reklama

Špotákové dopingová kontrola na ME narušila režim

Barbora Špotáková Barbora Špotáková autor: CPA Eduard Erben
Pár nepříjemností potkalo v Curychu oštěpařku Barboru Špotákovou v přípravě na úterní dopolední kvalifikaci na mistrovství Evropy.

Curych - Pár nepříjemností potkalo v Curychu oštěpařku Barboru Špotákovou v přípravě na úterní dopolední kvalifikaci na mistrovství Evropy, ale jinak je dvojnásobná olympijská vítězka v pohodě a připravena na útok na poslední zlatou medaili, kterou ve své bohaté sbírce ještě nemá.

Moc se jí nelíbí ani letištní hotel, v němž je česká výprava ubytována, ale hned v úterý se odstěhuje do apartmánu vedle stadionu, který si pronajala s přítelem Lukášem a synem Jankem. Na vrcholnou akci se vrací po dvou letech od svého triumfu na olympiádě v Londýně a po mateřské pauze.

Kvůli dopingu nestihla poradu ani čaj

Před závody mívá ráda klid a svůj režim. Potřebuje se rozcvičit, najíst, odpočinout, potkat se s ostatními členy týmu, dát si čaj. Jenže organizátorům musela dnes odpoledne na stadion proklouznout přes kontrolu, pak se ale nemohla jít vysprchovat a najíst. I kvůli dopingové kontrole nestihla týmovou poradu, ale náladu jí spravila bublanina, kterou dostala.

"Hned si ji dám s čajem a dostanu se do pohody. Jsem připravená, naštěstí přestalo pršet, takže aspoň nějaké pozitivum," usmívala se v rozhovoru s českými novináři v hotelu Radisson.

Ale právě ubytování je trochu nestandardní. Sice velmi luxusní, ale přímo propojené s letištní halou, s okny do foyer hotelu. "Takže nevím, jestli je den, nebo noc, není tady žádný vzduch, jen ta klimatizace, jsem zvyklá nadechnout se venku po příletu, ale tady to nejde," popisovala Špotáková.

Navíc v úterý ráno bude muset absolvovat cestu na stadion. "Máme počítat prý s 50 minutami," pokrčila rameny. "Tak snad nebude žádný stres," věřila. Hned v úterý se ale přestěhuje, neboť za ní přijedou autem kamarádi a rodina. "Už se na to těším, až odtáhnu z týhle kobky a budu u stadionu na vzduchu," těšila se.

"Velké závody potřebuju"

Na hlavním stadionu ještě nebyla, vkročí na něj až při kvalifikaci, ale v tom nevidí problém, i když Letzigrund má nový povrch. "Je na tom nějaký lak, takže to je tvrdé jako blázen. Ty lehoučké sprinterky tam budou namydlený. Jako vodoměrky," myslela si. "Nám to naštěstí vadit nebude, my jsme těžší," usmívala se. Házet bude v úterý hned v první skupině, limit má snadný - 57,5 metru.

Špotáková prožívá návrat na vrcholnou akci po dvou letech, ale to je pro ni pozitivum. Házela letos už několikrát, dokonce reprezentovala na ME družstev. "Tam jsem si ten návrat v reprezentačním dresu odbyla, ale já tyhle velké závody potřebuju. Opravdu se těším," prohlásila.

Není ale jasnou favoritkou, letos sice neprohrála, ale má třetí nejdelší hod v tabulkách. Věří však, že zapůsobí démon jména Špotáková. "Jsem na tom dobře a holky to snad znervózní, až tam vlezu," věřila mistryně světa a světová rekordmanka.

ME na čtvrtý pokus

Byla už na ME v Mnichově 2002. To se ale ještě věnovala víceboji. "Tam jsem se dostala omylem," vzpomínala Špotáková s úsměvem.

V Göteborgu o čtyři roky později už byla druhá ve své nynější disciplíně. "Bylo dobře, že jsem nevyhrála, to mě posunulo a motivovalo," upozornila. Týden před ME v Barceloně 2010 si poranila loket, trápila se a nakonec vybojovala bronz. "Na to nerada vzpomínám," přiznala. A ME v Helsinkách 2012 před OH vynechala. "To jsem byla na dovolené v Maďarsku v termálech, to byla paráda, to se mi vyplatilo," pravila.

Nyní ji čeká čtvrtý pokus, finále je na programu ve čtvrtek. Stříbro i bronz už Špotáková z ME má. V Curychu se může dočkat zlata.

reklama