reklama

Startuje generálka na Tour de France, i s Contadorem a Froomem

Alberto Contador Alberto Contador autor: Reuters
Tour de France se nezadržitelně blíží a největší favorité červencového vrcholu sezony si potřebují otestovat svou formu. K tomuto účelu tradičně slouží závod Critérium du Dauphiné. Na start se postaví Alberco Contador, Chris Froome i Fabio Aru, tedy všichni tři vítězové loňských Grand Tours. Čeští fanoušci se mohou těšit na Romana Kreuzigera.

Les Gets - Máme začátek června, Tour de France se nezadržitelně blíží a největší favorité červencového vrcholu sezony si potřebují otestovat svou formu. K tomuto účelu tradičně slouží závod Critérium du Dauphiné pořádaný stejnou společností jako Tour, který dnes v Les Gets odstartuje svůj 68. ročník. Na start se postaví Alberto Contador, Chris Froome i Fabio Aru, tedy všichni tři vítězové loňských Grand Tours. Čeští fanoušci se mohou těšit na Romana Kreuzigera.

Velmi náročná trasa

Trasa letošního Dauphiné je mimořádně náročná a důkladně tak prověří vrchařskou formu největších cyklistických hvězd. Tvoří ji prolog a sedm etap. Nedělní úvodní část sice měří pouhých 3,9 kilometrů, celou dobu se ale stoupá a průměrný sklon činí 9,7 %, již tady mohou vzniknout solidní časové rozdíly. Následuje pondělní etapa spíše pro sprintery. Již v úterý se ale bude končit po stoupání, byť nepříliš prudkém, do Chalmazel-Jeansagniere v nadmořské výšce 1 114 metrů. Po dvou dnech ve zvlněném terénu pak závodníky čeká velké finále s trojicí horských etap.

Páteční etapa končí stoupáním druhé kategorie do Vaujany, sobotních 141 kilometrů povede přes dvě "jedničky", jednu "dvojku" a vrchol mimo klasifikované kategorie Col de la Madeleine do cílového Méribelu, kde etapu zakončí v pořadí třetí stoupání první kategorie. Šest klasifikovaných stoupání, většinou nižších kategorií pak na peloton čeká také v neděli, kdy celý závod zakončí cílový kopec třetí kategorie do Superdévoluy. Jedná se tak o pořádnou porci náročných vrchařských kilometrů.

"Je to velmi těžké a náročné. Zajímavé je, že většina cílových stoupání nepatří k těm nejtvrdším, ale na druhou stranu jim předcházejí jiné velmi náročné kopce," vyjádřil se k trase dohromady čítající 1 148 kilometrů Alberto Contador. 

Favority Contador, Froome a Aru

Favorité jsou poměrně zřejmí. Alberto Contador a Fabio Aru se budou snažit narušit dominanci týmu Sky, jež zde vyhrál čtyři z posledních pěti ročníků. Chris Froome bude bojovat o svůj již třetí triumf, čímž by se dostal do skupiny nejúspěšnějších závodníků v historii Dauphiné. Závod tak bude mít velký náboj, vždyť ze čtveřice největších favoritů červencové Tour chybí jen Nairo Quintana.

Nejlepší formu ze zmíněné trojice letos zatím ukázal nezkušenější z nich – "El Pistolero", který skončil na pódiu všech závodů, jichž se v roce 2016 účastnil. Od dubnového vítězství na Okolo Baskicka však pouze trénoval, Dauphiné tak bude prvním ostrým závodem po dlouhé pauze.

"Až Dauphiné skončí, budu vědět, jestli do mého tréninku ještě přidat více intenzity nebo zda být opatrnější. Cítím se mnohem lépe než v minulém roce. V této fázi jsem byl zničený, velmi unavený kvůli účasti na Giru. Teď se cítím mnohem lépe," vyhlašuje Contador.

A dodává, že vše směřuje pouze k jednomu cíli: "Posledních pár týdnů bylo náročných, snažil jsem se vybudovat důležitý základ a pořád jsem myslel na Tour de France. Primárně jsem pracoval na síle a doufám, že šlo vše dobře. Dauphiné bude důležité pro získání rychlosti do nohou."

Na startu také Kreuziger

K ruce bude španělskému matadorovi také Roman Kreuziger, který se do závodů vrací rovněž po poměrně dlouhé pauze od vrcholu roku na ardenských klasikách. Nyní se bude rodák z Moravské Třebové připravovat na svou roli Contadorova superdomestika, v níž se představí na červencových etapách.

Bylo by ale chybou uzavřít výčet favoritů zmíněnou trojicí. Na startu budou také velmi silní domácí závodníci Thibaut Pinot, Romain Bardet či Pierre Rolland. O přední příčky může rovněž bojovat populární Joaquin "Purito" Rodriguez či Richie Porte. Cyklističtí fanoušci se tak rozhodně mají na co těšit.

reklama