reklama

Stiverne vs. Wilder: kdo probudí spící obry Klička a Tysona?

Bermane Stiverne (vlevo) a Deontay Wilder na vážení Bermane Stiverne (vlevo) a Deontay Wilder na vážení autor: Showtime
Preview před ostře sledovaným duelem o titul mistra světa v těžké váze organizace WBC mezi Stivernem a Wilderem.

PrahaBoxerský souboj, na který Amerika už dlouho čekala, je zde. Ne, není řeč o šlágru Floyda Mayweathera s Mannym Pacquiaem, o kterém se mimochodem v zákulisí nadále čile jedná, ale o bitvu o titul mistra světa těžké váhy organizace WBC mezi šampionem Bermanem Stivernem z Kanady a jeho americkým vyzývatelem Deontayem Wilderem.

Vítěz totiž získá mnohé. Kromě slušného výdělku, Wilderovi přibude na účet přesně milion dolarů (24 milionů korun), Stivernemu pak 910 tisíc (cca 21,9 milionů korun), jde o světový titul nejprestižnější z ceněných boxerských organizací a také o možnost výrazně se přiblížit sjednocujícímu souboji s držitelem zbylých pásů (WBA, WBO a IBF) – Ukrajincem Vladimirem Kličkem. A také...

...O možný senzační duel s legendárním Mikem Tysonem, který letos v létě oslaví 49. narozeniny! „Pokud Stiverne vyhraje, chci vrátit zpět do ringu Mika, chci mu dát šanci stát se nejstarším mistrem světa těžké váhy,“ pronesl před americkými novináři Don King, promotér a manažer jak kanadské hvězdy, tak i muž, který velkou část kariéry podporoval také „Železného Mika“.

Don King to s Tysonem myslí vážně

Svými slovy sice zaskočil i jindy snílkovské americké novináře, jenže když je následně potvrdil i na oficiální tiskové konferenci, bylo jasné, že je minimálně ve svém nitru myslí vážně. Navíc, pokud by se mu skutečně povedlo vrátit Tysona do ringu a ten by Stiverna porazil, stal by se nejstarším boxerem vůbec, který kdy světový titul získal.

Překonal by totiž dosavadní rekord krajana Bernarda Hopkinse, který v tomto týdnu oslavil padesátiny a pás mistra světa vybojoval naposledy ve věku 48 let, 1 měsíc a 24 dnů. Mimochodem slavný „Vetřelec“ nechybí ani nyní na souboji Stiverna s Wilderem, jelikož coby sportovní manažer zastupuje organizátora celého večera – stáj Golden Boy Promotions.

„Děkuji Donu Kingovi za jeho podporu během mojí kariéry, je to skvělý chlap, ví, co má dělat, abyste byli úspěšní,“ poklonil se už brzo čtyřiaosmdesátiletému kontroverznímu manažerovi Hopkins. A stejně tak učinil také Stiverne. Ten měl s Kingem v posledních měsících několik roztržek, nyní je ale zřejmě opět všechno v pořádku.

Nejdříve slova díků, poté výhružky

„Chtěl bych poděkovat svému promotérovi, u kterého nyní i bydlím. Rád bych, aby to ode mne slyšel takto veřejně,“ pronesl šestatřicetiletý Kanaďan narozený na Haiti a žijící v Las Vegas. To byla ale jediná vstřícná slova z jeho úst. Na adresu o sedm let mladšího Wildera už byl daleko ostřejší.

„Chtěl jsem, aby byl jeho rekord čistý, až ho porazím. Rád mu i splním normu, že opět nebude v ringu déle, než čtyři kola. Každý, kdo stojí za mnou, nebude v sobotu v noci zklamaný. Nejsem taxikář (označní pro boxera, který jde do ringu jen pro výdělek, otloukánka), myslím, že nikdo není zázračný knockoutér, jak zde všichni vykreslují jeho,“ pustil se bijec přezdívaný „B.WARE“ do svého rivala, který všech svých 32 výher dosáhl před limitem a nejpozději do čtvrtého dějství.

„Může tu sedět a dělat na mě ksichty. Může dělat falešné úsměvy, být tu ve falešném obleku, sedět na svém falešném zadku. Mně je to jedno. V ringu mu ublížím. Nikdy se nestarám o to, jak se dostanu do ringu, starám se o to, jak ho z něj vystřelím. Radši proto drž hubu, protože já jsem šampion, ty jen sračka. Bude to krátká noc, po které už si nikdy nikdo nevzpomene na jméno Deontay Wilder,“ dodal.

Wilder nezůstal Stivernemu nic dlužen

Jeho soupeř, který má bronzovou medaili z olympijských her v Pekingu 2008, mu ale nezůstal ve slovním výpadech nic dlužen. „Dlouho jsem dusil to zvíře v sobě, ale v sobotu jej vypustím ven. On nikdy nečelil nikomu tak dokonale atleticky připravenému, jako jsem já. Chystám se mu ublížit a to hodně! Když někoho tolik nenávidíte, tak to tak prostě je. Doufám, že jeho tým i on už hledají novou práci, protože já ho pošlu na trvalou boxerskou dovolenou,“ kontroval Wilder.

Aby vzápětí přidal: „Nehodlám hrát žádné hry. Tohle je největší zápas těžké váhy za poslední roky. A dle toho jsem k tomu taky přistoupil. Vše bylo skutečné a vše také bude skutečné. Dopředu mě posouvají lidé, kteří mi věří, stejně jako ti, kteří tvrdí, že tu nemám, co dělat. Zničím te Bermane, titul máš jen krátce, přesto se chováš, jako bys byl šampionem už několik let. Ale jsi jen turista, kteří přišel, aby mi pás předal!“

Jak dopadne tato jejich „láska“ v duelu, na který Amerika čekala jednu dekádu? Bookmakeři favorizují amerického „Bronzového Bombarďáka“ Wildera, experti to vidí půl na půl. Většina se shoduje v tom, že pokud Stiverne přežije tlak vyzývatele v prvních třech až šesti kolech, bude slavit on.

Bude slavit brutální síla Wildera?

Wilder totiž spoléhá jen a pouze na svojí drtivou sílu v pravačce, navíc nemá zkušenosti z delšími zápasy a tak je velkou neznámou také jeho kondice. Naproti tomu Stiverne si udělal jméno tím, jak dvakrát totálně vymazal rváče Chrise Arreolu, přičemž ve druhém případě už si díky tomu mohl přehodit před rameno pás pro světového šampiona. Boxerská komplexnost by tak měla být na jeho straně.

Jenže to jsou jen prognózy na papíře, realita se ukáže až v ringu slavné MGM Grand v Las Vegas v souboji, který dostal podtitul „Návrat ke slávě“, což má připomínat fakt, že americký boxer byl světovým šampionem naposledy v roce 2006 zásluhou i v Česku známého bouřliváka Shannona Briggse (to je ten, který v posledních měsících nahání Vladimira Klička).

„Bojuji, abych inspiroval lidi kdekoliv na světě. To je moje zodpovědnost, protože jsem mistrem světa těžké váhy. A zůstanu jím i nadále,“ zakončil Stiverne mediální přestřelku se svým vyzývatelem.

„Moje devítiletá dcera, která se narodila s rozštěpem páteře a která by i přes prognózy lékařů mohla chodit, je mým největším fanouškem i inspirací. Když jí byl rok, slíbil jsem ji, že se stanu mistrem světa. Nyní hodlám tento slib naplnit. Chci vložit ten pás do jejího klína,“ přidal Wilder.

Je jasné, že svá slova potvrdí v noci na neděli zhruba od 5:00 hodin ráno jen jeden z nich. Kdo?

reklama