"Stará dáma" z Francie pobláznila poddané Jejího Veličenstva

Foto: Cavendish v bolestech, šlechta tleská. Tour začala
Netradičně v Anglii začal 101. ročník letošní Tour de France.
První etapu z Leedsu do Harrogate vyhrál Němec Marcel Kittel. ten přitom úvodní díl staré dámy opanoval i loni.
Tedy rovince, před cílovou páskou ještě byl malý kopec a možná to byl ten důvod, proč ke kolizi došlo.
Zraněný Mark Cavendish nicméně do cíle dojel. Jak ale ukázalo pozdější vyšetření, vykoubil si při pádu rameno a poranil vazy.
Foto: Reuters
Ondřej Kurečka
8. 7. 2014 6:35
Letošní Tour de France má za sebou tři úvodní etapy, které se odehrály na britských ostrovech.

Praha – Po třech etapách na britských ostrovech se slavná Tour de France ve svém 101. ročníku vrací zpět na kontinent, respektive do země svého vzniku. Jaký byl úvod "Staré dámy" za kanálem La Manche? Všelijaký, jen ne nudný.

"Tenhle podnik je největší sportovní akce na světě, významnější než olympiáda nebo fotbalové mistrovství světa. Oba hravě překoná," tvrdí v úvodu dokumentu "Tour de France aneb peklo na kolech" francouzský novinář Serge Laget.

Britové, kteří hostili letošní úvodní tři etapy, jakoby chtěli potvrdit platnost tohoto odvážného výroku. Začátek nejslavnějšího cyklistického etapového závodu světa v Anglii byl jedním slovem "velkolepý" a cyklistům bude díky špalírům diváků podél trati hučet v uších ještě dlouho po návratu na pevninu.

Davy fanoušků

Že silniční cyklistika v Anglii zažívá boom, to se vědělo. Co se ale v této zemi v posledních dnech odehrávalo, patrně i největším optimistům vyrazilo dech. Diváci obklopili silnice téměř po celé délce jednotlivých etap. Podél stoupání se tísnilo tolik diváků, že by se za to nemusely stydět nejslavnější horské dojezdy světa.

První etapu podél trati sledovaly podle střízlivých odhadů dva miliony fanoušků, v některých místech jich bylo tolik, že se závodníci museli prodírat jen velmi úzkou štěrbinou a řada jich musela dokonce slézt ze svého bicyklu. "Diváci byli neuvěřitelní. To nemá obdoby," prohlásil úvodní dějství Tour obhájce vítězství Chris Froome.

V druhé etapě bylo diváků snad ještě více a ani při třetí etapě končící v Londýně se fanoušci nedali zahanbit. "Dnes to byla jedna z nejlepších cílových rovinek, jakou jsem kdy viděl. S množstvím lidí lemujících silnice to bylo neuvěřitelné," potvrdil vítěz londýnského dojezdu Marcel Kittel.

Závodníci byli z takového zájmu nadšeni, po třech dnech tohoto šílenství si ale jistě rádi odpočinou ve snad klidnější čtvrté etapě a budou doufat, že móda takzvaných "selfies" nedorazila i na evropský kontinent.

Velké množství Angličanů se totiž chtělo zvěčnit s pelotonem za zády a vznikaly tak nebezpečné situace. Nejeden divák přišel kvůli neopatrnosti o svůj fotoaparát. Naštěstí k horším újmám nedošlo ani na jedné straně.

Zelený dres opanuje Sagan

Anglické etapy už také pomohly zodpovědět některé otázky týkající se boje o jednotlivé trikoty. Mark Cavendish se po vlastní chybě poroučel k zemi hned v první etapě a v závodě dál nepokračuje. Zklamal tak domácí fanoušky, kteří doufali, že si rodák z ostrova Man po první etapě končící v rodišti jeho matky oblékne žlutý dres. Tato pocta nakonec patřila stejně jako loni Marcelu Kittelovi.

"Cavovo" odstoupení a průběh prvních etap ukázal, že Petera Sagana může o třetí zelený dres připravit snad jen nějaké zranění. Největší soupeř je ze hry, Kittel o tuto trofej nejeví zájem, Greipel už má velkou ztrátu, zůstal tak jediný soupeř, kterým je mladý Francouz Coquard, ten má však do kvalit rodáka ze Žiliny zatím dost daleko.

Kittel nejrychlejší

Kittel sice o zelený dres nebojuje, ale opět potvrdil, že je v současné době nejlepším světovým sprinterem. Ovládl oba hromadné dojezdy, má skvělou týmovou podporu a letos může ještě vylepšit svůj loňský zápis (4 etapové výhry).

Nepatrně se vyjasnilo i v boji o puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře, ač se to z průběžného pořadí této soutěže nemusí hned na první pohled zdát. Vítěze vrchařské soutěže je vždy velmi těžké tipovat, ve druhé etapě však Pierre Rolland ukázal, že o tento dres stojí a bude tak zřejmě největším favoritem na jeho zisk.

V boji o dres nejcennější – tedy "maillot jaune" – se za nejdůležitější z anglického triptychu jevilo nedělní klání, při kterém na závodníky čekalo téměř 4 tisíce výškových metrů. Takovým převýšením se nemůžou pochlubit ani některé vyloženě horské etapy.

Nibali ve žlutém

To se potvrdilo, ale rozestupy mezi hlavními favority udělala nepatrné. Překvapila snad jen malá aktivita jednoho z hlavních favoritů a nejlepších klasikářů světa Alejandra Valverdeho.

Favorité se zkoušeli v posledním kopci, nakonec však 1,5 km před cílem nastoupil Vincenzo Nibali a s dvouvteřinovým náskokem proťal cílovou pásku. Odměnou mu byl žlutý dres, který si oblékl poprvé v kariéře.

"Je to velmi dobrý pocit. Jsem teď jedním z těch, kdo na sobě nosili trikot lídra na Giru, Vueltě i Tour. Jen velmi málo lidí může říct, že na sobě mělo tyto dresy," radoval se z úspěchu "Žralok s Messiny".

Nibali tak vyfoukl žlutý dres bývalému týmovému spolujezdci Saganovi. Ten se na posledním kopci v pohodě udržel s elitními vrchaři, ale nedokázal zachytit všechny nástupy. Je to však právě Sagan, kdo by mohl lídru Astany jako první žlutý dres vzít. Ať se tak stane, či nikoliv, Nibali ukázal, že se s ním v boji o celkové prvenství musí počítat a to i přes slabší jaro.

Únik Bárty, ztráta Königa

Z českého pohledu byla nejzajímavější pondělní etapa. Jan Bárta se krátce po startu vydal do úniku dne a nejprve ve dvojici s Francouzem Jean-Markem Bideauem, posléze už sám statečně vzdoroval síle pelotonu. Nakonec byl šest kilometrů před Buckinghamským palácem dostižen.

Odměnou mu ale budiž v úterním pokračování „Staré dámy“ prestižní červené číslo na dresu, které patří vždy největšímu bojovníkovi předchozího dne. "Dnešní etapa dodá Janovi a celému týmu silný impuls do dalších dní. Stát na pódiu při Tour de France je vždycky speciální," pochválil českého časovkářského šampiona sportovní ředitel NetAppu Enrico Poitschke.

Pondělní etapa však nedopadla dobře pro Bártova týmového kolegu a krajana. König totiž ztratil kontakt s pelotonem – a to nikoli vinou pádu v ochranné zóně – a v cíli byl klasifikován se ztrátou minuty a dvou vteřin. Poitschke k tomu jen lakonicky řekl: "Leopold se dnes necítil dobře a během závěrečné části etapy, když začalo pršet, ztratil více než minutu."

Otázkou je, zda si největší česká naděje udrží statut lídra týmu, vzhledem k tomu, že Tiago Machado je v současné době minutu a šestnáct vteřin před ním. Odpověď nejen na tuto otázku nám ale poskytnou až další etapy.

 

Právě se děje

Další zprávy