Špotáková zůstává bez porážky, hodila maximum roku

Aktualizováno 3. 7. 2014 21:59
Oštěpařka Barbora Špotáková vyhrála závod Diamantové ligy v Lausanne svým nejlepším letošním výkonem 66,72 metru a ani ve čtvrtém startu v sezoně neprohrála.
Barbora Špotáková.
Barbora Špotáková. | Foto: CPA Eduard Erben

Lausanne - Oštěpařka Barbora Špotáková vyhrála závod Diamantové ligy v Lausanne svým nejlepším letošním výkonem 66,72 metru a ani ve čtvrtém startu v sezoně neprohrála. Druhá skončila Martina Ratejová ze Slovinska, která hodila 64,63 metru, třetí místo obsadila Australanka Kimberley Mickleová (64,20).

Tahák mítinku, běh na 100 metrů, vyhrál Justin Gatlin z USA v nejrychlejším času roku 9,80 sekundy, druhý za ním byl po dopingové pauze jeho krajan Tyson Gay (9,93).

Špotáková vyhrála po Římě i svůj druhý letošní start v Diamantové lize a v čele průběžného hodnocení má osm bodů stejně jako Ratejová, jež ale nemá dvě vítězství jako česká světová rekordmanka a je vedena jako druhá. Čtvrtá v soutěži, v níž házelo sedm nejlepších oštěpařek sezony, byla vedoucí žena tabulek Linda Stahlová z Německa (63,20).

"Jsem šťastná za vítězství a čtyři  body do seriálu Diamantové ligy. Stále ale čekám na dlouhý hod. Dnes jsem věřila, že může přijít a 'mlátila jsem do toho'. Bohužel nebyly ideální podmínky, slunce svítilo přímo do čí, bylo bezvětří a i sektor nám připadal trošku tupý. Nicméně závod hezký, série fajn a věřím, že někdy příště už to uletí," hlásila olympijská šampionka z Lausanne.

Dvojnásobná olympijská vítězka Špotáková přitom před dvěma týdny musela vynechat ostravskou Zlatou tretru, neboť dva dny před ní dostala zánět slepého střeva. Lékařům se jej však podařilo rozehnat antibiotiky a Špotáková už následující víkend vyhrála na ME družstev v Braunschweigu v Německu. Další její vítězství přišlo na pražském Memoriálu Josefa Odložila.

Maxima padala jak na běžícím pásu

Skvělou úroveň opět měla výška mužů, v níž diváci viděli jako už několikrát v letošní sezoně pokusy o světový rekord. Ukrajinec Bohdan Bondarenko, který zvítězil výkonem 240 cm, však byl na výšce 246 cm třikrát neúspěšný.

Druhý skončil jeho krajan Andrej Procenko, jenž se stal dvanáctým výškařem historie s výkonem přes 240 cm. Třetí byl Rus Ivan Uchov za 238 cm a stejně vysoko skočil i Mutaz Issa Baršim z Kataru, kterému to ale nestačilo ani na stupně vítězů.

Dramatický souboj na čtyřstovce mužů vyhrál Kirani James z Grenady, který porazil LaShawna Merritta a časem 43,74 sekundy vylepšil vlastní světové maximum roku o 23 setin. O osm setin se pod hranici 44 sekund dostal také Američan a vylepšil si letošní maximum.

O nejlepší letošní světový výkon roku se postarala také trojskokanka Caterine Ibarguenová z Kolumbie (14,87).

Gatlin vymazal z čela letošních tabulek Richarda Thompsona z Trinidadu a Tobaga, jenž byl před dvěma týdny v Port of Spain o dvě setiny pomalejší. Gatlin, který má za sebou čtyřletý trest za doping, tak má na kontě pět z šesti nejrychlejších časů roku.

Gay prokázal, že je po roční pauze zaviněné trestem za užití anabolických steroidů dobře připraven. Svým výkonem se zařadil na dělené třetí místo tabulek po bok Jamajčana Kemarleyho Browna.