reklama

Volejbalová senzace. Slovinci prošli do finále ME přes úřadující světové šampiony

Ani Wilfredo León nevystřílel polským volejbalistům postup do finále evropského šampionátu. Ani Wilfredo León nevystřílel polským volejbalistům postup do finále evropského šampionátu. autor: ČTK
Slovinští volejbalisté si senzačně zahrají o premiérový titul mistrů Evropy. S podporou téměř 12 tisíc bouřících fanoušků v Lublani porazili úřadující dvojnásobné mistry světa Poláky 3:1 a jsou prvními finalisty.

O tom, koho vyzvou v nedělním vyvrcholení v Paříži, se rozhodne v pátek mezi Francií a Srbskem.

Slovinský tým působil v semifinále mnohem kompaktněji než polští světoví šampioni. Těm patřil jen začátek úvodního setu a se štěstím koncovka druhé sady, jenže domácí volejbalisté se překonávali v obraně a z hráčů v červeno-bílém dresu v podstatě bodoval pouze rodák z Kuby León.

Zato v domácí sestavě se v životní formě představili oba smečaři Čebulj i Urnaut a také druhý univerzál Štern, jenž brzy vystřídal nevýrazného Gaspariniho. Poláci doplatili na to, že všechny předchozí zápasy na tomto Euru vyhrávali suverénně, zatímco Slovinci získávali sebevědomí po těžkých bitvách v play off s Bulhary i Rusy.

S Poláky letos v srpnu Slovinci prohráli v olympijské kvalifikaci v Gdaňsku 1:3, ale doma jim porážku oplatili. Nyní ale vyprodanou lublaňskou arénu Stožica opustí. Už po dnešku mají nicméně jistou druhou medaili v historii, v Paříži mohou vylepšit nečekané stříbro z ME před čtyřmi lety.

Na předchozím evropském šampionátu přitom Slovinci skončili osmí, až za českou reprezentací.

Mistrovství Evropy volejbalistů - semifinále v Lublani:

Slovinsko - Polsko 3:1 (23, -24, 22, 23)

Nejvíce bodů: Urnaut 18, Čebulj 15, Štern 14 - León 22, Kubiak 14, Konarski 9.

reklama