Stoch má ze Soči druhé zlato, Kasai se dočkal první medaile

15. 2. 2014 22:00
Polák Kamil Stoch vyhrál na hrách v Soči také závod na velkém můstku a jako třetí skokan v historii dokázal na jedné olympiádě získat dvě individuální zlaté medaile.
Noriaki Kasai se ve 41 letech dočkal své první individuální medaile z olympijských her. | Foto: Reuters

Krasnaja Poljana - Polák Kamil Stoch vyhrál na hrách v Soči také závod na velkém můstku a jako třetí skokan v historii dokázal na jedné olympiádě získat dvě individuální zlaté medaile. Druhý skončil v 41 letech Japonec Noriaki Kasai a bronz vybojoval Slovinec Peter Prevc.

Nejlepší z Čechů byl osmnáctý Jan Matura, hned za ním se umístil Roman Koudelka. Sedmadvacátý skončil Jakub Janda a osmadvacátý Antonín Hájek.

Po triumfu na středním můstku Stoch v prvním tréninku na velkém ve středu spadl, ale nic se mu nestalo a na jeho sebevědomí to stopy nezanechalo.

V 1. kole dolétl nejdál a díky výkonu 139 metrů vedl před Kasaiem skoro o tři body. Ve finále sice Polák s Japoncem o metr prohrál, ale v konečném součtu zvítězil o 1,3 bodu.

Kasaiovi chybělo ke zlatu 1,3 bodu

"Nemůžu tomu uvěřit, je to jako sen. Ve druhém kole jsem byl až příliš agresivní, ale dopadlo to senzačně," řekl Stoch. Doufal, že uspět může s polským týmem i v soutěži družstev. "Můžeme vyhrát, ale ve skocích na lyžích nikdy nevíte."

Stoch tak jako třetí skokan na jedné olympiádě vyhrál oba individuální závody. Před ním to dokázali slavný Fin Matti Nykänen v Calgary 1988 a Švýcar Simon Ammann, kterému se to povedlo hned dvakrát - a to v Salt Lake City 2002 a ve Vancouveru 2010.

Kasai, který v červnu oslaví 42. narozeniny, získal při rekordním startu na sedmých hrách první individuální olympijskou medaili a druhé stříbro. To první má doma už dvacet let, v roce 1994 pomohl japonskému týmu ke stříbru v Lillehammeru.

"Na středním můstku mi medaile unikla, z čehož jsem byl smutný, ale teď se cítím moc šťastný," řekl Kasai, který skákal už na olympiádě v Albertville 1992.

Rakušané jsou opět bez medaile

Naprázdno vyšli Rakušané. Nejlepší byl sedmý Gregor Schlierenzauer, překvapivý vítěz Turné čtyř můstků Thomas Diethart nepostoupil ani do 2. kola. Tam se nedostal ani Thomas Morgenstern, který jel na olympiádu po vážném zranění.

Matura skočil ve větrných podmínkách, kvůli kterým začalo 1. kolo o čtvrt hodiny později, nejdříve 131 metrů a byl jedenáctý. Ve druhém kole deset metrů ubral a pohoršil si. Hned za ním skončil Koudelka, který skočil 128 a 125 metrů.

Maturovi se povedl první skok a věřil, že by se mohl posunout do desítky, což byl jeho cíl.

"Jenže v druhém kole to nebylo ideální, měl jsem jeden z největších přípočtů za vítr v zádech," litoval. "Navíc ten skok nebyl tak dobrý jako v prvním kole, to se pak horko těžko něco vytváří," pokrčil rameny.

Matura: Dneska jsem neměl štěstí

Na podmínky si ale nestěžoval. "V letošní sezoně fouká na každých závodech a buď máte štěstí, nebo ne," uvedl. "Ke skoku na lyžích patří štěstí a dneska na mé straně nebylo," doplnil.

Závody pozdě večer mu nevadily, skokané se totiž nepřeorientovali na ruský tříhodinový posun. "Takže jsme chodili spát ve dvě, ve tři a vstávali na oběd, žádný problém," dodal.

Koudelka první kolo pokazil, zpozdil odraz, navíc mu nepomohl ani točící se vítr. Ve druhém pokusu mu také podmínky neseděly.

"Ale ze skoků jsem měl výborný pocit, konečně jsem to trošku trefil. Škoda, že se nesešly i podmínky, ale naštvaný nejsem. Myslím, že jsem z toho vyšel ještě dobře. Byli tam větší favoriti, kteří to odnesli," konstatoval na adresu Dietharta, Morgensterna či Ammanna.

"Ale takové jsou skoky na lyžích, jednou to jde, jednou ne," prohlásil Koudelka.

"Za ty výkony se nemusím stydět"

V prvním závodu na malém můstku byl nejlepším Čechem, dnes skončil těsně za Maturou. Přitom v Soči málem nebyl.

Do nominace se dostal díky tomu, že mu kouč David Jiroutek po několikaměsíčních zdravotních problémech na podzim věřil.

"Už když jsem jel na olympiádu, říkal jsem, že když se mi bude dařit závodit, je to pro mě taková malá medaile. Já jsem tady spokojený, užil jsem si to, za ty výkony se stydět nemusím," uvedl.

I další dva Češi se srovnali ve výsledkové listině za sebou. Janda měl dva vyrovnané skoky 127 a 126 metrů, Hájek předvedl 128 a 124,5 metru.

V pondělí ukončí skokanská klání na olympijských hrách závod družstev na velkém můstku.