reklama

Špotáková: Superošklivé hody. Asi už jdu opravdu do kopru

Barbora Špotáková. Barbora Špotáková. autor: ČTK
Zoufalství a beznaděj se zračily z tváře oštěpařky Barbory Špotákové po závodu na Zlaté tretře.

Ostrava - Zoufalství a beznaděj se zračily z tváře oštěpařky Barbory Špotákové po závodu na Zlaté tretře. Ve svém prvním startu pod vedením sebe sama nehodila světová rekordmanka ani 59 metrů a takový začátek sezony už hodně dlouho nepamatuje. V Ostravě nicméně pokračovala v nepříjemné tradici, podle níž se jí na Zlaté tretře až na jednu výjimku nikdy v kariéře nedařilo.

"Je to tady krásný," řekla o zrekonstruovaném stadionu. "Ale asi by sem měli pozvat vymítače ďábla, pak znovu přijedu. Já nevím, jestli to tady není postavené na nějakém pohřebišti," nemohla najít slova k hodnocení svého výkonu.

"Budu mít hodně o čem přemýšlet"

Před letošní sezonou se rozešla s trenérem Janem Železným a začala se připravovat poprvé v kariéře sama. A dnes dostala pořádný výkonnostní políček. "Budu mít teď hodně o čem přemýšlet," připustila a stále kroutila nevěřícně hlavou.

Tak "dlouhé" hody totiž prý předvádí v tréninku na počkání, i když ji třeba vzbudí o půlnoci. "Takhle blbě nehážu ani na tom nejpodělanějším tréninku. Lidi to můžou potvrdit, není to tak, že bych se trénovala sama a nikdo to neviděl, jak daleko hážu," řekla Špotáková.

Na závod se připravovala, dokonce ladila trochu formu, odpočívala. Chtěla se doma ukázat. I při rozcvičení prý dvojnásobné olympijské vítězce oštěp létal daleko. "A tady nic," divila se. "Rozhodil mě první nepovedený rozběh a pak to byly superošklivý hody," konstatovala.

"Nemůžu si asi tolik věřit"

Možná to bylo velkou vírou v sebe sama. "Dneska jsem si hodně věřila. Možná, že to je blbě. Nemůžu si asi tolik věřit," přemítala nahlas.

Možná to může být stadionem. "Asi mi to tady není souzeno. Mám za ty roky vyzkoušené, že někde se mi daří a někde ne. A je to každý rok stejné," hledala příčiny krachu.

Může to být psychikou? "V hlavě? Ne, to nemůže být v hlavě, celý den jsem byla nabuzená a pak chcípnu na sektoru," mávla rukou.

Zkusila najít vinu i v počasí. "Je příšerný, tam se točí vítr, prší. Foukalo zleva, odfoukávalo mi to špičku od oka, to je pro mě nejhorší vítr. Ale to je taková výmluva," připustila.

"Asi opravdu už jdu do kopru"

Litovala neúspěchu hlavně kvůli divákům. "Jsou tady skvělí diváci a já to tady nejsem schopná zvládnout," řekla o pokažených závodech v Ostravě. "Ale takhle hrozně? Asi opravdu už jdu do kopru," jako kdyby propadla beznaději.

Jen těžko dnes hledala Špotáková pozitivum. Jedno ale našla. Horší to prý být nemůže. "A lepší než přepálit začátek. Během sezony se snad budu zlepšovat, to je pozitivní," řekla. Opravu může udělat na mítinku Diamantové ligy v Eugene, kam se hned přesouvá. "A jsem zdravá, nejde o život, když to shrnu jako matka," dodala poněkud zoufale.

reklama