Štafeta Norek vyhrála MS, Björgenová slaví čtvrté zlato

3. 3. 2011 15:45
Stříbro berou Švédky, bronz Finky. Češky nestartovaly
Marit Björgenová v cíli
Marit Björgenová v cíli | Foto: Reuters

Oslo - Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová pokračuje ve výjimečných výkonech na domácím světovém šampionátu v Oslu. Ve čtvrtém závodě, do kterého nastoupila, vybojovala už čtvrtou zlatou medaili.

V závodě štafet Björgenová dovedla norský tým k suverénnímu vítězství před dalšími skandinávskými velmocemi, Švédskem a Finskem. České reprezentantky štafetu dohromady nedaly.

Sprinterská dramata na MS ovládli Kanaďané a Švédky
Bauer je bez medaile, patnáctku ovládl Fin Heikkinen

Ve štafetě na čtyřikrát pět kilometrů získala hrdinka šampionátu zřejmě nejsnadnější medaili. Její kolegyně Steiraová jí totiž k poslednímu úseku přivezla luxusní půlminutový náskok, který Björgenová prakticky už nemohla ztratit.

V poklidu si tak dojela pro zlatou medaili. Norky nastoupily ve stejné sestavě jako při loňském olympijském triumfu ve Vancouveru.

A samotná Björgenová má našlápnuto k vyrovnání rekordní bilance legendární ruské běžkyně Jeleny Vjalbeová, která na MS před 16 lety získala všech pět možných zlatých medailí. Poslední ženský závod se uskuteční v sobotu a bude jím volná třicítka z hromadným startem.

Ženy - štafeta na 4x5 km:
1. Norsko (Skofterudová, Johaugová, Steiraová, Björgenová) 53:30,0, 2. Švédsko (Ingemarsdotterová, Haagová, Norgrenová, Kallaová) -36,1, 3. Finsko (Muranenová, Saarinenová, Roponenová, Lähteenmäkiová) -59,8, 4. Itálie -1:26,1, 5. Německo -1:41,8, 6. Rusko -2:15,4.