15. 1. 2012 14:30
1. Bergerová, 21. Vítková, 37. Soukalová
Veronika Vítková
Veronika Vítková | Foto: Eduard Erben

Nové Město na Moravě - Veronika Vítková zakončila své působení na Světovém poháru biatlonistů v Novém Městě na Moravě 21. místem.

Ve stíhačce na 10 kilometrů, do které vyjížděla třináctá se ztrátou 1:36 minuty na vítězku pátečního sprintu Olgu Zajcevovou z Ruska, udělala na střelnici z dvaceti pokusů pět chyb a na vítěznou Norku Toru Bergerovou ztratila více než tři a čtvrt minuty.

"Dělala jsem tam zbytečné chyby, moc brzo jsem v obou dvou stojkách sáhla na spoušť a šlo to mimo. Kdyby se podařila střelba, mohla jsem si oproti sprintu polepšit, kvůli zbytečným chybám to ale nevyšlo, což mě hodně mrzí," řekla v cíli Vítková

Vítková zajela 13. místem nejlepší český výsledek
Češi opět vyhořeli ve střelbě, nejlepší byl 22. Moravec

Druhá česká biatlonistka v závodě Gabriela Soukalová, která vyjížděla ze 43. místa se ztrátou 3:07 na Zajcevovou, musela jet na čtyři trestné okruhy a dojela na 37. místě. Na Bergerovou ztratila téměř pět minut.

I tak si však Soukalová připsala první body v sezoně. "Až na štafetu to byly moje první závody v sezoně, takže za body jsem moc ráda. Akorát mě mrzí, že jsem na poslední položce udělala dvě chyby," řekla novinářům Soukalová.

Neunerovou stála střelba do cizího terče jasné vedení

Bergerová vyhrála i přes tři chyby na střelnici a o jednu příčku si polepšila oproti sprintu. Nejenže se dostala do vedení v pořadí stíhacích závodů, po sedmém místě ve středečním vytrvalostním závodě se v Novém Městě stala vůbec nejlepší závodnicí.

Magdalena Neunerová
Magdalena Neunerová | Foto: Eduard Erben

Na druhou Švédku Helenu Ekholmovou měla náskok necelých osmnácti sekund, třetí skončila Francouzka Marie-Laure Brunetová, která ztratila na Bergerovou pětadvacet sekund. Jak Ekholmová, tak Brunetová na střelnici ani jednou nechybovaly.

Vítězka sprintu Zajcevová skončila po čtyřech chybách na střelnici na pátém místě, ještě před ní dojela druhé žena celkového pořadí Běloruska Darja Domračevová.

Sportovní tragédie postihla vedoucí ženu průběžného pořadí seriálu Němku Magdalenu Neunerovou, která přijela na střelnici před třetí položkou s více než půlminutovým náskokem. Spletla si ale terč, do cizího se trefila hned čtyřikrát a do vlastního namířila až pátý náboj.

Neunerová se tak z prvního místa propadla až na šesté a celkově skončila až na 7. příčce, protože v závěrečné položce přidala k pěti chybám ještě další tři. Na Bergerovou v cíli ztratila téměř minutu a půl.

Bergerová i kvůli chybě Neunerové musela na dva okruhy

Po třetím místě ve sprintu i vytrvalostním závodě tak poprvé nebyla v Novém Městě na stupních vítězů.

Tora Bergerová
Tora Bergerová | Foto: Eduard Erben

"Všechno bylo v pořádku, byla jsem naprosto koncentrovaná, akorát to byly špatné terče. To se mi ještě v životě nestalo. Co se dá v takové situaci dělat? Musím přiznat, že jsem si pořádně zaječela" řekla v cíli Neunerová.

Na omyl Němky doplatila také Bergerová, protože Neunerová střílela do jejího terče. Rozhodčí ji museli přemístit až na čtvrtý stav a Bergerová udělala dvě chyby.

"Bylo to chaotické. Byla jsem samozřejmě naštvaná, protože rozhodčí si toho všiml až po chvilce. Ale nakonec jsem to využila ve svůj prospěch, protože jsem se o to více soustředila a na trati se uvolnila," řekla na tiskové konferenci Bergerová.

V cíli se pak mohla radovat ze svého čtrnáctého vítězství ve Světovém poháru.

1. Bergerová (Nor.) 31:00,3 (3 tr. okruhy), 2. Ekholmová (Švéd.) -17,9 (0), 3. Brunetová (Fr.) -25,1 (0), 4. Domračevová (Běl.) -35,3 (2), 5. Zajcevová (Rus.) -48,3 (4), 6. Burdygová (Ukr.) -1:11,3 (1), 7. Neunerová -1:26,4 (8), 8. Henkelová (obě Něm.) -1:28,8 (2), 9. Palkaová (Pol.) -1:54,9 (1), 10. Mäkäräinenová (Fin.) -2:21,2 (5), ...21. Vítková -3:19,9 (5), 37. Soukalová -4:55,5 (4).