17. 3. 2012 14:52
Fourcade a Neunerová celkovými vítězi Světového poháru
Michal Šlesingr
Michal Šlesingr | Foto: Reuters

Chanty Mansijsk - Francouzský biatlonista Martin Fourcade vyhrál stíhací závod na 12,5 km v ruském Chanty Mansijsku a poprvé v kariéře získal velký křišťálový glóbus za triumf ve Světovém poháru. Český reprezentant Michal Šlesingr dnes obsadil šesté místo.

V závodě žen na 10 km si pro třetí celkový triumf v SP doběhla dvanáctinásobná mistryně světa Magdalena Neunerová. Pětadvacetileté německé biatlonistce, která po sezoně ukončí kariéru, k tomu stačila čtvrtá příčka, a navázala tak na úspěchy z let 2008 a 2010.

Stíhačku vyhrála Běloruska Darja Domračevová a zajistila si malý glóbus za prvenství v hodnocení disciplíny. Česká reprezentantka Veronika Vítkova skončila na 39. místě.

Martin Fourcade má třetí zlato, Soukup dojel jedenáctý

Třiadvacetiletý Fourcade, jenž ovládl i konečné pořadí stíhacích závodů, musel na jedno trestné kolo. I tak porazil o 19,6 sekundy Němce Arnda Peiffera. Předloňský vítěz SP Nor Emil Hegle Svendsen na třetím místě zaostal o bezmála 35 sekund. Obhájce celkového prvenství Nor Tarjei Bö dnes skončil pátý.

Šlesingr po třech chybách na střelnici doběhl do cíle se ztrátou jedné minuty a 21 sekund na vítěze a v průběžném pořadí SP se posunul na jedenácté místo. "Je vidět, že Michal má v závěru sezony super formu. Závod zvládl výborně běžecky, vstoje to byly těsný rány, ale přesto je výsledek skvělý," uvedl trenér biatlonistů Ondřej Rybář.

Z českých reprezentantů bodoval už jen Ondřej Moravec na 19. místě. Zdeněk Vítek obsadil 44. a Jaroslav Soukup 53. příčku. "Moravec jednu ránu vleže vyloženě ustřelil, protože byl nepřipravený, ale opět výborně běžel," přidal Rybář. "Soukup měl smůlu. Na jednu z položek vleže mu pořadatelé nepřipravili terč, musel tři čtvrtě minuty čekat a ztratil kontakt. Proto potom šetřil síly na závod s hromadným startem," dodal kouč.

Sezonu biatlonisté zakončí nedělním závodem s hromadným startem, před kterým má Šlesingr na kontě 574 bodů. Od vyrovnání loňského maxima, kterým bylo deváté místo, ho dělí jedenáct bodů.