reklama

Stane se, utěšovala skvělá Soukalová uplakané kamarádky

Gabriela Soukalová byla jediným světlým článkem české štafety. Gabriela Soukalová byla jediným světlým článkem české štafety. autor: (C) Český biatlon, Petr Slavík
Češky na mistrovství světa ve finském Kontiolahti skončily kvůli třem trestným kolům osmé a oči jim zalil smutek. Perfektně svůj úsek zvládla jen Gabriela Soukalová.

Kontiolahti - Pětkrát české biatlonistky v této sezoně Světového poháru zářily po štafetě nadšením. Pětkrát stály na stupních vítězů a z očí jim tryskaly slzy štěstí.

Pošesté už to nedokázaly a na mistrovství světa ve finském Kontiolahti dnes skončily kvůli třem trestným kolům osmé a oči jim zalil smutek. Perfektně svůj úsek zvládla jen Gabriela Soukalová.

Z euforie předchozích štafet se ta světová proměnila v nejsmutnější závod zimy. "Dá se říct, že jo," přimrzaly finišmance Veronice Vítkové, která musela na trestném kole kroužit dvakrát, slzy na tvářích.

Soukalová neminula ani jeden terč

"Věřím, že holky jely běžecky skvěle, ale na střelnici to někdy nezachutná a takhle se to nesejde," řekla Soukalová, která jediná neminula ani jeden terč.

Eva Puskarčíková na prvním úseku dvakrát dobíjela, ale trestnému kolo se vyhnula a předávala Soukalové na 12. místě. Stříbrná z vytrvalostního závodu odvedla skvělý výkon - přesně střílela, rychle běžela a předávala těsně druhá za Itálií.

"Snažila jsem se do toho dát všechnu sílu, která mi zbyla po sezoně a vůbec jsem nepřemýšlela, jak to zastřílím a jen se soustředila na jízdu a na střelnici. Věřila jsem, že dokážu udělat každou vteřinu k dobru pro náš celkový výsledek. Bohužel, tentokrát se to nesešlo," řekla Soukalová.

"Nemohla bych být trenérem, kleplo by mě"

Cestou z úseku Soukalová sledovala Landovou na první střelnici a oddechla si, když její kolegyně zkázu ještě odvrátila. "Byla jsem nervózní a modlila se, ať nejde na trestný kolo, a věřila jsem, že to vstoje vytáhne," řekla Soukalová.

Pak Soukalová raději odešla do buňky, aby byla v teple. "A protože to hrozně špatně snáším. Nemohla bych být trenérem, protože by mě za chvilku kleplo. Je jednodušší být na trati, než to sledovat z povzdálí," řekla Soukalová.

Na vlastní oči už neviděla, že Landová stojku nezvládla a musela na jedno trestné kolo. "Vím, jaké to je. Člověk si třeba lehne o dva centimetry jinak a rány jsou někde jinde a má to konečný důsledek na přesnost," řekla Soukalová.

Vítková: Asi jsem to přepálila

Vítková vyrážela na poslední úsek se ztrátou 34 sekund na bronz. Proto se rozjela v rychlém tempu. "A asi to byla chyba. Možná jsem to trochu přepálila a pak to odnesla střelba," řeka Vítková, která musela po ležce na dvě trestná kola. "Ani nevím, kde ty rány byly, takže ani nevím, proč to bylo na druhou hodinu," řekla.

Ve zbytku svého úseku dokázala přes zklamání udržet tempo. Stojku odstřílela přesně a alespoň předjela Američanku a posunula štafetu na konečné osmé místo. "Tak alespoň něco," hlesla Vítková a v sobotu se pokusí dostat do pohody před nedělním závodem s hromadným startem. "Bude to těžké," dodala.

Soukalová mezitím z šera od buněk sledovala, jak si pro titul dojíždějí Němky. Sama měla oči vlhké, ale více než ona budou potřebovat utišit její kolegyně.

"Já mám pro to velký pochopení. Stane se. Příští rok je další šance a já věřím, že jí....," větu nedokončila, ale konec mohl znít v duchu, že to příště zvládnou. Za rok budou mít biatlonistky šanci na reparát v Oslu.

reklama