Strachová skončila v Aare sedmá, senzačně vyhrála Slovenka Vlhová

13. 12. 2015 14:44
Šárka Strachová ztrácela po první kole na bronzovou pozici pouhé 4 setiny, ale druhé kolo Strachová zajela pomaleji a ve třetím slalomu sezony končí sedmá.
Šárka Strachová
Šárka Strachová | Foto: Reuters

Aare - Lyžařka Šárka Strachová obsadila ve třetím slalomu sezony Světového poháru ve švédském Aare sedmé místo. Senzačně vyhrála poprvé v kariéře Slovenka Petra Vlhová, která se díky tomu dostala na třetí místo průběžného hodnocení právě před Strachovou. Druhá dnes byla Švédka Frida Hansdotterová a posunula se do čela slalomářského poháru před Mikaelu Shiffrinovou z USA, která vinou zranění v Aare nestartovala.

Strachová zajela druhé kolo pomaleji

Strachová v úvodních závodech sezony v Aspenu obsadila čtvrté a třetí místo a na stupně vítězů útočila i v Aare. V první jízdě byla čtvrtá a od medailových pozic ji dělily čtyři setiny sekundy. Na sjezdovce, kde se v roce 2007 stala mistryní světa, však byla v druhém kole pomalejší, i když neudělala žádnou zásadnější chybu. Její jízda byla desátá nejrychlejší a znamenala propad.

Vlhová unesla tíhu okamžiku a zvítězila

Dvacetiletá Vlhová šokovala už v první kole, které vyhrála. Juniorská mistryně světa z loňského roku z Jasné ve svém dvaadvacátém závodu ve Světovém poháru unesla psychický tlak a do cíle dojela o 59 setin dřív než Hansdotterová. Třetí skončila Nina Lösethová z Norska, která na Vlhovou ztratila 65 setin. Strachová, která v Aare byla při SP dvakrát třetí v letech 2009 a 2015, měla na vítězství manko 1,38 sekundy.

Rodačka z Liptovského Mikuláše Vlhová senzačně vstoupila do seriálu před třemi lety v Semmeringu, kde obsadila jedenácté místo, ale pak se dva roky nedostala do druhého kola. Do letošní sezony bodovala pouze třikrát, ale růžky vystrčila už v minulém závodu v Aspenu, kde obsadila jedenácté a sedmé místo.

Chyběla suveréní Shiffrinová

V Aare nestartovala suverénka dosavadního průběhu sezony Shiffrinová. Mistryně světa a olympijská vítězka ve slalomu v sobotu při zkušební jízdě před obřím slalomem upadla a poranila si koleno. Místo závodů vyrazila do USA na detailní vyšetření.

Další česká slalomářka na startu Gabriela Capová při teprve druhém startu v SP nabrala v prvním kole ztrátu 6,08 sekundy a obsadila 46. místo

Závod SP v sjezdovém lyžování v Aare (Švédsko):

Ženy - slalom:

1. Vlhová (SR) 1:44,26 (51,70+52,56), 2. Hansdotterová (Švéd.) -0,59 (52,32+52,53), 3. Lösethová (Nor.) -0,65 (51,98+52,93), 4. Kirchgasserová (Rak.) -1,06 (52,27+53,05), 5. Holdenerová (Švýc.) -1,22 (52,54+52,94), 6. Velez Zuzulová (SR) -1,30 (52,58+52,98), 7. Strachová (ČR) -1,38 (52,31+53,33), 8. Wikströmová (Švéd.) -2,26 (52,75+53,77),9. Noensová (Fr.) -2,31 (53,27+53,30), 10. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) -2,47 (52,66+54,07), ...v 1. kole 46. Capová (ČR) 57,78.

Průběžné pořadí slalomu (po 3 z 11 závodů): 1. Hansdotterová 220 b., 2. Shiffrinová (USA) 200, 3. Vlhová 160, 4. Strachová 146, 5. Velez-Zuzulová 120, 6. Lösethová 106.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 41 závodů): 1. Vonnová (USA) 400, 2. Hansdotterová 315, 3. Shiffrinová 296, 4. Gutová (Švýc.) 278, 5. Brignoneová (It.) 220, 6. Bremová (Rak.) 217, ...15. Strachová 146.