Slováci na úvod zdolali Rusy

ČTK
15. 2. 2006 22:23
Turín - Hokejisté Kanady načali své snažení o obhajobu olympijského zlata na hrách v Turíně výhrou nad domácím outsiderem Itálií 7:2. Dramatický souboj Ruska a Slovenska skončil výhrou slovenského celku 5:3.
Slovenský útočník Peter Bondra překonal ruského gólmana Ilju Bryzgalova.
Slovenský útočník Peter Bondra překonal ruského gólmana Ilju Bryzgalova. | Foto: ČTK/AP

Italové nastoupí ve svém dalším vystoupení v základní skupině A ve čtvrtek v poledne proti Finsku, Kanada se postaví ve 20 hodin proti Německu. V druhém zápase této skupiny zdolali Italové tým Švýcarska hladce 5:0.

Skupina A

Bojovným Italům se dařilo v úvodní třetině ještě držet s Kanadou krok. Hned první Parcovo vyloučení sice využil po rychlé kombinaci s Bertuzzim a Sakikem Iginla, ale Kanaďané si skóre v první dvacetiminutovce více nevylepšili. Naopak přesně s koncem Iginlova trestu se podařilo domácímu týmu po 43 sekundách druhé třetiny vyrovnat.

Z nerozhodného stavu se ale Italové neradovali dlouho. V 22. minutě pohodlně skóroval Iginla, potom bekhendovým pokusem překvapil gólmana Muzzattiho Doan. Rozdíl ještě zvýraznil v přesilovce znovu Iginla a St. Louis s Richardsem. V závěru druhé části inkasoval podruhé i Brodeur, nestačil na Parcovu střelu. V závěrečné části se měnilo skóre už jen jednou po Thorntonově
přesilovkové trefě.

Itálie - Kanada 2:7 (0:1, 2:5, 0:1)

Branky a nahrávky: 21. Scandella (Cirone), 39. Parco (Tuzzolino) - 6. Iginla (Bertuzzi, Sakic), 22. Heatley (St. Louis, Lecavalier), 26. Doan (Pronger), 27. Iginla (Sakic), 34. St. Louis (Heatley, Lecavalier), 35. Richards (Doan, Bertuzzi), 44. Thornton (Gagne). Rozhodčí: Andersson (Švéd.) - Halecký (SR), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 10:6. Využití: 1:3. Diváci: 8575.
Itálie: Muzzatti - Strazzabosco, Ramoser, Helfer, Nardella, Trevisani, Signoretti, Borgatello - Scandella, Cirone, Margoni -
Busillo, Chitarroni, Tuzzolino - De Bettin, Parco, Iob - Zisser, De Toni, Topatigh - Ansoldi. Trenér: Michael Goulet.
Kanada: Brodeur - Blake, Redden, Bouwmeester, Regehr, McCabe, Foote, Pronger - Bertuzzi, Richards, Smyth - Nash, Thornton, Gagne - St. Louis, Lecavalier, Heatley - Iginla, Sakic, Draper - Doan. Trenér: Pat Quinn.

O vítězství Finska se velkou měrou postarali útočníci Olli Jokinen a Teemu Selänne. Oba zaznamenali dvě branky a jednu asistenci. Gólman Antero Niitymäki si jako první na turnaji připsal čisté konto.

Finům pomohly k bezpečnému náskoku přesilové hry. V 15. minutě při Fischerově vyloučení otevřel skóre Olli Jokinen. V druhé části lovil švýcarský gólman puk ze své branky hned čtyřikrát. Nejdříve skóroval v početní převaze obránce Numminen, který v NHL v letošním ročníku na gól zatím marně čeká. Z 55 utkání má ale bek Buffala na kontě 30 asistencí.

Do třetice se prosadil v přesilové hře Olli Jokinen. Útočníka Floridy potom napodobil Selänne, který se zapsal mezi střelce rovněž dvakrát, tentokrát již při plném počtu hráčů na ledě. Do závěrečné třetiny nahradil Gerbera ve švýcarské brance Aebischer, který už za svá záda nepustil ani jeden z dvanácti pokusů

Kazašská gólman Vitalij Jeremejev dostává branku od Švédů.
Kazašská gólman Vitalij Jeremejev dostává branku od Švédů. | Foto: ČTK/AP

Švýcarsko - Finsko 0:5 (0:1, 0:4, 0:0)
Branky a nahrávky: 14. O. Jokinen (Peltonen), 24. Numminen (Selänne, Lehtinen), 29. O. Jokinen (Peltonen, J. Jokinen), 34. Selänne (S. Koivu), 40. Selänne (Lehtinen, O. Jokinen). Rozhodčí: Van Massenhover (Kan.) - Karlsson (Švéd.), Nelson (USA).
Vyloučení: 5:4. Využití: 3:0. Diváci: 2960.
Švýcarsko: Gerber (41. Aebischer) - Forster, Seger, Vauclair, Hirschi, Blindenbacher, Bezina, Streit, Keller - Rüthemann, Ziegler, Paterlini - Conne, Jenni, Fischer - Wichser, Jeannin, Lemm - Dela Rossa, Plüss, Di Pietro. Trenér: Ralph Krueger. Finsko: Niitymäki - Timonen, Numminen, Salo, Nummelin, Berg, Lydman, Niemi - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen - Laaksonen, N. Kapanen, Hentunen - Ruutu, M. Koivu, Nieminen. Trenér: Erkka Westerlund.

Další utkání v základní skupině A čeká Finy ve čtvrtek v poledne proti Itálii. Švýcaři nastoupí o hodinu později proti České republice.

Skupina B

Jasným vítězstvím favorizovaného Švédska nad Kazachstánem 7:2 začal turnaj hokejistů na olympijských hrách v Turíně. Dva góly vítězů vstřelil obránce Daniel Tjärnqvist. Zápas řídil jako hlavní český sudí Vladimír Šindler. Ve čtvrtek od 16:00 se Švédové utkají v dalším utkání v základní skupině B s Ruskem, Kazachy čeká o pět hodin později celek USA.

Švédové, v jejichž sestavě chyběl kvůli zraněným tříslům útočník Peter Forsberg, otevřeli skóre v osmé minutě. Před brankou se prosadil dorážkou Tjärnqvist. V 11. minutě předvedl skvělou práci v přesilové hře Alfredsson. Nejdříve ve svém obranném pásmu obral o puk ke střele se chystajícího Jevgenije Koreškova, potom v útočné třetině vybojoval kotouč od Antipina a střelou k tyči zvýšil.

Po zaváhání gólmana Jeremenka v 17. minutě doklepl pohodlně puk do sítě Henrik Sedin. Po 17 vteřinách druhé části se Jevgeniji Koreškovovi podařilo skórovat v oslabení, ale tým kouče Gustafssona měl zápas plně v moci. Axelsson zvýšil tvrdou střelou z mezikruží, kapitán Sundin se vzápětí prosadil po pěkně kličce kolem Vasilčenka.

V rozmezí 50 vteřin pak ještě zvýraznili rozdíl Daniel Sedin a druhou trefou v utkání Tjärnqvist. Kazaši v závěrečné části jen zkorigovali stav po gólu beka Antipina.

Skupina B: Kazachstán - Švédsko 2:7 (0:3, 1:4, 1:0)
Branky a nahrávky: 21. J. Koreškov, 49. Antipin (Upper) - 8. D. Tjärnqvist (K. Jönsson, Holmström), 11. Alfredsson, 17. H. Sedin (Samuelsson, D. Sedin), 29. Axelsson (Pahlsson, Öhlund), 32. M. Sundin (Bäckman, Modin), 36. D. Sedin (Öhlund, H. Sedin), 37. D. Tjärnqvist (Axelsson, Pahlsson). Rozhodčí: Šindler (ČR) - Fonselius (Fin.) Racicot (Kan.). Vyloučení: 9:3. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 2200.
Kazachstán: Jeremejev - Blochin, Šemelin, Vasilčenko, Antipin, Koledajev, Argokov, Pupkov, Kovalenko - Ogorodnikov, J. Koreškov, A. Koreškov - Antropov, Upper, Samochvalov - Dudarev, Pčeljakov, Troščinskij - Poliščuk, Alexandrov, Šafranov. Trenér Nikolaj Myšagin.
Švédsko: Liv - Bäckman, K. Jönsson, Hävelid, D. Tjärnqvist, Öhlund, Lidström - Alfredsson, M. Sundin, Modin - H. Sedin, D. Sedin, Samuelsson - Zetterberg, J. Jönsson, Holmström - Hannula, Pahlsson, Axelsson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Kanaďan Ryan Smyth (v bílém) atakovaný Italem Christianem Borgatellem (vlevo) útočí na gólmana Jasona Muzzattiho. | Foto: Reuters

Rusko - Slovensko 3:5 (2:1, 1:2, 0:2)

Útočník Marián Gáborík Slovensku dvěma góly v závěru výhru nad Ruskem. Tým kouče Františka Hossy tak uspěl v prvním vzájemném duelu silných týmů na turnaji. Pro Slováky to byla první náplast na minulé dvě olympiády, na nichž vypadli vždy už v kvalifikaci. V hlavní části turnaje za účasti hvězd z NHL hrají v Turíně poprvé.

Slováci získali po šancích na obou stranách vedení v 10. minutě, kdy Marián Hossa ideálně uvolnil Demitru a kapitán nedal střelou pod horní tyč Bryzgalovovi šanci. Jenže hned za 57 vteřin odpověděl Dacjuk a v 13. minutě gólman Colorada Budaj, který dostal přednost před pardubickým Lašákem, inkasoval podruhé. Tentokrát se trefil ruský kapitán Kovaljov.

V 26. minutě využil už po 16 vteřinách Višňovský přesilovou hru a potvrdil pověst nejproduktivnějšího obránce NHL. V polovině utkání ale předvedli Rusové ještě bleskovější využití početní převahy. Potrestaného Meszároše vrátil po devíti vteřinách zpět na led ruský talent Ovečkin. O další gól v přesilovce se postaral Bondra, jenž v 34. minutě dorazil kotouč, který zůstal ležet po
Meszárošově střele ze ruským gólmanem v brankovišti.

V ofenzivním utkání byli nakonec úspěšnější Slováci. V 57. minutě unikl po pravém křídle Gáborík a dal vítěznou branku. Stejný hráč se ještě 29 vteřin před koncem postaral o pojistku vítězství. Další zápas čeká Slovensko ve čtvrtek od 17:00 proti Lotyšsku, Rusové nastoupí o hodinu dříve proti Švédsku.

Výsledek - skupina B:
Branky a nahrávky: 10. Dacjuk (D. Markov), 13. Kovaljov (Dacjuk, Kovalčuk), 31. Gončar (Tjutin) - 10. Demitra (Marián
Hossa, Suchý), 26. Višňovský (Demitra), 34. Bondra (Meszároš, Chára), 57. Gáborík, 60. Gáborík. Rozhodčí: Devorski - Doucette (oba Kan.), Hämäläinen (Fin.). Vyloučení: 8:5. Využití: 1:2. Diváci: 3800.
Rusko: Bryzgalov - A. Markov, D. Markov, Tjutin, Volčenkov, Kasparaitis, Gončar, Višněvskij, Žukov - Kovaljov, Dacjuk, Kovalčuk - Afinogenov, Malkin, Ovečkin - Sušinskij, Jašin, Charitonov - Koroljuk, Kozlov, Frolov. Trenér: Vladimir Krikunov.
Slovensko: Budaj - Štrbák, Višňovský, Chára, Meszároš, Suchý, Jurčina, Majeský - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Bondra,
Kapuš, Šatan - Svatoš, Bartečko, Zedník - Marcel Hossa, Surový, Ronald Petrovický. Trenér: František Hossa.