Sprint v Drammenu ovládli olympijští vítězové, Češi neuspěli

5. 3. 2014 18:25
Norští olympijští vítězové Maiken Fallaová a Ola Vigen Hattestad vyhráli sprint klasicky na domácím Světovém poháru v běhu na lyžích v Drammenu.
Norka Fallaová po olympijských hrách ovládla i sprint v Drammenu.
Norka Fallaová po olympijských hrách ovládla i sprint v Drammenu. | Foto: Reuters

Drammen - Norští olympijští vítězové Maiken Fallaová a Ola Vigen Hattestad vyhráli sprint klasicky na domácím Světovém poháru v běhu na lyžích v Drammenu. Oba se prosadili v dramatickém finiši proti krajanům Marit Björgenové respektive Paalu Golbergovi, který prohrál s Hattestadem o pouhých sedm setin sekundy.

Aleš Razým a Martin Jakš nepostoupili z kvalifikace. Razým skončil na trati dlouhé 1,3 km padesátý, Jakš byl ještě o třináct míst horší. České běžkyně na startu nebyly.

Kvalifikaci mužů ovládla trojice Rusů, ale do šestičlenného finále z nich prošel jen Anton Gafarov. Do boje o medaile nezasáhl, ale po pádu vedoucího Švéda Emila Jönssona, bronzového medailisty ze Soči, a Matiase Strandvalla z Finska skončil čtvrtý za Italem Maicolem Rastellim. Hattestad s Golbergem do cíle vpadli bok po boku, o něco dříve dostal špičku boty za cílovou čáru šampion ze Soči a vyhrál druhý závod SP v sezoně.

Fallaová triumfovala v tomto ročníku pohárového seriálu poprvé, poté co v cílovém kopečku předstihla dlouho vedoucí Björgenovou o 27 setin. Absolutní nadvládu Norek narušila třetí Stina Nilssonová ze Švédska, jež porazila vítězku kvalifikace Ingvild Östbergovou, dvojnásobnou medailistku ze sprinterských závodů v Soči.

Majitelka tří zlatých olympijských medailí ze Soči Björgenová se v celkové klasifikaci přiblížila vedoucí krajance Therese Johaugové na 71 bodů. Do konce sezony zbývají čtyři závody, o víkendu jsou na programu maratony na 50 km (muži) a 30 km (ženy) klasickou technikou v Oslu.

Závody SP v běhu na lyžích v Drammenu (Norsko) - sprint klasicky:

Muži: 1. Hattestad 2:47,08, 2. Golberg (oba Nor.) -0,07, 3. Rastelli (It.) -1,99, 4. Gafarov (Rus.) -7,97, 5. Jönsson (Švéd.) -15,68, 6. Strandvall (Fin.) -1:01,38, ...v kvalifikaci: 50. Razým, 63. Jakš (oba ČR).

Průběžné pořadí SP (po 24 z 28 závodů): 1. Sundby 1127 b., 2. Jespersen (oba Nor.) 739, 3. Legkov (Rus.) 686, 4. Northug (Nor.) 539, 5. Halfvarsson (Švéd.) 525, 6. Harvey (Kan.) 498, ...31. Jakš 190, 46. Bauer (ČR) 140, 62. Razým 94, 109. Magál 29, 163. Kožíšek (oba ČR) 1.

Ženy: 1. Fallaová 3:06,82, 2. Björgenová (obě Nor.) -0,27, 3. Nilssonová (Švéd.) -1,49, 4. Östbergová (Nor.) -2,18, 5. Lähteenmäkiová (Fin.) -3,05, 6. Višnarová (Slovin.) -15,78.

Průběžné pořadí SP (po 24 z 28 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 1153, 2. Björgenová 1082, 3. Jacobsenová 965, 4. Wengová (obě Nor.) 746, 5. Randallová (USA) 728, 6. Herrmannová (Něm.) 671, ...15. Vrabcová-Nývltová 352, 100. Nováková 12, 109. Grohová (všechny ČR) 3.