Start se nepovedl. Češky na basketbalovém šampionátu prohrály s Ukrajinkami

16. 6. 2017 19:53
Českým basketbalistkám už po prvním zápase na domácím evropském šampionátu hrozí brzký konec. V úvodním duelu skupiny A podlehly Ukrajinkám 47:59.
České basketbalistky nezačaly ME nejlépe.
České basketbalistky nezačaly ME nejlépe. | Foto: Milan Kammermayer

Hradec Králové - Českým basketbalistkám se nepovedl vstup do domácího mistrovství Evropy a v Hradci Králové prohrály s Ukrajinou 47:59. Ve skupině A se tak dostaly pod tlak před sobotním zápasem s Maďarskem, po němž by jim v případě další porážky vážně hrozil předčasný konec v turnaji. Skupinu totiž český tým zakončí duelem s největšími favoritkami ze Španělska.

"Prohráli jsme a to nám zkomplikovalo plán. Musíme se soustředit na Maďarsko, kdy budeme hrát o život. Pokud ho nezvládneme, tak už budeme mít strašně těžkou cestu, protože by nám pak nemusela stačit ani výhra nad Španělskem," řekl trenér Ivan Beneš.

Svěřenkyním trenéra Ivana Beneše se nepovedl úvod zápasu, byly viditelně nervózní z domácího prostředí a nedokázaly ubránit Alinu Jagupovovou. Hvězda soupeře dala 17 ze svých 21 bodů v úvodních 15 minutách hry. Češky brzy nabraly dvoucifernou ztrátu a už ji nesmazaly.

Českým hráčkám od začátku vypadávaly střely z koše a především se vůbec nedokázaly prosadit z dálky. Za tři čtvrtiny daly body jen z pod koše nebo trestných hodů. To Ukrajinky podávaly konstantní výkon, jejich motorem byla Jagupovová a postupně navýšily náskok až na 23 bodů.

Domácí výběr se sice mohl opřít o pivotku Kiu Vaughnovou, na kterou soupeřky nestačily silově, ale jinou zbraň Češky nenacházely. Ke všemu se trápily i na doskoku.

Ve druhé půli "Lvice" výrazně zlepšily obranu a za deset minut inkasovaly pouhé čtyři body. Samy se však těžko prosazovaly a manko ubývalo jen pomalu. Když se ale v úvodu poslední čtvrtiny poprvé prosadila kapitánka Kateřina Elhotová střelou z dálky, byl rozdíl ve skóre devět minut před koncem jen 11 bodů. Ukrajinky ale nápor ustály a výhru si pohlídaly. Češky si alespoň vydařeným závěrem zlepšily rozpoložení před duelem s Maďarskem.

Méně bodů než proti Ukrajině dal český tým na ME naposledy v roce 2013, kdy rovněž v prvním duelu podlehl Bělorusku 39:60. Pak se ale reprezentantky vzepjaly a nakonec vybojovaly šesté místo.

Utkání skupiny A na mistrovství Evropy basketbalistek v Hradci Králové:

ČR - Ukrajina 47:59 (13:24, 23:42, 33:46)

Nejvíce bodů: Vaughnová 16, Hanušová a Vyoralová po 8 - Jagupovová 21, Udoděnková 10, Mossová 7. Fauly: 19:20. Trestné hody: 12/6 - 15/13. Trojky: 1:6. Doskoky: 38:50. Diváci: 3666.