reklama

Sněhová alchymie pomohla. Mamut je připraven skvěle

Přestože je sněhu letos velký nedostatek, podařilo se organizátorům připravit můstek v Harrachově výborně Přestože je sněhu letos velký nedostatek, podařilo se organizátorům připravit můstek v Harrachově výborně autor: ČTK
Harrachov hostí MS v letech na lyžích, podle organizátorů proběhne vše v pořádku a závody budou mít skvělou kulisu.

Praha - Doslova alchymistickým mícháním vznikla na Čertově hoře směs sněhu, díky níž se za jarních podmínek může v Harrachově uskutečnit letošní mistrovství světa v letech na lyžích.

Organizátoři museli zkombinovat přírodní sníh z lesa s umělým, ledovým i vyrobeným s přísadou dusíku. Dohromady ho bylo potřeba 3500 kubíků.

Ale výsledek stojí za to! "Vše je precizní," pochvaloval si v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf organizačního výboru Rostislav Jozífek.

"Připravili to úplně fantasticky. Nikde ani kapka sněhu, ale tady si asi mákli," pokyvoval uznale hlavou Jakub Janda poté, co si odbyl čtvrteční kvalifikaci.

"Nečekal jsem, že to takhle udělají. Stopa výborná, dopad taky. Na to, jaké tady měli podmínky..." přidal se také Roman Koudelka.

Pane Jozífku, v jakém stavu je můstek a sníh po prvním dnu šampionátu?
"Vše je precizní. První den sněhu vůbec neublížil, stav můstku je stoprocentní."

Co na vaši přípravu říkají jednotlivé výpravy a závodníci?
"Žádné negativní ohlasy jsme nezaznamenali, právě naopak. Chválí nás a fandí nám."

Na víkend jsou ale hlášeny srážky. Mohou připravenému sněhu nějak ublížit?
"Zřejmě ne. Komplikací by neměl být ani případný déšť, to už by musela být opravdová průtrž mračen. Jediným nepřítelem může být vítr. Ovšem s tím nic neuděláme a věříme, že nám závody nezkomplikuje."

V kvalifikaci se už objevily lety za hranici dvou set metrů, Peter Prevc se dokonce přiblížil rekordu můstku. Fanoušci se tedy mohou těšit na atraktivní závody?
"Sníh je hodně rychlý a mělo by se létat daleko. Jen se trochu bojíme, aby pak nevznikly sekundární problémy s odjezdem, protože ty podmínky jsou trochu jiné než na přírodním sněhu."

Jak to momentálně vypadá s diváckým zájmem? Kolik lidí přišlo na kvalifikaci?
"Nějaké tři nebo tři a půl tisíce."

Jaké návštěvy očekáváte na samotné závody? Aréna má kapacitu 15 tisíc míst, přičemž hned několik tisíc příznivců má každý den přijet z Polska.
"Vstupenek už je prodáno opravdu hodně, více než polovina. Bude to taky hodně o počasí, podle něhož se lidé budou ráno rozhodovat."

Vypadá to, že není třeba se obávat, že by se opakovala blamáž z některých minulých let, kdy byly závody rušeny kvůli nedostatku sněhu a také divácký zájem nebýval vysoký?
"Věříme, že ne. Jak jsem říkal, pouze proti velkému větru bychom byli bezmocní."

reklama