reklama

Soutěž družstev vyhráli Němci, čeští skokani skončili sedmí

Německé skokanské družstvo Německé skokanské družstvo autor: Reuters
Němečtí skokani na lyžích vyhráli soutěž družstev na olympijských hrách v Soči a ukončili panování Rakušanů na velkých soutěžích. Bronz získalo Japonsko.

Krasnaja Poljana (Rusko) - Němečtí skokani na lyžích vyhráli soutěž družstev na olympijských hrách v Soči a ukončili panování Rakušanů na velkých soutěžích. Bronz získalo Japonsko.

České kvarteto Jakub Janda, Antonín Hájek, Roman Koudelka a Jan Matura skončilo stejně jako před čtyřmi lety ve Vancouveru sedmé.

Čtveřice Andreas Wank, Marinus Kraus, Andreas Wellinger a Severin Freund porazila Rakušany ve vyrovnané bitvě o 2,7 bodu. Němci ovládli skokanskou soutěž družstev potřetí v historii, zlato předtím brali v Salt Lake City 2002 a Lillehammeru 1994.

První kolo vyhráli Němci o 2,5 bodu před obhájci zlata Rakušany. Napínavý souboj pokračoval v druhém kole, v jeho polovině vedlo po povedeném skoku Thomase Morgensterna Rakousko, ale jen o tři desetiny. Pak vrátil Němcům vedení osmnáctiletý Wellinger, který jim získal náskok 3,4 bodu.

Rozhodnutí přinesla poslední dvojice. Nejdříve se rozjel z nájezdu Rakušan Gregor Schlierenzauer, dopadl na 132 metrů a čekal. Poslední se z můstku spustil Freund, tlak ustál a přistál na 131 metrech, což v součtu těsně stačilo.

Skončila tak 11 let trvající vítězná šňůra Rakouska na velkých soutěžích. Rakousko vyhrálo olympijské hry ve Vancouveru i v Turíně 2006, na mistrovství světa vyhrálo všechny tři závody na středním můstku a pětkrát po sobě na velkém.

Nejlepší zůstává výsledek z Albertville

Češi získali v měnících se větrných podmínkách v prvním kole 476 bodů. Po Jandovi a Hájkovi ztráceli na pátém místě jen deset bodů na třetí Japonce, ale Koudelka s Maturou pozici neudrželi. Bez problémů se ale svěřenci kouče Davida Jiroutka vešli mezi osm družstev a postoupili do 2. kola. Na šesté Nory ztráceli deset bodů.

V druhém kole sice Češi jistě drželi za sebou Finy, ale nedokázali zaútočit na vyšší pozice. Skončili tak sedmí stejně jako ve Vancouveru či loni na mistrovství světa. Na třetí Japonsko čeští reprezentanti ztratili výrazných 57,1 bodu.

Koudelka měl při obou skocích ze své skupiny nejhorší podmínky, v 1. kole dokonce připočítával 14,5 bodu. "To bylo drsný. Přijde mi, že mi chybí štěstíčko. Možná ten nahoře nechce a říká si: ještě máš chvilku čas," řekl Koudelka.

Nejlepším českým olympijským výsledkem tak zůstal bronz Tomáše Godera, Františka Ježe, Jaroslava Sakaly a Jiřího Parmy z Albertville 1992.

reklama