve finále, stříbro získala pro Američany Kikkan Randallová, třetí skončila Pirjo Muranenová z Finska.

Sprint mužů (1,6 km volně):
1. Hattestad 3:00,8, 2. Kjölstad (oba Nor.) -0,4, 3. Morilov (Rus.) -1,0, 4. Cologna (Švýc.) -2,1, 5. Hellner (Švéd.) -2,3, 6. Razým -2,7, ... 41. Kožíšek (oba ČR) - nepostoupil do čtvrtfinále.

Sprint žen (1,3 km volně):
1. Follisová (It.) 2:39,3, 2. Randallová (USA) -0,6, 3. Muranenová (Fin.) -0,7, 4. Matvějevová (Rus.) -1,7, 5. Ingemarsdotterová -3,8, 6. Olssonová (obě Švéd.) -5,9, ...47. Nývltová -12,42, 51. Erbenová (obě ČR) -13,90 - nepostoupily do čtvrtfinále.