Sledge hokejisté prohráli na úvod paralympiády s Norskem

8. 3. 2014 9:00
Čeští hokejisté nedokázali zužitkoval svůj velký tlak a nakonec s Nory prohráli. | Foto: Lukáš Kratochvíl

Soči - Čeští sledge hokejisté prohráli v úvodním utkání paralympijského turnaje v Soči s Norskem 1:2 po samostatných nájezdech. Ve skupině A je ještě čekají zápasy se Švédskem a Kanadou.

Očekávaný duel s Norskem, který měl dle předpokladů rozhodnout o tom, který z týmů se podívá do semifinále, nezačal pro Čechy ideálně, když museli dohánět po gólu Bakkeho. Vyrovnat se nakonec povedlo Geierovi, o výsledku však v nájezdech rozhodli Bakke s Pedersenem.

Češi se od úvodu do Norů pustili

Úvod zápasu nepřinesl podle očekávání žádné bezhlavé útočení a oba týmy si hlavně hlídaly zadní vrátka.

První střelu na branku si sice připsali Češi, v premiérové gólové příležitosti se ale zjevil v sedmé minutě norský útočník Sorheim, který před brankoviště dostal nahrávku z rohu a střílel na Vápenku, český gólman ale skvěle zasáhl.

Hráči českého týmu norského gólmana po většinu první třetiny ohrožovali hlavně střelami z dálky, aktivní byl obránce Kvoch, ke gólu to ale nevedlo. Češi si na velké šance museli počkat až do závěru úvodního dějství.

Nejdřív se k puku dostal Geier, přehodil si kotouč z hokejky na hokejku a levou rukou střílel, mířil ale mimo.

Už v poslední minutě se do další šance probil Berger, který v pravém kruhu natáhl ke střele, zamířil mezi tři tyče, gólmana ale nepřekonal. První třetina tak skončila bez gólů.

Češi odpověděli v úvodu třetí části

Úvod druhé části byl úplným opakem té první. Hned po pár vteřinách vyrazil do úniku Pedersen, Vápenka ale opět předvedl skvělý zákrok.

Ohánět se musel i na druhé straně Buen, který jen s obtížemi vytěsnil Bergerovu střelu k tyči. Nejblíže měl ke gólu ale Palát – jeho střelu Buen zlikvidoval, puk se však záhadně dostal za jeho záda a vykutálel se jen těsně vedle tyčky jeho branky!

První gól nakonec však vstřelili Norové. Berger na útočné modré přišel o hokejku i puk a Solberg uháněl sám na Vápenku, český gólman výborně zasáhl, jenže maskou puk vyrazil přímo k Bakkemu, od kterého se puk odrazil do branky – 0:1!

Český tým mohl sice srovnat v přesilové hře, jenže šance si nevytvořil a do závěrečné třetiny šel se ztrátou.

Důležitý vyrovnávací gól se podařilo svěřencům trenéra Břízy vstřelit hned po návratu z kabin. Michal Geier dostal puk v levém kruhu a parádní střelou pověsil puk přímo pod horní tyčku Buenovy branky – 1:1!

Nájezdy českému týmu nevyšly

Hosté se vzápětí mohli dostat zpět do vedení, Vápenkovi ale tentokrát pomohla tyč.

Český tým i nadále ukazoval, že chce utkání vyhrát a tlačil se do zakončení. Palát získal odražený puk, na Buena ale jel z úhlu a nedokázal puk zvednout dostatečně vysoko. Přestože až do závěrečného hvizdu měli Češi převahu, branku už nepřidali, a tak se šlo do prodloužení.

I tam začali lépe naši a pokračovali v tlaku, Kubešovu střelu ale Buen vytěsnil. Branku Norů pak ohrozil i Hábl, jenže ani on neuspěl.

Až v samém závěru prodloužení se dostali do útoku i seveřané a hned z toho byla druhá nastřelená tyčka v zápase! Gól ale nepadl, a tak došlo na samostatné nájezdy.

V nich se Češi bohužel nedokázali prosadit, zato Pedersen i Bakke na Vápenku vyzráli. Získali tak pro svůj tým důležitý druhý bod.

Česko - Norsko 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 32. Geier - 25. Bakke, rozh. nájezd Pedersen.

Kanada - Švédsko 10:1 (4:0, 3:0, 3:1)

1. Kanada 1 1 0 0 0 10:1 3
2. Norsko 1 0 1 0 0 2:1 2
3. Česko 1 0 0 1 0 1:2 1
4. Švédsko 1 0 0 0 1 1:10 0