Šlesingrovi unikla medaile o dvě vteřiny, Soukalová pátá

Aktualizováno 8. 3. 2015 16:38
Michal Šlesingr obsadil čtvrté místo v dnešní stíhačce biatlonistů na světovém šampionátu v Kontiolahti.
Spokojená Gabriela Soukalová.
Spokojená Gabriela Soukalová. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Kontiolahti - Michal Šlesingr obsadil nepopulární čtvrté místo v dnešní stíhačce biatlonistů na světovém šampionátu v Kontiolahti. Zvítězil Erik Lesser z Německa před Rusem Antonem Šipulinem a Norem Tarjeiem Bö.

Závod mužů jsme sledovali živě ZDE

Mezi ženami zopakovala zlatý úspěch ze sprintu Francouzka Marie Dorinová-Habertová. Druhá dojela Němka Laura Dahlmeierová, bronz potom získala Polka Weronika Nowakowská-Zemniaková. Gabriela Soukalová se z osmnácté pozice posunula na páté místo. Veronika Vítková doběhla jedenáctá.

Závod žen jsme sledovali živě ZDE

"Brambory nemohou udělat radost nikdy, ta medaile byla blízko, ty kluky už jsem tam viděl, stahoval jsem je, ale nedokázal jsem je dotáhnout. Je to škoda, ale výsledek je to i tak výborný," uvedl v rozhovoru pro Českou televizi nejlepší český biatlonista.

Šlesingr v posledním kole jel těsně za Šipulinem a Bö, jenže nakonec zůstal za bronzem o necelé dvě sekundy. Úspěch českých biatlonistů zvýraznil devátým místem Ondřej Moravec. Další Čech Jaroslav Soukup dojel osmnáctý a Michal Krčmář sedmapadesátý.

Šlesingr, který toužil přidat další individuální cenný kov ke stříbru a bronzu z MS v roce 2007, startoval se sedmého místa a na první položce jednou minul. Klesl na desátou pozici, ale poté už pořadím jen stoupal, když tři následující střelby zvládl na výbornou.

Drobná mezera byla nad síly Šlesingra

Po čisté druhé střelbě vleže byl pátý a stejné místo si udržel i po úvodní položce vestoje, kterou zvládl bezchybně i díky tomu, že čtvrtý výstřel chvíli přidržel, aby se zklidnil.

Poslední "stojku" zvládl dvaatřicetiletý reprezentant opět čistě a stadion opouštěl na čtvrté příčce s mankem šesti sekund na třetího Šipulina a sedmi na druhého Bö.

V závěrečném kole Šlesingr náskok dvojice pomalu snižoval, na konci nejprudšího stoupání se zdálo, že by soupeře mohl dojet, ale drobnou mezeru už stáhnout nedokázal.

Vítkové nevyšla střelba v leže

Do stíhacího závodu žen startovala z lepšího výchozího postavení Vítková, která byla ve sprintu patnáctá, zatímco Soukalová osmnáctá. Pozice obou českých hvězd se ale brzy otočily, protože Vítkové nevyšla střelba vleže. Na obou položkách dvakrát minula a musel dohánět ztrátu.

Soukalová pálila jen jednou mimo na první položce, zbytek závodu zvládla čistě. Po druhé střelbě se posunula na patnácté místo, po úvodní "stojce" už byla šestá a po závěrečné položce dokonce pátá. K medaili ale měla stále daleko.

Vítková se postupně na střelnici zlepšovala, obě položky vestoje jí vyšly bezchybně a nakonec se posunula těsně za elitní desítku.

Osmadvacetiletá Dorinová-Habertová až do šampionátu v Kontiolahti nikdy nezískala na velké akci zlato, ale ve Finsku se potkala se skvělou formou. Přitom je to jen půl roku, co porodila dceru. Dokonale využila toho, že vyrážela na trať jako první po vítězném sprintu a vedoucí pozici navzdory třem zaváháním na "stojce" udržela.

Jednadvacetiletá Němka Dahlmeierová si dojela pro první medaili na velké akci mezi dospělými. Polka Novakowská-Ziemniaková navázala třetím místem na stříbro ze sprintu.

Mistrovství světa v biatlonu v Kontiolahti (Finsko):

Muži - stíhací závod (12,5 km):

1. Lesser (Něm.) 30:47,9 (0), 2. Šipulin (Rus.) -17,0 (1), 3. T. Bö (Nor.) -18,7 (1), 4. Šlesingr (ČR) -20,4 (1), 5. Björndalen (Nor.) -43,9 (2), 6. Iljev (Bulh.) -45,9 (2), 7. M. Fourcade (Fr.) -1:02,0 (3), 8. Fak (Slovin.) -1:04,5 (3), 9. Moravec (ČR) -1:06,7 (2), 10. S. Fourcade (Fr.) -1:08,6 (3), ...18. Soukup -1:41,9 (3), 57. Krčmář (oba ČR) -6:17,6 (6).

Průběžné pořadí SP (po 20 z 25 závodů): 1. M. Fourcade 842, 2. Šipulin 761, 3. Fak 709, 4. Schempp (Něm.) 699, 5. J. Bö (Nor.) 622, 6. Garaničev (Rus.) 562, 7. Moravec 530, ...10. Šlesingr 489, 41. Soukup 134, 45. Krčmář 99, 67. Krupčík (ČR) 28.

Ženy - stíhací závod (10 km):

1. Dorinová-Habertová (Fr.) 30:07,7 (3), 2. Dahlmeierová (Něm.) -15,3 (2), 3. Nowakowská-Ziemniaková (Pol.) -31,6 (3), 4. Šumilovová (Rus.) -48,7 (0), 5. Soukalová (ČR) -58,0 (1), 6. Hildebrandová (Něm.) -1:00,0 (2), 7. Domračevová (Běl.) -1:04,5 (2), 8. Guziková (Pol.) -1:12,2 (2), 9. Wiererová (It.) -1:16,1 (1), 10. Abramovová (Ukr.) -1:26,5 (2), 11. Vítková (ČR) -1:27,7 (4).

Průběžné pořadí SP (po 20 z 25 závodů): 1. Domračevová 889, 2. Mäkäräinenová (Fin.) 862, 3. Valj Semerenková (Ukr.) 680, 4. Vítková 676, 5. Hildebrandová 622, 6. Wiererová 595, 7. Soukalová 552, ...40. Puskarčíková 143, 48. Landová 112, 71. Tomešová (všechny ČR) 22.