15. 7. 2014 11:47
Oštěpařka Barbora Špotáková byla vyhlášena nejlepší evropskou atletkou měsíce června.
Barbora Špotáková.
Barbora Špotáková. | Foto: CPA Eduard Erben

Mnichov - Oštěpařka Barbora Špotáková byla vyhlášena nejlepší evropskou atletkou měsíce června. Na základě hlasování fanoušků a médií získala od federace EAA ocenění za sérii vítězství po návratu z mateřské dovolené. Anketu vyhrála už počtvrté, dvakrát uspěla v roce 2008 a naposledy se jí to podařilo těsně před přerušením kariéry za měsíc září 2012. V této atletické sezoně už získal stejné ocenění čtvrtkař Pavel Maslák za březen.

Světová rekordmanka, mistryně světa a dvojnásobná olympijská vítězka Špotáková oslavila comeback na velkém závodě 5. června na Diamantové lize v Římě, kde zvítězila v tehdy nejlepším evropském výkonu 66,43 metru. Další triumf přidala o čtyři dny později na Odložilově memoriálu v Praze (64,08) a z vítězné vlny ji nesrazil ani zánět slepého střeva. Ačkoliv kvůli němu přišla o start na Zlaté tretře v Ostravě, o následujícím víkendu už vyhrála závod na mistrovství Evropy družstev v Braunschweigu (65,57).

Další triumf Špotáková přidala pak v červenci na Diamantové lize v Lausanne, kde si vylepšila letošní maximum na 66,72. S ním jí patří třetí místo ve světových tabulkách za Němkou Lindou Stahlovou (67,32) a Australankou Kimberley Mickleovou (66,83).

Mezi muži získal ocenění EAA ukrajinský výškař Bohdan Bondarenko, který 14. června na Diamantové lize v New Yorku vyrovnal evropský rekord výkonem 242 centimetrů.