Je neuvěřitelný, kroutil hlavou Murray. Štěpánek byl dva míčky od senzace

Aktualizováno 24. 5. 2016 15:48
Sedmatřicetiletý český tenista Radek Štěpánek sahal po senzačním vítězství nad světovou dvojkou Andy Murraym. Nakonec ale v rozhodujícím pátém setu prvního kola French Open prohrál se skotským favoritem 5:7.
Radek Štěpánek
Radek Štěpánek | Foto: Reuters

Paříž - Sedmatřicetiletý český tenista Radek Štěpánek na French Open v úterý nedotáhl nadějně rozehraný duel se světovou dvojkou Andy Murraym ke svému vítězství.

V rozhodujícím pátém setu prvního kola French Open prohrál se skotským favoritem 5:7 a s turnajem se loučí. Za stavu 5:4 v páté sadě byl přitom jen dva míčky od vítězství, ale k mečbolu se nakonec nedopracoval. Tři a tři čtvrtě hodiny dlouhé utkání jsme sledovali živě zde.

Na mečbol se můžete podívat zde:

"Tenis je krasný sport, miluju ho, ale někdy dokáže i pěkně bolet. I to na něm zbožňuji, i když jsem teď smutný, že se mi nepodařilo to dnes dotáhnout. I přes to jsem na sebe pyšný, dal jsem do toho úplně všechno a odcházím s hlavou nahoře a motivaci makat dál," uvedl po zápase na Faceboooku Štěpánek.

Drama jako v Madridu

Štěpánek s Murraym se potkali tři týdny před dnešním zápasem na turnaji v Madridu, kde skončil vyrovnaný zápas ve třech setech lépe pro Murrayho. Český tenista však tehdy podal výborný výkon, na který v Paříži včera a v úterý navázal.

V pondělní první sadě na kurtu dominoval, dvakrát vzal soupeři servis, sám dobře podával a úřadoval na síti. Po čtyřiceti minutách získal Štěpánek první set a dostal favorita pod tlak. Úvod druhého dějství vyšel lépe Murraymu, jenž okradl Štěpánka o podání čistou hrou. Český veterán si z toho ale nic nedělal, okamžitě sebral brejk zpátky, prolomil Skotovo podání ještě jednou a celou sadu získal znovu v poměru 6:3. Nervózní Murray se včas vzpamatoval.

Třetí set byl jasně v jeho režii a za osmnáct minut vyprovodil českého hráče kanárem. Štěpánkovi začaly docházet síly, kvůli stmívání se dostavily také potíže s kontaktními čočkami.

Karvinský rodák odešel po třetí sadě na několik dlouhých minut do šatny a Murraymu se to vůbec nelíbilo. Byl rozjetý, chtěl hrát. Ze čtvrtého setu nakonec hráči v pondělí odehráli šest gemů, Murray se dostal do vedení 4:2. Před půl desátou už muselo být utkání přerušeno.

Rozhodnout musel pátý set

Dohrávka začala v úterý po třinácté hodině. Odpočatý Štěpánek do ní vstoupil skvěle a hned si vypracoval dva brejkboly. Bohužel je nedokázal využít a Murray byl gem od vyrovnání.

Také Štěpánek se při prvním úterním podání dostal do úzkých, první setbol Murrayho ovšem dokázal odvrátit. Skotský tenista si nepřipouštěl žádný tlak, hladce dopodával čtvrtý set a bylo jisté, že rozhodnutí přinese až pátá sada.

V sázce už bylo mnoho, přesto se stále hrál vynikající tenis. Štěpánek těžil z pestrosti své hry, zarputilý Murray jezdil po antuce sem a tam a nedělal tolik nevynucených chyb.

Šance přišla, Štěpánek ji nevyužil

Pátý set byl od začátku hodně napínavý. Štěpánek odvrátil hned v první hře brejkbol, za stavu 1:1 dokázal při vlastním podání otočit nepříznivé skóre 0:30. To Murray si podání držel relativně lehce, i když ne zcela suverénně. V pátém gemu odvrátil Štěpánek další brejkbol, stále byl o krok vepředu a oslavnými tanečky burcoval nejen sebe, ale také diváky, kteří z větší části stáli na jeho straně.

Za stavu 4:4 šel Štěpánek na podání, jednou si pomohl esem o hodnotě 200 km/h a získal hru čistě. Murray byl pod velkým tlakem a servíroval na udržení v zápase. 30:30, Štěpánek stál dva míčky od obrovské senzace. Bekhend skončil v síti, další shodu proměnil Skot ve výhodu a esem srovnal na 5:5. Další gem už byl pro výsledek zápasu klíčový. Štěpánek předvedl tři nevynucené chyby a dvojchybu navrch. Pro Murrayho se situace rázem otočila a stačilo mu dopodávat.

Murray si vypracoval první mečbol, ale ještě jej odmítl využít, když spáchal dvojchybu. Štěpánek pak ovšem vyhodil return a nabídl soupeři druhou šanci na ukončení zápasu. Tentokrát už favorit nabídnutou šancí nepohrdl. Štěpánek nezkrotil prudký míček na síti a v pětisetové bitvě nakonec padl.

V 37 letech však neuvěřitelným způsobem potrápil světovou dvojku a jednoho z největších favoritů French Open. Český veterán si vysloužil hlasitý potlesk diváků na centrálním dvorci a uznání Murrayho.

"Je neuvěřitelné, co dokáže. Loni měl zranění a v sedmatřiceti pořád takhle hraje a bojuje. Neumím si představit, že bych tohle v takovém věku předváděl. Jsem rád, že jsem prošel dál," uvedl v rozhovoru na kurtu skotský tenista.