10. 11. 2012 23:30
Barbora Špotáková i pošesté v řadě uhájila titul nejlepší české atletky. Nejlepším trenérem byl na galavečeru vyhlášen bývalý oštěpář Jan Železný.
Barbora Špotáková je pošesté v řadě nejlepší českou atletkou.
Barbora Špotáková je pošesté v řadě nejlepší českou atletkou. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková se podle očekávání stala nejlepším českým atletem uplynulé sezony.

Anketě vládne nepřetržitě už od roku 2007. Na druhém místě skončila Zuzana Hejnová, bronzová medailistka z OH v Londýně v běhu na 400 metrů překážek. Třetí byl v hlasování oštěpař Vítězslav Veselý, mistr Evropy a čtvrtý muž z olympijských her. Trenérem roku je Jan Železný.

Špotáková se šestým vítězstvím zařadila v této statistice na druhé místo české historie po bok diskařů Ludvíka Daňka a Imricha Bugára a běžkyně Jarmily Kratochvílové.

Trenér roku podruhé za sebou Železný

Nejvíce titulů mají na kontě koulařka Helena Fibingerová a oštěpař Jan Železný, kteří zvítězili sedmkrát. Kromě Daňka všichni ale některé své tituly získali v době, kdy byla anketa ještě rozdělena na mužskou a ženskou kategorii.

Trenérem roku se stal favorizovaný kouč oštěpařů Jan Železný, který tak obhájil loňské vítězství, nejlepším juniorem roku je chodkyně a běžkyně Anežka Drahotová a objevem roku se stal Veselý.

Mistři Evropy z Helsinek čtyřstovkař Pavel Maslák a tyčkařka Jiřina Svobodová obsadili čtvrté, respektive páté místo. Halový vicemistr světa v běhu na 800 metrů Jakub Holuša byl sedmý, před něj se dostala vicemistryně Evropy v běhu na 400 metrů Denisa Rosolová.

Atleti přijeli v limuzínách a dostali zlato

Na galavečer v pražském hotelu Ambassador - Zlatá husa, který moderovali Aleš Háma a Monika Absolonová, přijeli atleti v limuzínách a dostali mimo jiné i zlaté cihličky.

V průběhu večera vystoupili také kapela Charlie Straight, vokální skupina Fragile či Karel Gott. Na pódiu se předvedly při zpěvu na hit skupiny Spice Girls také "Rychlý holky" Hejnová, Rosolová, Bergrová a Bartoničková.

Do padesáté ankety Českého atletického svazu se letos zapojilo 152 trenérů, funkcionářů a zástupců médií, což je nejvíce od roku 1998.