Štěpánek dřel, ale Federer spal lépe, než bylo třeba

Václav Rojík
21. 9. 2007 17:09
Češi začali baráž se Švýcarskem porážkou
Radek Štěpánek v zápase s Rogerem Federerem v první den daviscupového zápasu Česko - Švýcarsko | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ani vyprodaná Sazka Arena a návrat bojovníka Radka Štěpánka nepomohl českému daviscupovému týmu v baráži o udržení v elitní Světové skupině k bodu přes švýcarskou jedničku Rogera Federera.

Nejlepší tenista světa porazil Štěpánka po setech 6:3, 6:2, 6:7 (4:7) a 7:6 (7:5) a zařídil tenistům Švýcarska vedení 1:0. Přesto vyprovázel českého reprezentanta při jeho obnovené premiéře v Davis Cupu bouřlivý potlesk.

Zápas jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE

Zápas Berdych Wawrinka sledujte on-line ZDE

"Jen když se Federer špatně vyspí a já budu hrát svůj tenis, tak mám šanci," říkal před utkáním Štěpánek. Jenže Federer se rozhodně vyspal dobře a český hráč se dostal do své hry až v koncovce třetí sady.

Zápas dva a půl setu vypadal na jednoznačnou záležitost, ale Štěpánek z něj nakonec udělal nádhernou bitvu. Dřel, snažil se hrát svoji agresivní hru s častými náběhy na síť, jenže ve formě hrající Federer byl v pátek nakonec o něco lepším hráčem.

Štěpánkovi nevyšel začátek

Zápas nezačal pro českého hráče dobře. Od samého začátku téměř při každém svém podání dostal do úzkých. Kazil při útocích na síti a dělal nevynucené chyby.

A i když Federer musel při svém podání odvracet stav 15:40, z něhož si vždy pomohl esem, byl to Štěpánek, jenž ztratil  první servis v utkání a nabídl Švýcarovi vedení 4:2. A ten po půl hodině hry vyhrál první set 6:3.

Kolik míčů by uhrál Lendl na Federera? Prý ani jeden - čtěte ZDE

Obraz hry se ve druhém dějství začal měnit. Diváci častěji mohli zatleskat delším výměnám, po nichž se však radovali většinou příznivci Švýcarska.

Do varu se začínal dostávat i Štěpánek. Došlo i na jeho typické extrovertní oslavy, které zaplněná zaplněná Sazka Arena kvitovala potleskem.

Jenž Štěpánek ke světovým úderům přidával až příliš nevynucených chyb z lehkých úderů a precizně hrající Federer dál kontoloval  průběh zápasu.

Štěpánkovi vzal v druhé sadě podání hned za stavu 1:1 a poté i v gamu na 5:2 a po sto minutách už Česká republika prohrávala 0:2 na sety.

Roger Federer
Roger Federer | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Český tenista chytil poslední šanci

Podobně se vyvíjel i set třetí. Štěpánek zkoušel všechno možné i nemožné, ale marně. Když už dokázal Federera přehrát v jedné výměně, nedokázal na ni navázat.

Držel se však na rozdíl jediného brejku a chytil poslední šanci v zápasu. Využil zaváhání Federera za stavu 5:4, a po třech brejkbolech poprvé vzal svému soupeři servis. To konečně přinutilo i české fanoušky k vytvoření pořádné domácí atmosféry.

Třetí sada dospěla do tie-breaku v němž v euforii hrající Štěpánek rychle dostal do vedení 5:2 a nakonec ho vyhrál 7:4 a snížil na 1:2 na sety.

Publikum cítilo, že by se mohlo dočkat senzace a hnalo ve čtvrtém setu českou dvojku do obrátek. Štěpánek sice i tentokrát ztratil na úvod servis, ale dokázal jej i podruhé v zápase vzít Federovi.

V závěru čtvrté ukázal karvinský rodák pevné nervy, když při svém podání za stavu 6:5 odvrátil tři mečboly a srovnal na 6:6.

Nervydrásající tie-break nakonec možná rozhodla zkažená  Štěpánkova smeč za stavu 2:3. Federer byl rázem o dva míčky napřed a vedení už udržel. Zkrácenou hru vyhrál 7:5.