reklama

Slováci mají první medaili ze ZOH

Bardonecchia - Slovensko se raduje z vůbec první medaile ze zimních olympijských her. Vybojoval ji Radoslav Židek, který dnes skončil druhý v premiérovém olympijském závodě ve snowboardcrossu.

Závod vyhrál mistr světa Seth Wescott z USA, třetí místo obsadil Francouz Paul-Henri Delerue. 

Čtyřiadvacetiletému rodákovi ze Žiliny Židkovi se přitom vůbec nepodařila první kvalifikační jízda, v níž upadl, ale v druhé dokázal zajet devátý nejrychlejší čas. V dalším průběhu závodu už neponechal nic náhodě a vyhrál každou ze svých jízd s výjimkou té finálové. V ní sice od startu vedl, ale v polovině trati ho předjel favorit Wescott a těsně před Slovákem vyhrál.

"Je to super pocit, ale doufám, že nás bude víc, v lyžování, hokeji...," řekl Židek na tiskové konferenci s vírou, že nezůstane na turínské olympiádě jediným slovenským medailistou.

Ve finále dlouho vedl, ale první místo neudržel. "Cítil jsem za sebou každý jeho pohyb. Čekal na mojí chybu a bohužel mu to
nakonec vyšlo," dodal. 

"Samozřejmě jsme moc šťastní, zvlášť, když se mu nepodařila první kvalifikační jízda," nechala se slyšet trenérka člena ŠKP Štrbské Pleso Jana Šeďová, někdejší nejúspěšnější slovenská snowboardistka.

Na výsledku se prý podepsala i skutečnost, že po kvalifikaci sáhli k jinému mazání. Židek přitom nemá servismana a připravuje si prkno sám.

Za svou medaili teď dostane od Slovenského olympijského výboru odměnu 600.000 slovenských korun.

Český reprezentant Michal Novotný překvapivě postoupil z druhého místa v osmifinále, v němž vyřadil jednoho z favoritů, bývalého mistra světa Xaviera Delerueho z Francie.

V boji o semifinále pak český reprezentant zpočátku dokonce vedl, ale pak chyboval a skončil ve čtvrtfinálové jízdě na nepostupové čtvrté pozici.

Do poslední jízdy o konečné umístění pak Novotný odstartoval nejlépe, dlouho vedl, ale v druhé polovině se nechal předjet. Za Japoncem Itaru Čimurou se však udržel, v cílové rovince mu oplatil stejnou mincí a obsadil konečnou 13. pozici.

Výsledky: 1. Wescott (USA), 2. Židek (SR), 3. P. H. Delerue (Fr.), 4. Font (Šp.), 5. Anderson (Kan.), 6. Smith (USA), 7. Hayler (Austr.), 8. Krassnig (Rak.), 9. Huser (Švýc.), 10. Boivin (Kan.), ...13. Novotný (ČR).

reklama