Sprint biatlonistů na MS vyhráli Fourcade a Neunerová

3. 3. 2012 16:45
Z českých závodníků byl nejlepší 18. Ondřej Moravec
Martin Fourcade
Martin Fourcade | Foto: Reuters

Ruhpolding - Úvodní individuální závod mužů na mistrovství světa biatlonistů v německém Ruhpoldingu - sprint na 10 kilometrů - ovládl vedoucí muž průběžného pořadí Světového poháru Francouz Martin Fourcade.

Nejlepší z českých závodníků Ondřej Moravec skončil na 18. místě.

Také sprint žen na 7,5 kilometru ovládla největší favoritka a vedoucí žena seriálu SP Magdalena Neunerová z Německa. Domácí závodnice, která na střelnici ani jednou nechybovala, obhájila triumf z Chanty Mansijsku a získala 11. zlatou medaili z mistrovství světa.

Z Češek na tom byla nejlépe Veronika Vítková, která skončila se třemi trestnými okruhy pětadvacátá.

Biatlonisté skončili v mixu na MS osmí, vyhrálo Norsko

Třiadvacetiletý Fourcade, který obhajoval stříbro z loňského šampionátu v Chanty-Mansijsku, se stal mistrem světa i přesto, že udělal na obou střeleckých položkách jednu chybu, a musel tak na dva trestné okruhy.

Tři čeští závodníci v cíli - (zleva) Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr | Foto: Eduard Erben

Na druhém místě skončil největší Fourcadův soupeř v letošní sezoně Emil Hegle Svendsen z Norska, který rovněž musel na dva trestné okruhy a za Francouzem zaostal o 15,1 sekundy.

Na třetím místě dojel Švéd Carl Johan Bergman, jenž naopak z deseti ran ani jednou nechyboval. Na Fourcada ztratil 17,7 sekundy.

Moravec, který udělal dvě chyby hned vleže, odstartuje do nedělní stíhačky odstartuje se ztrátou 1:13,3 minuty na Fourcada. Ten bude v tomto závodě obhajovat prvenství.

Do stíhačky zasáhnou z českých závodníků i Michal Šlesingr, jenž skončil na 25. místě, a Jaroslav Soukup (43.). Také oni dokončili závod s dvěma chybami.

Naopak Zdeněk Vítek, který při jednom ze sjezdů upadl, se po třech chybách do postupující šedesátky o čtyři míísta nevešel.

Neunerová, která po sezoně ukončí kariéru, se vyrovnala s enormním tlakem domácí publika a svou největší konkurentku v seriálu SP Darju Domračevovou z Běloruska, která na střelnici rovněž nechybovala, porazila o 15 sekund.

Naopak Veronika Vítková musela na tři trestné okruhy, což ji připravilo o lepší výsledek. Do nedělní stíhačky vyběhne dvě a čtvrt minuty za Neunerovou.

Naopak Veronika Zvařičová, Barbora Tomešová ani debutantka na MS Jitka Landová se do stíhačky nedostaly.

Muži - sprint na 10 km:

1. M. Fourcade (Fr.) 24:18,6 (2 tr. okruhy), 2. Svendsen (Nor.) -15,1 (2), 3. Bergman (Švéd.) -17,7 (0), 4. Mesotitsch (Rak.) -27,1 (0), 5. S. Fourcade (Fr.) -35,4 (2), 6. Lindström -35,6 (1), 7. Ferry (oba Švéd.) -41,9 (0), 8. Windisch (It.) -45,9 (0), 9. Boeuf (Fr.) -58,6 (2), 10. Burke (USA) -58,8 (1), ...18. Moravec -1:13,3 (2), 25. Šlesingr -1:28,0 (2), 43. Soukup -1:57,1 (2), 64. Vítek -2:49,8 (3).

Průběžné pořadí SP (po 20 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 834 b., 2. Svendsen 807, 3. Birnbacher (Něm.) 632, 4. S. Fourcade 570, 5. Weger (Švýc.) 511, 6. Bergman 498, ...15. Šlesingr 429, 26. Soukup 270, 40. Moravec 156, 58. Holubec 56, 66. Vítek 39.

Ženy - sprint na 7,5 km:

1. Neunerová (Něm.) 21:07,0 (0), 2. Domračevová (Běl.) -15,2 (0), 3. Vita Semerenková (Ukr.) -37,6 (0), 4. Ekholmová (Švéd.) -44,9 (0), 5. Brunetová (Fr.) -46,7 (0), 6. Bergerová (Nor.) -52,4 (1), 7. Slepcovová -1:03,5 (0), 8. Viljuchinová (obě Rus.) -1:05,3 (0), 9. Dorinová (Fr.) -1:13,5 (1), 10. Kuzminová (SR) -1:19,8 (2), ...25. Vítková -2:14,5 (3), 66. Zvařičová -4:00,9 (3), 69. Landová -4:12,3 (2), 81. Tomešová -4:40,7 (5).

Průběžné pořadí SP (po 20 z 26 závodů): 1. Neunerová 990, 2. Domračevová 945, 3. Mäkäräinenová (Fin.) 807, 4. Bergerová 790, 5. Zajcevová (Rus.) 783, 6. Ekholmová 709, ...27. Vítková 214, 84. Soukalová 4.