reklama

Smutné, hlesl Nadal. Jeho wimbledonskou bídu zahájil Rosol

Rafael Nadal po porážce s Dustinem Brownem. Rafael Nadal po porážce s Dustinem Brownem. autor: Reuters
V léta trvající noční můru se v očích a mysli jednoho z nejlepších tenistů všech dob mění nejslavnější turnaj světa.

Londýn - V léta trvající noční můru se v očích a mysli jednoho z nejlepších tenistů všech dob mění nejslavnější turnaj světa. Čtrnáctinásobný grandslamový šampion Rafael Nadal na Wimbledonu vyhořel už čtvrtý rok po sobě. Ty tam jsou časy, kdy si španělský fenomén dokázal v letech 2008 a 2010 londýnský travnatý grandslam podmanit.

Čtvrteční porážka ve druhém kole letošního ročníku se nedá hodnotit jinak než jako velký šok. Ovšem spíše v odrazu širších souvislostí. Německý dredař Dustin Brown, až 102. tenista světového žebříčku, zlikvidoval Nadalovy naděje na třetí wimbledonský titul po setech 7:5, 3:6, 6:4, 6:4.

Rosol před třemi lety šokoval favorita

Bylo to nicméně už počtvrté za sebou, co se Španěl pakoval z All England Clubu po brzké porážce s hráčem druhé světové stovky! Nadalovu londýnskou noční můru přitom odšpuntoval v roce 2012 Lukáš Rosol. Vysoký český ranař, tehdy přesně stý hráč rankingu, zažil ve druhém kole životní zápas a šokoval Nadala výhrou 6:7, 6:4, 6:4, 2:6, 6:4.

O rok později přišlo něco těžko představitelného: ještě větší fiasko Rafaela Nadala. Už v prvním kole prohrál se 135. hráčem žebříčku Belgičanem Stevem Darcisem, přičemž neuhrál ani jediný set.

Loni sice Španěl došel až do osmifinále, tam ale ztroskotal na australském teenagerovi Nicku Kyrgiosovi. Prohrál ve čtyřech setech 6:7, 7:5 6:7, 3:6.

Nadal: Samozřejmě není konec

Přesto byl po utkání s Brownem viditelně šokovaný. Na porážky si z pozice velkého šampiona jen tak zvyknout nejde. “Očividně je to dne pro mě špatná chvíle. Potřebuju akceptovat to, že se takové věci prostě stávají. Je to smutné," řekl Nadal na tiskové konferenci po utkání.

"Ale samozřejmě to není konec. Je to pro mě smutná chvíle, ale život jde dál. Má kariéra také. Musím pokračovat a pracovat ještě tvrději než dřív, abych změnil tuhle sérii," rozpovídal se španělský tenista o opakovaných selháních na Wimbledonu.

Renomovaný tenisový komentátor Peter Bodo na webu ESPN uvedl, že jedním z důvodů Nadalova neúspěchu je v poslední době chabá nervová soustava. Španěl se po dlouhých letech v žebříčku posunul dolů a už rankingově není členem velké čtyřky.

Nervy Nadala jsou prý v chabé kondici

"Jeho nervy jsou v chabé kondici. Jeho forhendy létají hodně divoce a bekhendy často umírají na síti," poznamenal Bodo a zkritizoval také Nadalovo podání.

"Nedokázal při podání vytvořit na Browna dostatečný tlak. Mohl alespoň dojít k nějakým tie-breakům, ale na servis se nemohl spolehnout. V klíčové páté hře třetího setu daroval dvojchybami Němcovi brejkbol. Servis zkrátka Nadala táhne dolů," všiml si tenisový expert.

Španělský tenista se po utkání nicméně zachoval sportovně a přiznal, že Brown byl prostě lepší. "Umím prohrávat," podotkl. "Když nemám na to, abych postoupil, akceptuji to. Nikdy jsem se nepovažoval za tak dobrého, abych odmítal, když je někdo lepší. Posledních pár let jsem tady neuspěl. Takže jsem prostě potkal pár hráčů, kteří byli zrovna lepší než já," vysvětlil Nadal s hořkým úsměvem na tváři.

reklama