Další medaile, Vítková v zamlženém Oslu bere bronz

Aktualizováno 12. 2. 2015 15:45
Předposlední díl Světového poháru na legendárním Holmenkollenu začal pro český tým opět výborně.
Veronika Vítková při SP v Holmenkollenu
Veronika Vítková při SP v Holmenkollenu | Foto: Michal Červený, Český biatlon

Holmenkollen - Biatlonová forma se Veroniky Vítkové drží i na poslední zastávce Světového poháru před mistrovstvím světa. Aktuální česká ženská jednička ve čtvrtečním vytrvalostním závodě na 15 kilometrů v norském Oslu doběhla na bronzové pozici.

"Bylo to strašně těžké," řekla unavená Vítková. "Bolelo to a trápila jsem se. Sníh se neustále měnil. Chvíli byl skluzný, chvíli brzda. To mi ubíralo hodně energie."

Na stupních vítězů dojela šestadvacetiletá rodačka z Vrchlabí už pošesté v sezoně a v nejdelší biatlonové disciplíně vyrovnala svůj nejlepší výsledek kariéry.

Mužský vytrvalostní závod na dvacet kilometrů ovládl Martin Fourcade před Jevgenijem Garaničevem a Sergejem Semjonovem. Nejlepším Čechem byl osmý Michal Šlesingr, který na Francouze ztratil více než dvě minuty.

Domračevová excelovala v běhu

Závod ovládla zcela suverénní Kaisa Mäkaräinenová, aktuálně vedoucí žena SP, která stejně jako Vítková na střelnici nechybovala. Stříbro patří Bělorusce Darje Domračevové, která sice chybovala na první střelbě, ale v posledním kole dokázala ztrátu na Vítkovou smazat a do cíle doběhla o dvě sekundy rychleji než Češka.

Gabriela Soukalová vinou jedné chyby a horšího běhu doběhla do cíle devátá, Barbora Tomešová jednatřicátá, Eva Puskarčíková čtyřiatřicátá a Jitka Landová jednačtyřicátá. Závod jsme sledovali živě zde.

"Verča s nulou třetí, chci ji pochválit především za střelbu, to bylo nejlepší, jak to jen jde. Gabrielu musím pochválit snad ještě víc, necítila se před závodem dobře a deváté místo je pro ni dnes téměř výhra. Škoda že ostatní dívky neudělaly o nějakou tu chybu méně, byly by ještě výš," řekl v rozhovoru pro Českou televizi trenér Zdeněk Vítek.

Veronika Vítková se díky třetímu místu a selhání Ukrajinky Valji Semerenkové posunula na třetí místo celkového pořadí Světového poháru. O jedno místo si polepšila také Gabriela Soukalová, která je celkově sedmá.

Moravec a Soukup selhali na střelnici

Mezi muži se dařilo pouze Michalům Šlesingrovi a Krčmářovi. Oba zaznamenali jen jednu chybu na střelnici a obsadili osmé respektive pětadvacáté místo. Naopak velké zklamání českým fanouškům připravili medailisté ze Soči Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup, kteří po chybách na střelnici skončili hluboko v poli poražených.

"Osmé místo Michala je pěkný výsledek, ale jinak mám rozpačité pocity. Hrozně mě mrzí Jarda a Ondra. Hlavně Jarda Soukup, který nezvládl poslední položku. U něj už je to trochu v hlavě. Ondrovi Moravcovi možná odešla koncentrace, protože podmínky na střelnici dnes byly naprosto ideální. Se šesti trestnými minutami se nedá ve svěťáku závodit," řekl pro Českou televizi trenér Marek Lejsek.

Soukup zvládl první tři položky čistě a útočil na úmístění v elitní dvacítce. Jenže na závěrečné stojce neudržel nervy na uzdě a třikrát selhal. Ondřej Moravec měl před poslední položkou na svém kontě už tři chyby a při poslední zastávce přidal další tři.

Závody SP v biatlonu v Oslu:

Ženy - vytrvalostní závod (15 km): 1. Mäkäräinenová (Fin.) 43:54,8 (0 tr. minut), 2. Domračevová (Běl.) -1:18,3 (1), 3. Vítková (ČR) -1:20,9 (0), 4. Dahlmeierová (Něm.) -2:28,2 (0), 5. Hojniszová (Pol.) -2:51,5 (0), 6. Džymová -3:20,4 (0), 7. Varvynecová (obě Ukr.) -3:26,7 (0), 8. Hildebrandová (Něm.) -3:43,9 (2), 9. Soukalová (ČR) -3:59,4 (1), 10. Bescondová (Fr.) -4:04,6 (1), ... 31. Tomešová -6:48,2 (3), 34. Puskarčíková -7:04,7 (3), 41. Landová (všechny ČR) -7:26,9 (4).

Průběžné pořadí SP (po 17 z 25 závodů): 1. Mäkärainenová 810, 2. Domračevová 777, 3. Vítková 600, 4. Valj Semerenková (Ukr.) 579, 5. Hildebrandová 538, 6. Wiererová (It.) 504, ...7. Soukalová 449, 37. Puskarčíková 143, 43. Landová 112, 69. Tomešová 21.

Muži - vytrvalostní závod (20 km):

1. M. Fourcade (Fr.) 51:26,8 (0 tr. minut), 2. Garaničev (Rus.) -14,2 (0), 3. Semjonov (Ukr.) -48,8 (0), 4. Fak (Slovin.) -1:36,6 (2), 5. Weger (Švýc.) -1:47,5 (0), 6. J. Bö (Nor.) -1:55,7 (1), 7. Šipulin (Rus.) -1:59,4 (2), 8. Šlesingr (ČR) -2:10,8 (1), 9. Lesser (Něm.) -2:11,7 (1), 10. Cvetkov (Rus.) -2:20,7 (0), ...26. Krčmář -3:43,1 (1), 49. Soukup -5:16,8 (3), 66. Krupčík -7:38,5 (3), 70. Moravec (všichni ČR) -7:54,1 (6).

Průběžné pořadí SP (po 17 z 25 závodů): 1. M. Fourcade 723 b., 2. Schempp (Něm.) 671, 3. Šipulin 636, 4. Fak 626, 5. J. Bö 518, 6. Garaničev 474, ...8. Moravec 430, 10. Šlesingr 393, 42. Krčmář 99, 47. Soukup 81, 64. Krupčík 28.