reklama

Šťastný König po Tour de France: Bolelo to opravdu hodně

Leopold König. Leopold König. autor: Reuters
Cyklista Leopold König měl po dnešním dojezdu do Paříže znovu po roce možnost vychutnat si na slavné Tour de France obrovskou radost a záplavu štěstí.

Paříž - Cyklista Leopold König měl po dnešním dojezdu do Paříže znovu po roce možnost vychutnat si na slavné Tour de France obrovskou radost a záplavu štěstí. Tentokrát nepramenila z vlastního skvělého umístění v konečném pořadí, ale z toho, že celkovou klasifikaci vyhrál parťák z týmu Sky Chris Froome. Podařilo se tak naplnit hlavní cíl, který špičková stáj svým vyvoleným vytyčila.

Loni König zazářil sedmým místem, které mu otevřelo dveře ke hvězdám. A pro jednu z těch nejzářivějších letos Tour jel, přestože již měl v nohách Giro d'Italia. "Mé loňské sedmé místo a prvenství Chrise Froomea jsou nesrovnatelné věci, ale v obou případech jde o obrovský úspěch," řekl König.

Až sedmdesátý v pořadí

Z osobního hlediska se mu porovnávalo těžko možná i proto, že jako sedmý muž loňského pořadí dojel letos celkově až sedmdesátý se ztrátou takřka tří hodin na vítěze. Jenže priority byly zcela jinde, propadem v pořadí se i proto nijak nezaobíral.

"Je to opravdu něco úplně jiného. Být sedmý je jedna věc, být členem týmu, který dovezl do Paříže vítěze, je zase zcela odlišné. Ale obě ty věci jsou hrozně krásné," uvedl König.

Úplně jiná byla i jeho celková zkušenost se "Starou dámou". Zatímco loni ji jel ještě jako jezdec druhodivizní německé stáje NetApp-Endura, která startovala díky divoké kartě, letos už hájil barvy kolosu pod názvem Sky. "Loni jsem měl možnost jet na celkové pořadí, letos už jako součást týmu, který mezi sebou už má vítěze Tour," připomněl König Froomeův první triumf z roku 2013. "Celý tým se pro toho lídra musí obětovat," dodal.

Příjezd do Paříže byl těžký

Poslední etapu do francouzské metropole si peloton pravidelně víceméně v klidu vychutnává. Pro Königa to však bylo s ohledem na nahromaděnou únavu a také následky pátečního pádu ve sjezdu o trošku složitější.

"Ty kostky jsou únavný a člověk si to po tom příjezdu do Paříže, kde se jedou závěrečné okruhy, zrovna moc neužívá. Ale ta atmosféra byla úplně fantastická. Neuvěřitelná. Diváci vás ženou dopředu a to vědomí, že máte ty náročné tři týdny za sebou a zbývá jen 50 kilometrů do konce na Champs-Élysées, člověka vyburcuje, aby se ještě zmáčknul. A pak už si ten závěr vychutnáte," popsal König.

Nijak netajil, že ho 102. ročník nejslavnějšího etapového závodu i s ohledem na všechny okolnosti bolel fyzicky i psychicky. "Bolelo to hodně, obzvlášť po tom Giru," řekl šestý muž celkového pořadí Gira König, který vůbec poprvé v kariéře absolvoval dvě Grand Tour v jedné sezoně. "To není vůbec jednoduché. Navíc ta kombinace Gira a Tour opravdu není ideální," připustil König.

Své by o tom mohl vyprávět i Alberto Contador. Ten po triumfu na Giru hodně toužil zapsat se do dějin jako další z jezdců, jimž se podařilo dosáhnout na double. Patřil sice k hlavním favoritům Tour, ale nakonec dojel Španěl celkově pátý s takřka desetiminutovým mankem na Froomea, jehož žlutý trikot prakticky vůbec nijak neohrozil.

reklama