reklama

Stopka Rusům je špatná pro celou světovou atletiku, tvrdí Dvořák

Tomáš Dvořák. Tomáš Dvořák. autor: ČTK
Výprava českých atletů se na začátku příštího týdne vydá do amerického Portlandu, kde se v polovině března koná halové mistrovství světa.

Praha - Výprava českých atletů se na začátku příštího týdne vydá do amerického Portlandu, kde se v polovině března koná halové mistrovství světa. Jedna z vrcholných událostí letošního roku bude však ochuzena o účast ruských reprezentantů, kteří mají po známé dopingové aféře zákaz startu v mezinárodních soutěžích.

„Pro celou světovou atletiku je to velké mínus, ale je otázka, v kterých disciplínách bude bez ruských závodníků cesta k medailím snazší,“ zauvažoval šéftrenér české reprezentace Tomáš Dvořák v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Myslíte si, že ruští atleti se ještě letos vrátí na mezinárodní scénu?

Sám jsem zvědav, jaké bude mít tato velice nepříjemná událost pokračování, jak budou čelní funkcionáři ruské atletiky schopni splnit všechny předepsané požadavky. Nad tím vidím spoustu otazníků, ať již jde nejen o olympijské hry, ale i o nejbližší budoucnost.

Před dvěma lety na halovém mistrovství světa v polských Sopotech skončilo Rusko v tabulce národů na druhém místě. Znamená to, že tentokrát bude cesta k medailím pro řadu atletů snazší?

Především se neví, zda do Portlandu přijede kompletní světová atletická elita. O tom pochybuji, protože dost atletů dá v letošním olympijském roce přednost důkladné přípravě na letní sezonu. Navíc je to dost daleko, mohou nastat problémy s aklimatizací a sezona se teprve rozbíhá. Ani do Sopot nepřijeli všichni špičkoví atleti, což platí i na Rusy. Vždyť mezi muži našli cestu k medailím jen v trojskoku a ve výšce.

Do jaké míry může neúčast Rusů pomoci současným českým atletům?

Masláka na čtvrtce a Holušu na půlce by zřejmě žádný Rus neohrozil. Totéž platí i na skok o tyči, kde Kudlička s Balnerem mohou spíš těžit z neúčasti zraněného Němce Holzdeppa. Pokud jde o koulaře Staňka, tak ho čekají jiní velcí soupeři, než by to byl některý z Rusů, z nichž se letos nikdo nedostal přes hranici 21 metrů. Naopak sedmiboj s Helceletem bude ochuzen o start ruského evropského šampiona.

Zato v ženské tyčce může z nepřítomnosti Sidorovové Ptáčníková profitovat...

To je pravda, neboť v Sopotech obsadila společně s touto Ruskou výkonem 470 centimetrů stříbrnou příčku. Půjde však spíš o to, aby podobný výkon zopakovala i v Portlandu.

V ženské výšce zvítězila v Sopotech Ruska Kučinová, čehož mohla využít ve výborné formě skákající Hrubá, které v letošních světových tabulkách výkonem 195 centimetrů patří třetí místo. Proč do Portlandu nejede?

Hodně se o její cestě do Ameriky mluvilo, ale nechtělo se jí a já nikoho samozřejmě nutit nemohu. Chce se plně soustředit na letní sezonu s olympijským vrcholem. Podobné platí i na Hejnovou. Její překážková disciplína sice v programu mistrovství není, ale Zuzana se na domácím šampionátu představila ve výborné formě i na hladké čtvrtce. Tvrdí však, že na medaili by na této trati asi nedosáhla a navíc by ztratila tři týdny přípravy.

A s čím byste byl na světovém šampionátu spokojen?

Při neúčasti ruských atletů se s jeho nižší kvalitou musíme smířit a tak bych si hlavně přál, aby byl čistý, bez kazu v podobě zjištěných nějakých podpůrných prostředků. A pokud jde o vystoupení devíti českých reprezentantů, tak s určitými nadějemi do Ameriky odletíme. Medailisté ze Sopot Maslák, Ptáčníková a Kudlička se představí i v Portlandu a určitě zase budou myslet na přední umístění. Ani někteří další atleti nebudou chtít skončit mezi poraženými. O spokojenosti či zklamání však budu mluvit až po šampionátu, vždyť zajíci se sčítají po honu.

reklama