23. 9. 2010 22:20
Česko - Argentina 67:53
Jana Veselá se marně snaží zablokovat Španělku Annu Montaňanovou (vlevo).
Jana Veselá se marně snaží zablokovat Španělku Annu Montaňanovou (vlevo). | Foto: Reuters

Brno - České basketbalistky vstoupily do domácího světového šampionátu vítězstvím nad Argentinou 67:53. Porazily tak svého soupeře z olympijské kvalifikace před dvěma lety. Nejlepší střelkyní zápasu se stala Eva Vítečková s 16 body.

Český tým jehož základní pětici tvořily Večeřová, Burgerová, Horáková, Vítečková a Elhotová, šel, hnán výborným brněnským publikem, za svým cílem hned od začátku zápasu.

Skóre otevřela střelou za dva body Kateřina Elhotová a načala tak vynikající vstup Češek do utkání. Jejich převaha se záhy projevila a od vyrovnání stavu na 5:5, které zařídila kapitánka Horáková, na palubovce vládly. První čtvrtina skončila výsledkem 20:12 v jejich prospěch.

Rusky na úvod MS nezaváhaly. Porazily hladce Japonsko
Je to tady. Na Špilberku bylo zahájeno MS v basketbale
Největší sportovní akce v ČR, MS basketbalistek, je tu

Horáková byla ve druhé čtvrtině, ve které české hráčky postupně navýšily svůj náskok, také autor první úspěšné trojky. Argentinky se v této části hry poprvé prosadili až takřka pět minut před koncem.  Skóre této čtvrtiny na 33:25 uzavřela dvěma trestnými hody Kulichová.

V polovině zápasu tedy český tým nad Argentinou vedl o 8 bodů. Reprezentantky Argentiny dokázaly umazat značnou část českého náskoku, který byl v průběhu druhé části až devatenáctibodový.

První dva body třetího dějství zaznamenala Sanchézová. Z české strany však kontrovala košem za tři body Vítečková. Posléze byla pod košem faulovaná Fernandézová a ze dvou trestných hodů se nemýlila. Snižující se stav 35:31 však hned vzápětí upravila českou trojskou Veselá.

Výbornou hrou se Češky na konci předposlední části klání propracovaly ke stavu 48:31. Přičemž jejich soupeřky v ní dokázali dát jen 6 bodů.

Závěrečná čtvrtina začala dvoubodovým úspěchem Argentinek. Na druhé straně ale byla znovu za tři body úspěšná Vítečková. Dále následovalo několik úspěšných akcí na obou stranách.

Šest minut před koncem zápasu byl jeho stav 60:43 pro Českou republiku. Argentinky ještě sice snížili, ale celkové už nezabránily domácím hráčkám v celkovém vítězství.

Češky tak udělaly radost sobě i fanouškům do turnaje vstoupily vítězně. A nyní už se mohou těšit na zítřejší duel s Ruskem.