Sprinter Kelemen neprošel na MS dráhařů do osmifinále, roli hrála únava

Aktualizováno 14. 4. 2017 19:07
Pavel Kelemen neprošel na mistrovství světa do osmifinále. Na výkonu českého dráhaře se podepsala únava po předcházejících startech v týmovém sprintu a v keirinu.
Pavel Kelemen
Pavel Kelemen | Foto: Reuters

Hongkong - Cyklista Pavel Kelemen prohrál na mistrovství světa dráhařů v Hongkongu v jízdě o postup do osmifinále sprintu s Francoisem Pervisem z Francie. Pětadvacetiletý Kelemen nenavázal na páté místo z keirinu a do sobotních bojů o medaile se nedostal.

Další sprinter David Sojka skončil už v kvalifikaci a obsadil 30. místo. Nedařilo se ani zbývajícím českým dráhařům. V bodovacím závodu byl Martin Bláha osmnáctý a Jarmila Machačová skončila v omniu na devatenáctém místě.

Na Kelemenově výkonu se podepsala únava po předcházejících startech v týmovém sprintu a v keirinu. "Už ráno na něm bylo vidět, že mu keirin vzal hodně sil. Necítil se dobře, špatně spal. Mezi nejlepšími se úlevy neodpouští," uvedl po závodě trenér sprinterů Petr Klimeš.

Kelemen dosáhl v kvalifikaci dvacátého času. "Tři závody ve třech dnech mi dělají problém. Jezdit tak dlouho na jeden zápřah mi nesedí," poznamenal Kelemen.

Ve vytrvaleckých disciplínách ovládli dnešní program šampionátu Australané. Ve stíhacím závodu získal zlatou medaili Jordan Kerby, jenž ve finále porazil o čtyři sekundy obhájce titulu Filippa Gannu z Itálie.

Bodovací závod vyhrál zcela suverénně Cameron Meyer, souboj o stříbro rozhodl až závěrečný spurt s dvojnásobným bodováním. Ten vyhrál Belgičan Kenny de Ketele a při shodném počtu bodů odsunul na třetí místo Poláka Wojciecha Pszczolarského, který už čtvrtou sezonu jezdí za český tým Tufo Prostějov.

Bláha po vlažnější první polovině postavil taktiku na pokusu o únik v závěrečné části. Čtyřicet kol před cílem byl ve skupině, která získala náskok a naději na zisk okruhu a tím i 20 bodů. "Bohužel vítězný Cameron se rozhodl, že nás nenechá ujet, a pokus vyšel naprázdno. Od chvíle, kdy nás soupeři dojeli, už byl pro mě závod utrpením," dodal Bláha, který jako jediný mezi jezdci s plným počtem okruhů vyšel bodově naprázdno. V neděli ho ještě čeká závod dvojic, v němž bude startovat s Jiřím Hochmannem.

Machačová si v dráhařském víceboji vedla nejlépe ve vylučovacím závodě, s celkovým 19. místem spokojená nebyla. "Prostě jsem na to neměla. Jela jsem omnium ve Světovém poháru v Cali, kde mi to také nešlo. Ve velkých závodech se mi nevede," posteskla si Machačová, kterou čeká v sobotu společně s Lucií Hochmannovou bodovací závod dvojic.

"Zkusíme jezdit vpředu. Na mistrovství světa se tato disciplína jede poprvé. Takže nevím, co od závodu a konkurence soupeřek máme očekávat," dodala Machačová.

Mistrovství světa v dráhové cyklistice v Hongkongu:

Muži:

Bodovací závod: 1. Meyer (Austr.) 76, 2. De Ketele (Belg.) 40, 3. Pszczolarski (Pol.) 40, …18. Bláha (ČR).

Stíhací závod - finále: Kerby (Austr.) 4:17,068 - Ganna (It.) 4:21,299, o 3. místo: O'Brien (Austr.) 4:16,909 - Ermenault (Fr.) 4:19,436.

Ženy:

Sprint - finále: Vogelová (Něm.) - Mortonová (Austr.) 2:0, o 3. místo: Lee Wai Sze (Hong.) - Krupeckaiteová (Lit.) 2:0.

Omnium: 1. Archibaldová (Brit.) 123, 2. Wildová (Niz.) 115, 3. Cureová (Austr.) 115, …19. Machačová (ČR) 18.