reklama

Slzy Ptáčníkové: Měsíc budu pod peřinou, vyřvu se do mrtva

Jiřina Ptáčníková a jeden z neúspěšných pekingských pokusů. Jiřina Ptáčníková a jeden z neúspěšných pekingských pokusů. autor: Reuters
Česká tyčkařka selhala na světovém šampionátu v Pekingu.

Peking - Sezonu jako na houpačce má za sebou tyčkařka Jiřina Ptáčníková a sinusoida její výkonnosti byla na mistrovství světa v Pekingu v nejnižším možném bodě. V dnešní kvalifikaci v Ptačím hnízdě se třikrát marně pokoušela o základní výšku 430 cm a ve finále tak nebude. K postupu stačilo skočil 455 centimetrů.

Naposledy měla česká rekordmanka tři křížky v zápisu loni na mítinku v Birminghamu. "Měla jsem trochu smůlu na prvním pokusu, vzala jsem si moc měkkou tyč a lehce jsem to lízla. Pak jsem zase vzala pak zbytečně tvrdou a stálo to za prd," popisovala.

Před třetím pokusem pravdy prý byla v pohodě, bez větších nervů. "Říkala jsem si uvolni se, běž hezky, udělej hezký přechod na tyč, ale nad laťkou jsem už věděla, že to je v háji," vykládala. "To cítíte už na zemi, že to není dobré. Tak jsem to tam rvala silou, ale nešlo to," řekla. "To byl tak rychlý závod, že ani nevím, co se tam stalo," krčila rameny.

Mistryně Evropy z Helsinek 2012 před sezonou změnila trenéra, Zdeňka Lubenského nahradil Pavel Sluka. S tím přišla také změna techniky. Možná i proto se Ptáčníkové v halové sezoně nedařilo. I na začátku letní sezony se trápila, ale pak skočila při Pražské tyčce 472 cm a zdálo se, že se dostává zpět do formy.

"Ale skákala jsem v tréninku před mistrovství světa hrozně, jako prase, i když výšku to mělo. Takže jsem čekala, že se dneska proberu, protože se tady běhá dobře, je to příjemný stadion," povídala. "Ale začalo to halou, ta byla ještě horší, a moc se to nezlepšilo. A v létě jsem zase dostala trochu blok ze skákání," přiznala.

Podobnou psychickou lapálií si v kariéře totiž už jednou prošla. Bála se skákat, odbourala to až změna trenéra i změna v jejím osobním životě, když si po rozvodu s překážkářem Petrem Svobodou našla nového přítele tyčkaře Jana Kudličku.

"Trvalo mi to rok, než jsem se z toho dostala a je to zpátky. Musím to honem zase odbourat, nejlepší si asi bude teď od toho skákání odpočinout a začít znovu trénovat od začátku na nový rok," zvažovala ukončení sezony.

Chce si najít zábavu mimo sport, rozhodně prý ale nebude dělat žádné další kotrmelce ve svém soukromém životě a kouče si také nechá. "S Pavlem (Slukou) jsem si sedli, to byla nejlepší volba, v kombinace s tátou to nemá chybu," zmínila druhého kouče a otce v jednom Františka Ptáčníka.

"Jsme na dobré cestě a myslím, že pár výkonů jsem letos předvedla, takže už to jen stabilizovat, najít tu chuť. Teď se ale zahrabu pod peřinu, budu tam měsíc a vyřvu se do mrtva," dodala smutně se slzami v očích.

reklama