reklama

Sněhu moc není. Tak kam tedy na lyže?

autor: Francois Panchard
Praha - Neobvykle teplý podzim se podepisuje na startu lyžařské sezóny. Mimo ledovce se bude v nejbližších dnech lyžovat jen výjimečně.

V Alpách se mají teploty vyšplhat ve 2 000 m n. m. až na 10 stupňů, výraznější ochlazení je zatím v nedohlednu.

Lyžaři ve střední Evropě si budou muset ještě nejméně týden počkat, než se otevřou turnikety neledovcových středisek. Start sezóny byla nucena odložit mnohá skicentra ve Francii, Švýcarsku, Itálii i Rakousku.

Na Černé hoře v Krkonoších se omezeně lyžuje..

Na Slovensku zatím fungují dvě sjezdovky na Štrbském plese.

Letošní zlatý podzim byl skoupý na srážky vůbec, takže se nevytvořil obvyklý sněhový podklad ani v nejvyšších alpských polohách včetně ledovců.

Teplo Alpám nesvědčí

V uplynulém týdnu sice v Alpách nasněžilo, nejčastěji okolo 5-10 centimetrů sněhu, ovšem vysoké teploty sníh zase rozpouští.

Bezmocné je v této situaci také umělé zasněžování, které může být v provozu jen sporadicky.

V Rakousku se lyžuje na všech ledovcích (Kitzsteinhorn 100 cm/35 km tratí, Hintertux 80 cm/43 km, Stubai 50 cm/16,5 km, Pitztal 55 cm, Sölden 50 cm/36 km, Kaunertal 45 cm/15 km, Dachstein 110 cm/2 km, Mölltal 140 cm/24 km) a mimo ně na zhruba 13 km uměle zasněžených, převážně modrých tratí v Obergurglu a na 6 km v Obertauernu.

Lyžování Foto: www.stubai.at

Udávaná výška sněhu na ledovcích se stále pohybuje pod 100 cm, jen Mölltal hlásí až 140 cm a vysněženou "údolní" sjezdovku ke stanici metra. O prašanových orgiích se mluvit nedá, počítat je třeba všude spíš s tvrdým podkladem.

Ve Švýcarsku se lyžuje pod Matterhornem až k mezistanici Trockener Steg v Zermattu (100 cm/27 km) a v Saas-Fee (102 cm/20 km), velmi omezený provoz má také Davos (3 km na Jakobshornu) a v Laaxu (3 km).

Itálie a Francie: velká bída

Itálie také příliš možností pro nedočkavé lyžaře nenabízí.

Ledovec Val Senales má v provozu asi 8 km sjezdovek, přístupný je také ledovec nad Cervinií (společný s Zermattem).

O víkendu se spustí první lanovka v Suldenu na svahu Kanzel, o týden odkládá start sezóny i takový specialista na zasněžování jako Kronplatz. Mimo provoz zůstává i tradičně brzy sjízdné Passo Tonale.

Ve Francii zatím otevřeli pro lyžování jen ledovec v Tignes.

Jednou z nejbližších možností ke sjíždění je také německá Zugspitze, kde jsou na ledovci k dispozici 4 km tratí.

reklama