Současné úspěchy jsou fantastické, říká Navrátil

David Procházka
18. 9. 2013 10:30
Český daviscupový tým prožívá nejlepší období v historii, za pět let jednou vyhrál, jednou byl ve finále, jednou v semifinále a letos opět postoupil do finále.
Český daviscupový tým je v současnosti v žebříčku suverénně první.
Český daviscupový tým je v současnosti v žebříčku suverénně první. | Foto: CPA Eduard Erben

Prostějov - Česko je mužská tenisová velmoc. Alespoň podle čerstvého žebříčku Davisova poháru, ve kterém jsou svěřenci nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila na 1. příčce před Srbskem a Španělskem o téměř deset tisíc bodů. V čele daviscupového žebříčku jsou poprvé v historii a při dnešním losu Davisova poháru 2014 tak budou prvními nasazenými.

Pětiletka: vítězství, dvě finále, jedno semifinále

První příčka žebříčku je pochopitelně odrazem úspěšných posledních let. „Je to fantastické, ještě jak velký náskok máme. Nejde jen o loňské vítězství a letošní finále. Ale jde o naše výsledky v posledních pěti letech,“ upozorňuje nehrající kapitán Jaroslav Navrátil.

„Vždyť jsme v roce 2009 byli ve finále, pak v semifinále a jen v roce 2011 jsme vypadli v 1. kole,“ vzpomíná Navrátil na ostravské zaváhání s Kazachstánem, kdy chyběl Radek Štěpánek. „Loňské vítězství a letošní opětovný postup do finále potvrdily, že máme momentálně skvělý tým a právem nám patří první příčka,“ těší Navrátila.

Když v roce 2006 Navrátil k českému daviscupovému týmu přicházel úvahy o podobně úspěšné vlně ho nenapadly. „Když se vrátil Radek, věřil jsem, že budeme mít nějakou šanci postupovat do čtvrtfinále a semifinále, ale že budeme dvakrát ve finále a jednou vyhrajeme, to pochopitelně předčilo nějaké sny,“ usmívá se Navrátil.

O to více si současných úspěchů váží. „Měli jsme i štěstí, několikrát nemohli hrát klíčoví hráči soupeřů, ale my jsme vždy museli předvést to nejlepší co umíme. Bez toho by to nešlo.“

Generace s Mečířem, Kordou či Novákem měly smůlu

Česko či Československo nebylo v žebříčku Davis Cupu na nikdy 1. místě, přestože jeho historii zdobí skvělá jména. Při prvním pražském vítězství v roce 1980 ještě žebříček neexistoval. Navíc Jan Kodeš už byl starší a Ivan Lendl později emigroval. Z výborné generace vítězů tak zbyl jen Tomáš Šmíd.

Pozdější partu zase tvořili Miloslav Mečíř, Karel Nováček a Petr Korda. „Miloš byl často zraněný, ale byl čtvrtý na světě, Petr Korda byl později dokonce dvojka. Ivan Lendl dlouhodobá jednička, Karel Nováček osmička. Později byl zase Jiří Novák pětka a Bohdan Ulihrach byl kolem dvacítky,“ vyjmenovává Navrátil daviscupové opory.

„Měli jsme dobré generace, ale musí se vše sejít, abyste byli úspěšní a nám se to sešlo. Radek se vrátil do týmu, s Tomášem Berdychem si sedli herně i lidsky a snaží se pravidelně Davisův pohár hrát, to taky není u všech hráčů úplně běžné,“ uznává Jaroslav Navrátil.

Problémy mají Australané, Rusové či Švédové

„Žebříčkově jsme měli třeba i lepší hráče než máme teď, ale někteří soupeři třeba vyklidili pozice. Podívejte na Austrálii, Hewitt pomalu končí a Tomič vlastně není ani „pravý Australan“.“

„Švédové, kteří měli Borga, Wilandera a Edberga, už několik let po zdravotních problémech Söderlinga hledají hráče ve stovce. Němci už taky nemají Beckera a Sticha. Rusové mají problémy. Kromě Argentinců, Španělů a Francouzů dneska nemá nikdo moc na výběr.

Rosol, Hájek a Minář si odvedli své

Navíc Navrátil nezapomíná na další členy týmu. „Před třemi roky v Chile uhráli postup Jan Hájek a Ivo Minář, letos v Kazachstánu zase Lukáš Rosol a Jan Hájek. To byly důležité okamžiky naší úspěšné vlny, protože tihle kluci zaskočili ve chvíli, kdy Tomáš a Radek nemohli hrát.“

Absence jednoho z úspěšného dua je vždy problémem. V roce 2011 tak při absenci Radka Štěpánka vypadl český tým v 1. kole v Ostravě s Kazachstánem. Pro úspěch v Davis Cupu je prostě potřeba nejméně dva špičkové hráče.

Rok 2014? Hlavně začínat doma!

Jako první nasazený tým dostane Česko v příštím ročníku do 1. kola jednoho z osmi nenasazených týmů. Venku by čekali vcelku nepříjemní soupeři (Velká Británie s Andy Murrayem, Japonsko s Keiem Nišikorim, Německo s Tommym Haasem a Philippem Kohlschreiberem či Itálie s Andreasem Seppim).

Také proto by Jaroslav Navrátil bral někoho ze čtveřice týmů, které by český tým přivítal doma. „Já jsem vsadil v týmové tipovačce na Belgii. Myslím, že všichni z týmu by chtěli hrát doma. Po Australian Open by nebylo příjemné cestovat třeba do Japonska,“ má jasno Navrátil. „Navíc letos jsme hráli doma jen teď semifinále proti Argentině a chtěli bychom se zase představit ve svém prostředí.“

Vydrží Štěpánek, než se z Veselého stane opora?

Jaká je budoucnost českého tenisu? Pokud skončí Radek Štěpánek, bude Tomáš Berdych potřebovat nového parťáka. Vydrží Radek Štěpánek do té doby, než vyzraje Jiří Veselý? Jsou za Veselým další talentovaní hráči? To jsou otázky, se kterými se za dva tři roky bude Navrátil či jeho nástupce potýkat.

„Věřím, že Radek ještě dva tři roky vydrží. Jeho přínos pro tým je velký, jeho zkušenosti a bojovnost zvedají i Tomášovu výkonnost. Je jasné, že Jirka Veselý potřebuje ještě pracovat a potřebuje čas. Možná dva roky, než se dostane do padesátky, jestli se tam třeba vůbec dostane. Já věřím, že ano, ale musíme být pak vděční i za padesátku, není jednoduché se dnes adaptovat a prosadit v mužském tenisu,“ říká Jaroslav Navrátil, který je zároveň Veselého osobním koučem.

Další talenty moc nevidí. „Je tu Adam Pavlásek, který ale bude potřebovat ještě více času než Jirka Veselý a pak je tam díra. Jak už jsem řekl, kromě těch tří zemí v dnešním mužském tenisu nemá dostatek talentů nikdo.“

V Srbsku větší šance než v roce 2010

Navrátil se ale teď dívá především jen dva měsíce dopředu. V polovině listopadu (15. – 17.) čeká český tým obhajoba prvenství v Srbsku proti Novaku Djokovičovi a Janko Tipsarevičovi. Navrátil svým hráčům věří. „Loňským vítězstvím a letošním postupem do finále kluci nasbírali hodně zkušeností a sebevědomí. Věřím, že máme větší šance, než když jsme v roce 2010 prohráli v Bělehradě v semifinále 2:3.“

Djokovič je světová jednička a s českými hráči má hodně pozitivní bilanci, podobně je na tom dvojka Janko Tipsarevič. „Ale i Djokovič se dá porazit, je to světová jednička a skvělý hráč, ale můžeme uspět. Navíc Tipsarevič letos prochází krizí, spadl k 30. místu. Právě přes něho a náš úspěšný debl by mohla vést cesta k obhajobě,“ věří Jaroslav Navrátil.

ŽEBŘÍČEK DAVISOVA POHÁRU

POŘADÍ ZEMĚ BODY
1. ČESKO 34 394,75
2. Srbsko 25 823,44
3. Španělsko 25 520,00
4. Argentina 19 593,75
5. Francie 10 691,25
6. USA  9 271,88
7. Kanada  8 236,25
8. Kazachstán  4 616,25
9. Itálie  4 081,25
10. Austrálie  3 875,00


 

Právě se děje

Další zprávy