reklama

Špotáková si jde pro chybějící titul, zlato chce i Veselý

FOTO Veselý, Špotáková, Rosolová. Kdo získá medaili? Celkem 44 atletů je v nominaci českého týmu na evropský šampionát v Curychu, největším želízkem v ohni je obhájce titulu oštěpař Vítězslav Veselý. Podívejte se na galerii českých nadějí. Foto: Reuters
Tři zlaté medaile a celkem pět cenných kovů budou na mistrovství Evropy v Curychu obhajovat od úterý do neděle čeští atleti.

Curych/Praha - Tři zlaté medaile a celkem pět cenných kovů budou na mistrovství Evropy v Curychu obhajovat od úterý do neděle čeští atleti. Zatímco čtvrtkař Pavel Maslák bude ve Švýcarsku kvůli zranění chybět, oštěpař Vítězslav Veselý a tyčkařka Jiřina Ptáčníková se budou pokoušet o zopakování velkého úspěchu.

Největší šanci na chybějící titul mistryně Evropy bude mít na první vrcholné akci po těhotenství Barbora Špotáková, která před dvěma lety šampionát v Helsinkách vynechala. Letos však nenašla přemožitelku, a tak by mohla po stříbru z Göteborgu 2006 a bronzu z Barcelony 2010 zkompletovat medailovou sbírku.

"Nemůžu mít jiné cíle, když jsem v letošní sezoně neprohrála. Jsem zdravá, i když trošku unavená, ale to tak vždycky bývá, když jedu na velké závody. Myslím, že do čtvrtka je ještě čas. Kvalifikace se v mém případě dá zvládnout i v únavě," přiznala 33letá oštěpařka, kterou čeká kvalifikace hned v úterý.

Veselý: Krátký rozběh je problém

To obhájce zlata Veselý sice už letos poražen byl, na rozdíl od Špotákové se ale může pyšnit tím, že má letos na kontě nejdelší pokus ze všech Evropanů.

Bojí se však toho, že se nepopasuje s krátkým rozběhem v Curychu, který mu podle jeho slov vůbec nesedí. "To bude problém. Ale budu se s tím muset nějak vypořádat," řekl před odjezdem 31letý oštěpař.

Naopak další obhájkyně zlata Ptáčníková ambice na obhajobu nemá, protože se letos výkonnostně trápí, na čemž se výrazně podílel rozvod s překážkářem Petrem Svobodou"Už to nějak doklepu, není to ideální. Ale já jsem bojovnice," věří si 28letá tyčkařka.

Šanci na medaili má i její tréninkový kolega Jan Kudlička, který je mezi přihlášenými v evropských tabulkách na čtvrtém místě o pouhý centimetr za medailovými pozicemi. "Měl jsem medaili v hale, chci ji i venku," přiznal 26letý tyčkař, který vybojoval bronz na letošním HMS v Sopotech.

Zastoupí Rosolová zraněnou Hejnovou?

Stejně jako zraněný čtvrtkař Maslák na šampionát neodjela i další členka tréninkové skupiny Dalibora Kupky Zuzana Hejnová, která se nestihla vrátit do formy po operaci zlomené nártní kosti a navíc nedokázala překonat bolest zraněné paty.

Loňskou mistryni světa by však mohla na trati 400 metrů překážek nahradit Denisa Rosolová, která bude obhajovat stříbrnou medaili z Helsinek.

Při domácím šampionátu v Ostravě totiž minulý týden zaběhla druhý nejlepší čas mezi Evropankami.  "Hlavně se mi zvedlo sebevědomí, takže bych ráda běžela pod 54 sekund," přiznala Rosolová.

Medailové ambice má na patnáctistovce i Jakub Holuša, půlkařka Lenka Masná, výškař Jaroslav Bába, chodkyně Anežka Drahotová nebo koulaři Jan Marcell a Ladislav Prášil. Překvapit by naopak chtěl již zmíněný překážkář Petr Svoboda, který se představí na vrcholné akci po třech a půl letech po vážných potížích s achilovkou.

Dvořák: Medaili může získat deset Čechů

Po delší době má česká výprava šanci na medaili i ve víceboji. Třetí ženou letošních evropských tabulek je totiž sedmibojařka Eliška Klučinová, která letos vytvořila na mítinku v Kladně český rekord 6460 bodů. 

"Za mnou je to ale hodně těsné. Vím, že holky šly třeba jen jeden víceboj, mně se naopak z více závodů skoro ideálně povedl jen ten v Kladně. Ale nechci si jet pro páté místo," popsala Klučinová své medailové ambice.

Šéftrenér výpravy Tomáš Dvořák přiznal, že ambice na medaili mají všichni zmínění atleti, tipovat však počet medailistů nechce. 

"Neskrývám, že máme medailové ambice, chceme se přiblížit úspěchu z Helsinek a dopadnout lépe než v Barceloně, kde jsme brali jen jeden bronz. Adeptů na medaile je až deset. Ale radši nic předvídat nebudu, v Barceloně jsem také sliboval houf medailí," uvedl pro ČTK Dvořák.

Špotáková jasnou favoritkou na zlato

Jednoznačnou favoritkou na zlato je podle sázkových kanceláří Špotáková. Například společnost Unibet vypsala na její triumf kurz 1,25:1. Na triumf Veselého vypsala kurz 3:1 s tím, že větším favoritem na zlato už je jen Fin Tero Pitkämäki.

Co se týká šancí na medaili, solidní šanci ji získat podle Unibetu má Ptáčníková (1,75:1), Holuša (2,5:1), Marcell a Bába (oba 4,5:1).

reklama