reklama

Štěpánek zahájí proti Djokovičovi, Berdych vyzve Lajoviče

Podívejte se na záběry ze čtvrtečního tréninku srbského týmu (klikněte na obrázek). Sport
Tipsarevič v pátek nenastoupí, proti Berdychovi bude hrát až 117. hráč světového žebříčku.

Bělehrad - Los rozhodl. 101. finále Davisova poháru zahájí vzájemným soubojem světová jednička Novak Djokovič a český hrdina z minulého roku Radek Štěpánek.

Ve druhé páteční dvouhře se pak Tomáš Berdych utká s třiadvacetiletým mladíkem Dušanem Lajovičem. Až 117. hráč světového žebříčku nahradil v sestavě na poslední chvíli Janka Tipsareviče, který nemůže nastoupit kvůli zranění.

"Jo jo, tak jsme to chtěli," komentoval český tým pořadí vylosovaných zápasů na svém facebookovém profilu. Úvodní utkání finále začíná v pátek po 16. hodině (online reportáž můžete sledovat na stránkách Aktuálně.cz).

Debl bude nejdůležitějším zápasem

Do sobotní čtyřhry zaskakující český kapitán Vladimír Šafařík sice nahlásil Lukáše Rosola a Jana Hájka, pokud se ale nestane nic nepředvídatelného, nastoupí obvyklý pár Berdych - Štěpánek, který má v Davis Cupu unikátní bilanci 13:1 na zápasy.

Srbský kapitán Bogdan Obradovič nominoval do debla sehraný pár Nenad Zimonjič, Ilja Bozolac. Také tady je ale pravděpodobná změna, protože domácí budou chtít využít fenomenální formu Novaka Djokoviče.

"Debl bude jednoznačně nejdůležitějším bodem," říká Tomáš Berdych. Obecně se totiž předpokládá, že suverénní Djokovič dvakrát vyhraje a naopak náhradník Lajovič nezíská ve dvouhrách ani bod.

Djokovič: Výhrou pomůžu Dušanovi

O tom, že čerstvý vítěz Turnaje mistrů porazí v úvodním duelu českého veterána Štěpánka, v Srbsku nikdo nepochybuje. A pochopitelně si věří i sám Djokovič.

"Začínám a doufám, že dokážu získat pro Srbsko první bod. Je důležité začít finále na vítězné vlně a pomůžu i Dušanovi (Lajovičovi), aby na něj nebyl tak velký tlak, protože se mu za stavu 1:0 bude lépe nastupovat," uvedla po losu domácí hvězda.

Se Štěpánkem má bilanci 8:1 na zápasy, naposledy ho porazil na letošním Australian Open. Český tenista uznává sílu soupeře.

"Hraje v neuvěřitelné formě. Kostí jednoho soupeře za druhým, sebedůvěru má určitě velkou a bude se chtít doma předvést," upozornil Štěpánek.

Čechy neúčast Tipsareviče těší

Devětadvacetiletý Tipsarevič získal Srbům třetí rozhodující bod proti Kanadě v závěrečném pátém utkání zářijového semifinále. Od té doby ale laboroval se zraněním, předčasně ukončil sezonu a v Bělehradu celý týden netrénoval.

"Potěšilo by nás, kdyby Tipsarevič nehrál. Je to vynikající hráč, ale nesoustředíme se na to. Soustředíme se na nás, abychom je byli schopni porazit, ať tam bude, nebo tam nebude," řekl ve středu český zastupující kapitán Vladimír Šafařík.

Na Tipsareviče neměl v Davis Cupu dobré vzpomínky Radek Štěpánek. Ten s loni osmým hráčem světa prohrál v semifinále soutěže družstev v roce 2010 rovněž v Bělehradu za nerozhodného stavu závěrečnou dvouhru.

Hájek: Lajovič to nezvládne

Za Tipsareviče tak kapitán Goran Obradovič nominoval Lajoviče. Ten letos na okruhu ATP odehrál čtyři zápasy a čtyřikrát prohrál, jinak hrál challengery.

"Letos se výkonnostně zvedl, ale není to hráč na rychlý povrch, je mladý. Nedokážu si představit, že by to zvládl," řekl o něm český hráč Jan Hájek.

V Davisově poháru si třiadvacetiletý Lajovič zahrál jen jednou. Loni nastoupil za rozhodnutého stavu proti Švédsku a připsal si výhru.

reklama