Soukalová není jediná, biatlon vystřelil do Soči

Gabriela Soukalová je tváří českého biatlonu. Sportu, který se v České republice dostává na vrchol zájmu.
Narodila se 1. listopadu 1989 v Jablonci nad Nisou do sportovní rodiny. Její matka Gabriela ještě pod dívčím jménem Svobodová získala stříbrnou medaili ve štafetě v běhu na lyžích na ZOH v Sarajevu 1984.
První světovou medaili získala Soukupová na juniorském MS 2009 v Canmore, kde byla členkou zlaté štafety českých juniorek.
V témže roce Gabriela Soukalová debutovala ve Světovém poháru v Hochfilzenu, kde byla 99. ve sprintu.
Loni Soukalová vynechala pět měsíců tréninků a závodění kvůli onemocnění mononukleózou.
Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 3. 2013 10:05
Nenajdete v Česku sport, který by během posledních měsíců tak vystřelil. Biatlon se za pár měsíců dostal z okraje zájmu na vrchol.

Praha - Nenajdete v Česku sport, který by během posledních měsíců tak vystřelil. Biatlon se za pár měsíců dostal z okraje zájmu na vrchol. Sport, který vyžaduje silné nohy, chladnou hlavu a klidné ruce má za sebou průlomovou sezonu.

Český biatlon tak před olympijskou sezonou přejímá štafetu od klasického lyžování. Dříve se medaile ze zimní olympiády čekala od Neumannové či Bauera, v Soči ji český fanoušek bude vyžadovat po Soukalové, Moravcovi, Vítkové či Šlesingrovi.

Tvář českého biatlonu je doslova krásná. Po posledním víkendu není pochyb, že hlavní hvězdou družiny trenérů Ondřeje Rybáře a Jindřicha Šikoly je Gabriela Soukalová. Jen ona a vítězka světového poháru Tora Bergerová dokázala v právě skončené sezoně vyhrát tři závody v řadě.

Soukalová to zvládla na Sibiři, kde se nejdřív bála, že zmrzne. Nezmrzla a nečekaným hattrickem se vyšplhala na konečné šesté místo ve světovém poháru, což je druhý nejlepší český výsledek v historii tohoto sportu.

Pevný základ od rodiny

Třiadvacetiletá Soukalová se stala kometou letošní biatlonové sezony. Na jejím startu ji vlastně pořádně nikdo neznal. V předchozí sezoně skončila ve světovém poháru celkově 93., rok předtím 68. Měla za sebou navíc pětiměsíční léčení mononukleózy, která ji předčasně ukončila loňskou sezonu.

V této sezoně jakoby do sebe vše zapadlo. Soukalová přešla z tréninku pod svými rodiči do skupiny reprezentačního trenéra Šikoly. "Vytvořili takový pevný základ. Na mě už bylo jen přidat tu třešničku na dortu. Pokud nepřijde nepříjemnost v podobě zranění nebo nemoci, Gabča už mezi elitou zůstane," řekl po snovém prosincovém víkendu ve slovinské Pokljuce Šikola.

Soukalová po výborném vstupu do sezony, kdy se v prvních dvou podnicích sezony pohybovala kolem desátého místa ve všech závodech, ve Slovinsku nejprve vyhrála sprint, pak byla druhá ve stíhačce a víkend zkompletovala třetím místem v závodě s hromadným startem.

Dohromady s posledním sibiřským víkendem tak skončila šestkrát na stupních vítězů, což je stejný počet, jakého v součtu dosáhla mužská i ženská reprezentace v předchozích dvou sezonách. Ty navíc skončily bez vítězství.

Soukalová není sama

Úspěch českého biatlonu v právě končící sezoně (v pátek a sobotu se ještě v Jablonci běží mistrovství republiky) ale nestál jen na Soukalové. Životní sezonu má za sebou i Ondřej Moravec. I on letos dokázal vyhrát závod světového poháru, když si po dvou čtvrtých místech z mistrovství světa v Novém Městě spravil chuť v Mekce severského lyžování v norském Holmenkollenu, kde stejně jako Michal Šlesingr před pěti lety vyhrál závod s hromadným startem.

Moravec tím zkompletoval svou sbírku pódiových umístění z letošní sezony. Na rozdíl od Gabriely Soukalové ale nebude nejlépe vzpomínat na sibiřský závěr sezony. Do Chanty Mansijsku jel s cílem udržet se v celkovém pořadí světového poháru na desátém místě. Tři umístění kolem dvacítky ho ale nechaly padnout na 12. místo. I tak jde ale o velký úspěch a s odstupem nejlepší Moravcovo umístění v kariéře – v předchozích pěti sezonách byl celkově 28., 51., 66.,99. a45.).

Třetí hvězdou uplynulé sezony je čtyřiadvacetiletá Veronika Vítková. Před sezonou byla českou ženskou jedničkou, když loni brala celkové 25. místo ve světovém poháru. I ona letos dosáhla na maximum, když sezonu zakončila na výborném 16. místě a i ona letos dokázala vybojovat stupně vítězů. V Oberhofu skončila druhá ve stíhacím závodě.

Ve stínu Gabriely Soukalové zůstaly sibiřské výsledky největší hvězdy českého biatlonu předchozích let. Třicetiletý Michal Šlesingr si v Chanty Mansijsku napravil dojem z nepovedené sezony. Při posledním podniku zajel tři výsledky v první desítce a v pro něj bláznivém stíhacím závodě skončil nakonec třetí. Po dvou sezonách, které zakončil na konci první desítky, letos sice spadl až na 21. místo, i tak ale zůstává reálnou medailovou nadějí pro Soči. Zvláště pokud oproti letošní sezoně zlepší střelbu.

Úspěchem ale sezona končí i pro Jaroslava Soukupa, třetího muže z vytrvalostního závodu na mistrovství světa v roce 2012. Ten měl po nešťastném pádu z kola na letním reprezentačním soustředění podle prvotních prognóz přijít o celou sezonu. Nakonec se ale z několika vážných zlomenin uzdravil tak rychle, že když na letošním domácím mistrovství světa před úvodním závodem smíšených štafet pro nemoc vypadl Šlesingr, dokázal ho Soukup nahradit. A vedl si tak dobře, že Češi v tomto závodě brali jedinou medaili, kterou v Novém městě získali.

Hořkosladké mistrovství

Právě domácí mistrovství světa v Novém Městě na Moravě mělo být vrcholem podařené sezony, ze kterého se nakonec vyklubal hořkosladký podnik. Hned první den Češi brali bronzovou medaili ve smíšené štafetě. Radost udělala i parádní organizace celého mistrovství a divácká kulisa, kterou si chválily všechny světové výpravy.

Hořkost dodaly zdravotní trable Gabriely Soukalové, která tak nesplnila medailové ambice, stejně tak o šanci na lepší domácí výsledek přišel vinou nemoci Michal Šlesingr a kalich hořkosti si naplno vypil i Ondřej Moravec. Toho shodně jedna nepovedená rána ve vytrvalostním závodě a závěrečném závodě s hromadným startem připravila vždy o medaili. V prvním případě by přitom určitě bral zlatou, nebýt minutové sankce za jeden minutý terč (na prvního Fourcada ztratil na 20km trati 48 vteřin).

Každopádně jeden bronz, dvě čtvrtá místa a dalších sedm umístění v TOP15 v individuálních závodech jsou výsledky, které by ještě před rokem všichni brali bez výhrad. Navíc špatně si nevedla ani mužská štafeta, která skončila šestá a kde se ukázala možná česká naděje do budoucna. Na posledním úseku se dobře uvedl 22letý Michal Krčmář, když štafetu vytáhl z desátého místa o čtyři příčky výš.

Mírným zklamáním naopak skončila ženská štafeta. Ta jako po celý rok ovládla první dva úseky, na kterých postupně startovaly Vítková se Soukalovou, druhá polovina ve složení Landová, Tomešová se marně pokoušela o zázrak a v Novém Městě z toho bylo desáté místo. Cíl byl o dva stupínky níž.

Zklamáním skončily i dva úvodní mužské závody. Ve sprintu nejlépe dopadl veterán týmu Zdeněk Vítek (24.), Ondřej Moravec byl až 35. Následující sprint dopadl ještě hůře, když si nejvíce polepšil Moravec, ale jen na 31. místo. Jak již ale bylo napsáno, v následujících závodech si to vynahradil, a byť bral dvě smolná čtvrtá místa, mistrovství pro něj, celou reprezentaci i organizaci nakonec dopadlo skvěle. Stejně jako celá sezona.

P.S.: Psali jsme, že tvář českého biatlonu je krásná. Že nejde jen o naše subjektivní hodnocení dokládá i vyhledávač Google. Když do něj zadáte jméno Gabriela Soukalová, napovídá Google jako první navazující slovo toto: přítel.