Češi vedou 2:0. Už v sobotu si mohou zajistit finále

FOTO Tak Štěpánek s Berdychem excelovali před celebritami
Radek Štěpánek za dvě hodiny a 34 minuty vyhrál nad Juanem Mónakem v poměru 7:6, 6:3 a 6:2. Pojďme si jejich duel v úvodní dvouhře semifinále Davis Cupu projít v naší galerii...
Od závěrečné radosti...
...a objetí s rodiči...
...
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
Aktualizováno 13. 9. 2013 22:45
Čeští tenisté si už v sobotní čtyřhře mohou zajistit postup do finále Davis Cupu. Po pátečních dvouhrách totiž vedou nad Argentinou 2:0.

Praha - Čeští tenisté si už v sobotní čtyřhře mohou zajistit postup do finále Davis Cupu. Po pátečních dvouhrách totiž vedou v semifinále nad Argentinou 2:0.

Radek Štěpánek nejprve ukázal, že mu pražská O2 arena sedí. Hrdina loňského finále proti Španělsku totiž v úvodní dvouhře porazil jedničku soupeře Juana Mónaka 3:0 na sety. Za dvě hodiny a 34 minuty vyhrál v poměru 7:6, 6:3 a 6:2.

Druhý bod pak vybojovala česká jednička a světová pětka Tomáš Berdych, který nad 93. hráčem žebříčku ATP Leonardem Mayerem vyhrál po více než tříhodinové bitvě v poměru 6:4, 4:6, 6:3 a 6:4.

"Čekal jsem, že vyhrajeme oba zápasy. Ale hlavně Mayer byl těžkým soupeřem. Radek se zase musel trochu rozehrát a pak potvrdil, že na tomto povrchu umí," zhodnotil obě dvouhry kapitán českého týmu Jaroslav Navrátil, který potvrdil, že v sobotu pošle do čtyřhry Berdycha se Štěpánkem.

Češi budou v případě postupu hrát ve finále buď se Srbskem, nebo s Kanadou. Po první dnu je v Bělehradu stav zápasu 1:1.

Outsider Berdycha potrápil

Berdych jako světová pětka nastupoval proti hráči z konce první stovky v roli jasného favorita. Brzy se ovšem ukázalo, že papírové předpoklady nebudou tak úplně korespondovat s průběhem utkání.

Mayer totiž za stavu 3:3 v prvním setu jako první sebral soupeři servis. Český tenista se však rychle vzpamatoval, hned si vzal ztracené podání zpět a třemi hrami v řadě získal první sadu ve svůj prospěch.

Druhá sada se vyvíjela podobně. Mayer se tentokrát dostal do vedení 3:1, jenže český hráč dokázal srovnat na 4:4. Berdych však vzápětí opět přišel o servis a nakonec i o celou sadu.

Berdych: Zasloužil si vyhrát 2. set

"Ty první dva sety nebyly z mé strany ideální. On hrál v druhé sadě skvěle, nechyboval a vyhrát si zasloužil," hodnotil utkání po zápase Berdych.

Ve třetí sadě už česká tenisová jednička našla svou tvář. Berdych zlepšil servis a brzy soupeře brejknul. Vedl rychle 3:0 a už se o náskok obrat nenechal.

Čtvrtá sada začala stejně, Argentinec přišel o servis a prohrával 0:2. Poté si sice už své podání držel, ale to Berdychovi na zisk druhého bodu pro české barvy stačilo.

Štěpánek: Ve závěru jsem exceloval

I když je 61. hráč světa Štěpánek v aktuálním žebříčku ATP o 31 míst za svým soupeřem, potvrdil, že se mu proti Mónakovi daří.

Vyhrál totiž pátý ze sedmi vzájemných zápasů, čtvrtý z pěti zápasů na tvrdém povrchu a zároveň navázal na vítězství 3:0 na sety z roku 2009, kterého dosáhl nad Mónakem ve čtvrtfinále Davis Cupu v Ostravě.

"Byl to pro mě strašně důležitý zapas proti silnějšímu soupeři. Nedoservíroval jsem sice první set, tiebreak jsem ale zahrál skvěle, druhý set jsem také dokázal zvládnout po těžkém začátku a ve třetím už jsem exceloval," řekl Štěpánek po zápase v rozhovoru pro českou televizi.

Berdych naopak Mayera porazil ve vůbec prvním vzájemném zápase.

"Byl to povinný bod a o to to bylo těžší. Ty první dva sety nebyly ideální. On hrál v druhém setu skvěle, nechyboval a set si zasloužil. Je ale dobře, že jsem ho hned na začátku třetího a čtvrtého setu brejknul a mohl jsem si dělat, co jsem potřeboval," uvedl Berdych po zápase.

Štěpánek soupeře zlomil v tie-breaku

První set, který trval 68 minut, se přeléval z jedné strany na druhou. Poprvé si vzal soupeřovo podání ve čtvrté hře Mónaco, hned vzápětí však Štěpánek kontroval re-brejkem.

Podobný průběh měla i koncovka setu. Za stavu 5:5 vzal servis soupeři Štěpánek, ovšem set k výhře nedopodával, a tak musel o jeho vítězi rozhodnout tie-break. V něm si Štěpánek vypracoval vedení 6:0, a i když první tři setboly nevyužil, set zakončil svou největší zbraní, volejem na síti.

Také druhý set byl jako na houpačce, i když jiným způsobem. Česká dvojka nejprve zúročila získané sebevědomí z koncovky prvního setu v úvodu toho druhého, Mónaka brejkla a vzápětí se dostala do vedení 3:0.

Mónaco rozjetého soka nezastavil

V další sadě se sice Štěpánek dostal na shodu, tentokrát však Mónaco své podání uhájil, následně si při podání soupeře vzal ztracené podání zpět a poté vyrovnal stav druhé sady na 3:3.

Vzápětí však Štěpánek Mónakovu sérii tří vyhraných her v řadě ukončil, za stavu 4:3 opět soupeři podání vzal a díky své třígemové sérii pro sebe získal i druhý set.

Také třetí sadu začal Štěpánek lépe. Hned na jejím úvodu si vypracoval dva brejkboly, ani jeden však nevyužil a Mónaco vzápětí své podání uhájil. Ve třetí hře se však už Štěpánkovi brejknout soupeře povedlo, a když totéž zopakoval i za stavu 3:1, bylo o vítězi rozhodnuto.

"Přehrál jsem ho jako v Ostravě"

Za stavu 5:1 sice ještě Mónaco konec zápasu na svém servisu oddálil, Štěpánek však vzápětí ukončil zápas čistou hrou.

"Hru jsem se snažil mixovat, chvíli jsem se snažil byt aktivní, chvíli se bránil, pak zase útočil a riskoval. To, co jsme si stanovili jako taktiku, to jsem dodržel. Řekl bych, že jsem podal dobrý výkon," zhodnotil svou výhru Štěpánek.

"Každý bod je důležitý. A že to je stejné skóre jako z Ostravy, to je shoda náhod, stejné to bylo jen v tom, že jsem jej v obou zápasech přehrál," doplnil.