reklama

Špotáková už lehce trénuje, ale závodit chce až v červnu

Barbora Špotáková Barbora Špotáková autor: Tomáš Liška
Dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková léčí už dva měsíce zlomeninu zánártní kůstky v noze. Pře dvěma týdny se zbavila ortézy, s oštěpem to zkouší ze sedu i ve stoje a i když rekonvalescence probíhá bez problémů, tak o termínu svého prvního letošního startu stále ještě uvažuje.

Praha - Dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková léčí už dva měsíce zlomeninu zánártní kůstky v noze. Pře dvěma týdny se zbavila ortézy, s oštěpem to zkouší ze sedu i ve stoje a i když rekonvalescence probíhá bez problémů, tak o termínu svého prvního letošního startu stále ještě uvažuje.

„Hodně mi napoví desetidenní tréninkový kemp v maďarském Debrecínu, kam odjíždím v neděli,“ řekla v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jaký je váš současný zdravotní stav?
Nemohu ještě běhat, ale každý den přidávám zátěž a cítím zlepšení. Období, kdy jsem o berlích stála na jedné noze a musela se starat a malého Janečka, je už dávno pryč. V té době jsem si uvědomila, že všechno, co dělám, musím zpomalovat.

Co všechno zvládnete při tréninku?
Oštěpem házím ze sedu i ve stoje a při chůzi. Už sice i popoběhnu, ale „pajdám.“ Výhodnější je pro mě běžící pás a potom na Dukle zajímavé zařízení, které pomáhá v rekonvalescenci při koordinaci spodní části těla s horní.

Co si slibujete od soustředění v Debrecínu?
Pokusím se už házet s malým rozběhem, takže přibližně za týdny budu zase o něco chytřejší. Navíc po návratu z Maďarska mě čeká další kontrolní rentgen, který také považuji za velice důležitý. V každém případě mých deset dní v Debrecínu určitě hodně napoví a teprve potom budu moci přemýšlet o tom, kterým závodem vstoupím do letošní sezony.

Máte už aspoň malou představu, kde byste chtěla začít?
Velice mě láká závod Diamantové ligy 2. června v Římě, kde je vždy báječná atmosféra. Zatím je však můj start v tomto oblíbeném závodě na hraně. Potřebuji mít jistotu, že mé zranění je stoprocentně vyléčeno. Takže není vyloučeno, že zahájím až v druhé polovině června mistrovstvím republiky na příjemném stadionu v Táboře, kde se mi mimochodem poprvé podařilo přehodit sedmdesátimetrovou hranici. S trenérem uvažujeme i o účasti na mistrovství Evropy, které se koná začátkem července v Amsterodamu.

Olympiáda je ještě daleko, ale kolik závodů budete chtít absolvovat před cestou do Ria?
Myslím si, že by mně stačily čtyři a hlavně v těch prvních musím být opatrná, abych při svých vystoupeních nepodlehla závodní eufórii. Už se totiž moc těším až zase vstoupím do oštěpařského sektoru a vrátím se do soubojů s nejlepšími světovými oštěpařkami.

reklama